10 powodów, dla których musisz odwiedzić Kazbegi! [Gruzja]

25 kwietnia 2019 21:11 0 4399
Kazbegi Gruzja

Bliskość i dostępność gór „na wyciągnięcie ręki”! Miasto Kazbegi (dzisiejsza Stepancminda) ulokowane jest tuż u podnóża wielkich, kaukaskich masywów. Jednocześnie jest też łatwo dostępne z Tbilisi – zaledwie 3h drogi autem w jedną stronę. Miasto – perełka, wśród Gruzińskiego krajobrazu! Bezapelacyjnie jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w kraju! Chcesz wiedzieć dlaczego? Oto…

10 powodów, dla których musisz odwiedzić Kazbegi!

wraki aut Kazbegi

Wraki aut

W drodze do Kazbegi jest takie miejsce – maleńkie, prywatne podwórko – obstawione dziesiątkami starych, rdzewiejących aut! Nikną one wraz z erozją i upływem czasu… Nazwy nie pamiętam, ale ciężko je przeoczyć – znajduje się tuż przy drodze! Miejsce takie trochę creepy, ale warto zatrzymać się, jeśli lubicie stare autka albo chcecie zrobić klimatyczne zdjęcia 😛 Niestety płatne – 20 lari od aparatu :/ (do stargowania)

Gudauri Gudauri Kazbegi

Gudauri

Jeśli jedziesz własnym autem i masz taką możliwość – koniecznie zatrzymaj się w Gudauri! To przepiękne, górskie miasteczko, znane ze swych narciarskich tras i wyciągów, oraz Pomnika Przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej, z którego roztacza się niesamowity widok na okoliczne szczyty!

Kazbegi Rooms Hotel Rooms Hotel Kazbegi

Gdzie zjeść? Obiad w Rooms Hotel Kazbegi

To, co pierwsze przychodzi do głowy w nowym miejscu, to oczywiście „Jestem głody!”. A najlepszym miejscem w Kazbegi jest restauracja w Rooms Hotel Kazbegi, oferująca nie tylko przepyszne jedzenie na najwyższym poziomie, ale również oszałamiający widok na Kazbek i inne szczyty!! Ceny nie są wiele wyższe niż w centrum miasta, a jedzenie jest naprawdę smaczne i da się na chwilę „uciec” od tych gruzińskich smaków, które szybko potrafią się znudzić 😛 Nawet jeśli nie stać Cię na nocleg w tym luksusowym hotelu – podaruj sobie chociaż chwilę z kawą!

Mt Kazbek Kazbegi

Mt Kazbek – 5033m n.p.m.

Najsławniejszy szczyt Gruzji? To oczywiście Kazbek! Nie jest najwyższy, ale wyjątkowo okazale wygląda na tle okolicznych gór, taki ścięty i zaokrąglony, jego wygląd jest naprawdę bardzo wesoły! Do tego wspaniale chwyta na siebie pierwsze promienie wschodzącego słońca i podobno nie jest trudny do zdobycia, ale nie ma co go lekceważyć! To jakby nie było 5-tysięcznik! Pogoda bywa kapryśna, a śnieg przykrywa szczeliny tak, że są niezauważalne! A wiesz w ogóle, że ta góra to wulkan? 😀

Monastyr Gergeti

Najsławniejszy widok Gruzji? Na pewno kojarzycie – klasztor na tle monumentalnych gór, to oczywiście Monastyr Gergeti, położony kilka kilometrów krętej drogi ponad miastem Kazbegi! Możesz ją przejechać autem (4×4), albo przejść pieszo ok. 10km ze Stepancmindy – 1,5h w jedną stronę. Z klasztoru roztacza się piękny widok, niezależnie w którą ze stron by nie spojrzeć! Miejsce to nawet zimą ma spory przemiał turystyczny, ale nie da się oprzeć wrażeniu, że to rzeczywiście jeden z najbardziej spektakularnych widoków, jakie mieliśmy okazję podziwiać w Gruzji!

