Anaga, Teneryfa.

26 listopada 2019 21:09 2 13817
Anaga Teneryfa

Anaga to absolutnie mój faworyt spośród wszystkich regionów, jakie ma do zaoferowania Teneryfa! Górzysty, zielony półwysep oferuje liczne szlaki trekkingowe. Prowadzą one przez dzikie plaże, deszczowe lasy, majestatyczne szczyty, latarnie morskie i na wpół opuszczone miasteczka. Widoki zapierają dech w piersiach a ludzi zaledwie garstka. Można się wyciszyć, zostać sam na sam ze swoimi myślami 😉

Zapewne doceni ją każdy pasjonat gór. Anaga oferuje szlaki dla każdego! Od krótkich i niespecjalnie męczących trekingów w dolinach i wąwozach, aż po wielokilometrowe trasy i niewysokie, acz bardzo strome podejścia i szczyty. Najwyższym z nich jest Cruz de Taborno z 1024m n.p.m. a sama Anaga rozciąga się na przestrzeni niemal 120km2 tuż nad stolicą wyspy – Santa Cruz de Tenerife.

Anaga jest niewysokim pasmem górskim (Macizo de Anaga), na którym osiadają, niesione przez ocean chmury. Dzięki temu, klimat Anagi jest wybitnie zróżnicowany! Podczas gdy po jednej stronie pada deszcz – po drugiej może świecić Słońce! Na odcinku 40-km, krętej drogi – pogoda może zmienić się 3-krotnie! Nigdy tak do końca nie przewidzisz, no chyba, że nad całą wyspą jest akurat błękitne niebo 😉 Acz to wcale taka wymarzona pogoda do trekkingu nie jest, uwierz mi. 😛

Anaga Teneryfa atrakcje

Anaga – mapa

By maksymalnie ułatwić Wam odnalezienie atrakcji, o których zaraz opowiem, zostawiam Wam tutaj mapę regionu Anaga, Teneryfa. A właściwie to dwie mapy. Pierwsza prezentuje główne drogi, ma zaznaczone plaże i najpopularniejsze punkty widokowe. Druga zaś prezentuje główne trasy trekkingowe. Niestety nie znalazłam jej w powiększeniu 🙁 Ale nie martwcie się! Konkretne mapki znajdziecie do poszczególnych tras trekingowych! W tym poście oczywiście.

Anaga mapa

Anaga, Teneryfa – atrakcje:

Najpiękniejsze plaże:

 • Playa las Teresitas

Playa las Teresitas Anaga

Jedna z moich ulubionych, choć w pełni sztucznych plaż. Wielka, żółta, mięciutka plaża, obsadzona palmami, z genialnym dojazdem miejskim (autobusy znajdziesz na końcu tego posta) i gigantycznym parkingiem dla zmotoryzowanych. Jest boisko do siatki, są restauracje, food trucki, leżaki i parasole. Jest solidny falochron, także i dzieci mogą się pluskać swobodnie. Jak powstała Playa de Las Teresitas? Kiedy? I za co tak bardzo ją lubię? To już przeczytasz w poście W obiektywie: Playa de las Teresitas, Teneryfa.

 • Playa las Gaviotas

Playa Las Gaviotas Anaga

Niewielka, naturalna, kruczoczarna plaża tuż po drugiej stronie wzniesienia dzielącego ją z Plażą Las Teresitas. Wybierana przeważnie przez tych bardziej rozgolaszonych 😉

 • Playa Bermejo

Playa Bermejo Anaga

Mała, naturalna i naturalnie czarna plaża z genialnymi formacjami skalnymi, które dodają jej wyjątkowego uroku. Wyjątkowe jest również jej położenie – 3km pieszo przez góry i żadnej drogi dla zmorotyzowanych. Dzięki temu jest niemal zawsze pusta, no chyba, że liczyć jej naturalnych mieszkańców 😀 Kotki, pieski i może ze 3 ludzi, którzy tu mieszkają! (Tylko jak oni chodzą na zakupy?!).

 • Playa Benijo + Playa Fabian

Playa Benijo

Ten sam region i moja druga ulubiona już plaża. Plaża Benijo! Otwarty ocean raczej nie sprzyja kąpielom, a zaawansowana erozja gleby nie jest do końca bezpieczna ze względu na spadające na głowę kamienie. Czasem nawet potężne głazy! Acz wyjątkowe formacje skalne, tendencja do zachmurzenia w tym regionie i idealne położenie z widokiem na zachód słońca generują wraz z odpływem niesamowite wręcz pejzaże! Gamę kolorów, wzorów i faktur, które wykorzystują jako tło nawet profesjonalne produkcje filmowe! Dojazd autem, ale trzeba zejść stromymi klifami.

