25 Ciekawostek o Filipinach

3 grudnia 2018 20:41 7 3824
25 ciekawostek o Filipinach

Filipiny – ciekawostki z tego pięknego kraju pięknych ludzi. Kokosowych palm, mango i tajfunów. Kraju, któremu wycięto jeden dzień z historii… Chcesz się dowiedzieć więcej? Oto 25 ciekawostek o Filipinach!

 1. Filipiny to ponad 7000 wysp i wysepek. Lecz tylko 15% z nich jest zamieszkałych.

 2. Wiecie skąd wzięła się nazwa Filipiny? Od króla Hiszpanii – Filipa II Habsburga. Dacie wiarę? A wszystko to za sprawą Magellana, który “odkrył Filipiny”. 

Filipiny blog podróżniczy

Ciekawoski o kraju i ludziach

 1. Językiem urzędowym – obok filipo – jest język angielski. Potrzeba ta wzięła się przez znaczną rozbieżność dialektów na poszczególnych wyspach. Mieszkańcy z różnych wysp mieli problem by się ze sobą porozumieć, więc język angielski stał się drugim językiem użytkowym. Najczęściej reklamy ogłoszenia czy znaki drogowe są tylko po angielsku. Nadali ją zresztą Amerykanie, którzy…

 2. Okupowali terytoria wyraźnie zamieszkałe Filipińczyków do 1946r.

 3. Powracając jeszcze na chwilę do języka… Wiecie, że na Filipinach używane jest słowo “talicogenic”, które oznacza, że osoba tylko z tyłu wygląda ładnie?! 😛

 4. Średni wiek osób zamieszkujących ten kraj to 23.2 lat.

 5. 31 października 2011 roku na Filipinach urodziło się 7 000 000 000 dziecko.

 6. Kraj ten zamieszkuje około 100 Polaków. I wiecie, że mieliśmy okazję w ciągu naszej bardzo krótkiej podróży poznać aż 3 z nich? Młode małżeństwo robiące świetny projekt – Arkadia Beach Resort również Tomka – właściciela Green Paradise View Inn i Happy Time Puerto Princesa. To niesamowite, do czego zdolni są Polacy! 

Filipiny ciekawostka - brak rozwodów

 1. W kraju tym system prawny nie przewiduje rozwodów. – Przypadek? Czy przeznaczenie? 😛

 2. W 1844 roku „przeniesiono” Filipiny na drugą stronę linii zmiany daty. Technicznie rzecz biorąc w tym kraju 31 grudnia 1844 roku nigdy się nie wydarzył.

 3. W 2018 roku średnia miesięczna pensja w tym kraju wynosi 10 110 ₱ (ok. 700 zł). A Ty narzekasz?

 4. Filipińczycy uwielbiają śpiewać. Nie mają żadnych oporów śpiewać w sklepie, na ulicy, obsługując Cię w barze… Płyną na fali i mają gdzieś jak to brzmi!  Czyż to nie piękne?!

Filipiny ciekawostki

Religine

 1. Wierzą w tego samego Boga co my. Przecież są Katolikami. I jedynymi na kontynencie azjatyckim Chrześcijanami. Jedynie wyspa Mindanao jest w większości muzułmańska.

 2. Jest taka plotka… Przez dobre 40 lat na Mindanao – w/w – toczyła się regularna wojna pomiędzy mieszkańcami sąsiadujących wiosek. Zakończył ją dopiero… strajk kobiet, które solidarnie postanowiły odmówić seksu swoim mężczyznom, dopóki ci nie zaprzestaną walki. Podobno wystarczyły dwa tygodnie postu, by zakopać czterdziestoletni topór wojenny.

 3. Ponadto to właśnie na Filipinach, a dokładniej w San Pedro Cutud, odbywają się słynne, krwawe drogi krzyżowe, w czasie których do krzyża przybijani są ludzie. 

Filipiny kokosy

Filipiny – Ciekawostki kulinarne

 1. Kraj ten jest największym na świecie producentem kokosów! Lubicie kokosy? Ja je uwielbiam! Tak samo jak mango, które jest natomiast narodowym owocem Filipin.

 2. Mówi się, że kuchnia na Filipinach dupy nie urywa. No niestety nie. Jako wegetarianka odnoszę wrażenie, że wszystko smakuje podobnie, tak trochę na jedno kopyto… Może to przez cukier, który jest dodawany do większości potraw?