Sno Kazbegi

Gigantyczne rzeźby głów lokalnych poetów, Sno

Stojące przy drodze monumentalne głowy! Warto zatrzymać się na chwilkę. Rzeźby przedstawiają wielkich pisarzy gruzińskich: Vazha Pshavelę, Ilię Chavchavadze, Shotę Rustaveli i Aleksandra Kazbegiego – wnuka słynnego Gabriela Kazbegiego, na cześć którego nazwano miasto. Nie jest to jednak chwalebna historia, albowiem Gabriel Kazbegi przyjął protektorat Imperium Rosyjskiego w Gruzji i pomógł stłumić powstanie antyrosyjskie… Jednym słowem oddał miasto pod władanie ZSRR. Dlatego też w 2006 roku powrócono do pierwotnej nazwy miasta – Stepancminda. Wciąż jednak więcej ludzi kojarzy je jako Kazbegi 😛

Juta Kazbegi trekking Juta Kazbegi trekking Juta Gruzja

Juta – trekking

Pomysłem na szybki, jednodniowy trekking po okolicy z niesamowitym widokiem na góry to trekking do wioski Juta! Niestety, z Kazbegi jest to z 15km w połowie zresztą autostrady, dlatego zalecamy podjechanie do miejscowości Sno, a następnie Akhaltsikhe, a stamtąd pieszo do Juty. Jakieś 4-5km w zależności skąd wystartujecie. Droga jest prosta i delikatnie wznosi się w górę. Latem jeżdżą nią samochody, a zimą i wczesną wiosną bywa zasypana lawinami (miejscowo). W sezonie otwiera szlak na kolejne miejscowości oraz na szczyt Chaukhi, ale trzeba też przyznać, że okresie, kiedy tam szliśmy była jeszcze niemal wymarła :O (początek kwietnia). Ale nawet w tę i z powrotem jest to spacer pełen ochów i achów, i polecam każdemu!

Dolina Truso Kazbegi

Dolina Truso – trekking

Kolejny szlak do zdobycia w dzień, może dwa? To szlak do Doliny Truso – 22Km w jedną stronę – płaskie podejście, ale szacowane ok. 6h… Droga wiedzie przez opuszczone wioski, malowniczy kanion, gorące źródełka aż po szeroką dolinę z widokiem na okoliczne szczyty!

Opuszczone wioski w Kazbegiokolice Kazbegi

Wymarłe miasta w okolicy

Są zarówno w drodze do Juty, jak i w drodze do Doliny Truso. Robią wrażenie, choć ich los pozostaje nam nieznany. Pozostałości butów i innych przedmiotów osobistych sugerują nie tak odległy czas, jak było w nich życie. Co się stało? Czy zeszła lawina? Czy z naturalnych przyczyn miasto opustoszało?

Kazbegi Hut

GDZIE SPAĆ W KAZBEGI?

  •  W opcji „luksusowo”: Rooms Hotel Kazbegi**** z widokiem na góry! Pokój z widokiem, restauracja z widokiem i basen też jest z widokiem!!
  • Tańszą alternatywą jest prywatny domek Kazbegi Hut (na zdjęciu powyżej) – również z widokiem na góry! Położony wysoko ponad miastem, w drodze na Monastyr Gergeti, dość proste, ale jakże ciepłe, drewniane wnętrze! Są szachy, jest muzyka i kominek. No i są biesiady!
  • Jeśli nie stać Cię na luksus, a nie masz tak licznej ekipy aby porwać się na domek – wybierz naprawę ładny pokój gościnny w Kazbegian Host w centrum miasta Kazbegi, z dostępem do kuchni i internetu 😉

trekking w Kazbegi

fot. The Nowakowscy & zasoby własne

 

ZOBACZ TEŻ: GRUZJA – 3 tygodnie w kraju krów, gór i wina! [Fotorelacja]

Gruzja fotorelacja

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

up