 3. Co faktu nie zmienia, że jest oczywiście parę lokalnych “must try”. Najważniejszym i najdziewaczniejszym jest lokalny ketchup z… bananów! Nadzwyczajny przepis powstał podczas II wojny światowej, kiedy w kraju zabrakło pomidorów. Zaczęto więc produkcję z tego, co było zamiast – bananów. Miksuje się je, miesza z octem, cukrem i przyprawami, po czym wykorzystuje do potraw jak normalny ketchup 😉

 4. Jak już jesteśmy w temacie spożywczym… W 1993r. ogłoszono konkurs, w ramach którego obiecano milion peso – osobie, która znajdzie pod nakrętką Pepsi nadrukowany numer 349. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że przez pomyłkę… wydrukowano 800 tysięcy takich nakrętek!  Zakończyło się zamieszkami na ulicy…

Filipiny blog podróżniczy Miniomki

Ciekawostki przyrodnicze

 1. Najniższa temperatura: 3 °C zmierzona została w Baguio. Generalnie nic nigdy nie wybiło bakterii w tym kraju 😛

 2. Filipiny mają największą ilość gatunków ptaków i motyli na świecie.

 3. Mają też niezliczone ilości bezdomnych psiaków! Setki… tysiące! Błąkają się po ulicach i walczą o przetrwanie. Całe szczęście nie są jakoś źle traktowane, ani szykanowane, powiedziałabym nawet, że często dokarmiane 🙂 Nie mniej jednak rozpaczliwie szukają miłośc… 🙁

 4. Znaleziono tam największą perłę na świecie ważącą ponad 40 kilogramów. Ciekawe, kto by chciał nosić taką ciężką 😛

25 ciekawostek o Filipinach

 1. Największym niebezpieczeństwem na Filipinach są… tajfuny. Mówi się o nawet 30 tajfunach rocznie, które przechodzą przez ten kraj! To właśnie tu, na Filipinach, uderzył w 2013r. największy znany w historii świata – tajfun Haiyan. Wg. Wikipedii “przeszedł do historii meteorologii jako najsilniejszy cyklon, jaki kiedykolwiek uderzył na ląd. Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych przekroczyła 6300 osób, a dodatkowo wiele tysięcy uznawanych jest za zaginione.” Wg. CrazyNauka.pl “Tajfun Haiyan, który 8 listopada spustoszył Filipiny, pobił wszystkie możliwe rekordy. Otrzymał 5. najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Był najsilniejszym cyklonem tropikalnym pod względem prędkości wiatru (maksimum 376 km/h, średnia 312 km/h) w historii pomiarów meteorologicznych. Był też jednym z najgłębszych układów niskiego ciśnienia – jego najniższa odnotowana wartość wyniosła 895 hPa. Jego średnica sięgała aż 2000 km.” Prędkość wiatru dochodziła nawet do 376 km/h!! Wyobrażacie to sobie?? 

dzieci na Filipinach

Znacie jeszcze jakieś ciekawostki o Filipinach? Ciekawe historie, które się Wam przytrafiły? Piszcie w komentarzach!!

.

Bibliografia:
http://www.abcfilipiny.pl/filipiny-informacje-podstawowe/ciekawostki-o-filipinach.html
https://poznajnieznane.pl/ciekawostki-2/ciekawostki-panstwa-3/filipiny-ciekawostki/
https://rzucijedz.pl/ciekawostki-ze-swiata/426-filipiny-ciekawostki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tajfun_Haiyan
https://www.crazynauka.pl/haiyan-tajfun-rekordow/

 

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

7 comments on 25 Ciekawostek o Filipinach

 1. Magda pisze:

  Cudowna relacja i niesamowite miejsce! 🙂 Nasi przyjaciele właśnie są na Filipinach 🙂

 2. Paulina pisze:

  Numer 5 mnie rozbawił hahaha, a 17 bardzo przekonał!
  Wszystko w dodatku wygląda niesamowicie rajsko! To poletko z palmami i trawą i wyspami w tle gdzie jesteście razem – mega piękne! <3 Co to dokładnie za miejsce?

 3. Jak dokładniej nazywa się ta deska, na której siedzisz na zdjęciu? Miałem okazje sobie trochę na tym popływać będąc właśnie na Filipinach ale nigdzie indziej tego nie spotkałem.

 4. Marta pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł i świetne zdjęcia! 🙂

 5. Zuzu pisze:

  Mam kolege z filipin więc chce coś wiedzieć

up