Pozostałe plaże warte uwagi:

 • Playa Brenas

  I znowu niewielka, czarna plaża, również z ciekawymi formacjami skalnymi. I również niedostępna dla zmotoryzowanych. Tylko trekking z Chamorgi albo El Draguillo… Min. 3,5km z tej drugiej miejsocowości 😉

 • Playa de Arenal (Playa de La Garañona) – Duża, ładna, naturalna plaża w okolicach miasta Bajamar. Piszczysto-kamienista, dojazd autem.

 • Playa de Ijuana – Maleńka, sekretna plaża do której trzeba oczywiście iść pieszo. Z Chamorgi, 3,4km w jedną stronę, ale przewyższenie nie jest wielkie, ok. 600m. Szacowany czas ok 1,5-2h w jedną stronę. Albo łódką…

 • Playa de Antequera – nazywana “ukrytym rajem”, to kolejna piękna plaża o długości ok 400m, do której trzeba człapać pieszo z Igueste de San Andres. Długość: 0k. 5km, szacowany czas to ok 3h w jedną stronę. Albo jachtem…

 • Playa del Roque de Las Bodegas – duża, piaszczysto-kamienista plaża z dojazdem. Położona tuż przed miejscowością Almaciga.

Szczyty

 • Mount Tafada – 593m n.p.m.

  Niewielki szczyt, łatwo i szybko dostępny z Chamorgi lub jako część dłuższego trekkingu. Położony na trasie Chamorga – Faro de Anaga.

 • Roque Anambro – 815m n.p.m.

Roque Anambro Anaga

Żaden to szczyt – to skała. Niewielka, za to idealna do climbingu. Z genialnym widokiem na Anagę! Choć ostrzegam, że ekspozycja może dać popalić osobom, które mają lęk wysokości 😛 Położona na trasie El Pijaral (La Ensillada), wymaga wyrobienia darmowego pozwolenia przez internet.

 • Roque Taborno – 589m n.p.m.

  Genialny widok ze szczytu, na caaalusieńką Anagę!

 • Roques de Anaga

Czyli ponownie nie szczyt. Nawet nie jestem pewna czy się tam da wdrapać. W każdym razie formacje są najbardziej wysuniętym puntem na północ wyspy 😉 Na trasie z El Draguillo do Faro de Anaga.

 • Pico Chinobre – 970m n.p.m.

Szczyt dostępny na trasie El Pijaral (La Ensillada).

 • Roque de las Animas – 320m n.p.m.

Szczyt położony blisko miejscowości Taganana.

 • Roque Dos Hermanos – 344m n.p.m.

Szczyt położony blisko miejscowości Punta del Hidalgo.

 • Roque de los Pinos – 550m n.p.m.

Co ja Wam będę mówić… Widok bajka!

Najpiękniejsze trasy trekkingowe w Anaga Teneryfa :

Anaga to raj dla miłośników wspinaczki i trekkingów! To najliczniejszy chyba pod względem ilości tras pieszych region na Teneryfie!

anaga trekking

 • Cruz del Carmen – Chinamada – Punta del Hidalgo

Cruz del Carmen Chinamada Punta del Hidalgo

Cruz del Carmen Anaga

Ok. 10km szlak trekkingowy wiodący przez Mirador Cruz del Carmen, obok szczytów Roque Dos Hermanos i Roque de los Pinos. Niestety liniowy, co oznacza, że po jakiś 3,5h trekkingu skończycie w całkowicie innym miejscu niż zaczynaliście… W Punta del Hidalgo dokładnie. Przewyższenia ok. 1000m. Na mapie to ten niebieski szlak 😉

 • El Pijaral (La Ensillada)

El Pijaral, Roque Anambro

Anaga trekking Ensillada

Ok 7km prostego szlaku przez wilgotny las, punkty widokowe, z możliwością wspinaczki na Roque Anambro i Pico Chinobre. Powrót do miejsca startu – ulicą. Minimalny, nieodczuwalny kąt nachylenia. Loop: La Ensillada – Chinobre – Roque Anambro – Cabeza de Tejo – La Ensillada

Uwaga! Wymaga uprzednio wyrobienia darmowego pozwolenia na stronie internetowej: https://centralreservas.tenerife.es/actividad/1

 • Chamorga – Cruz del Draguillo – Las Palmas de Anaga – Barranco de Chamorga – Chamorga

chamorga

Anaga trekking Chamorga

Bardzo lubię polecać naszym gościom ten szlak. Nie jest zbyt wymagający, ale długi i różnorodny, dzięki czemu można się i zmęczyć, i zobaczyć 3 oblicza Anagi. Deszczowy las, suche, dotknięte erozją góry i wilgotne, otulone mgłą doliny. Ale co najważniejsze – startuje i kończy się w tym samym punkcie – miejscowości Chamorga! 12km opcja koloru żółtego zajmuje ok. 6h pieszej wędrówki.

Inne, warte uwagi trasy trekkingowe w Anadze:

 • Los Catalanes – Pico Ingles – Mirador Aguairre

Pico Ingles Mirador Aguairre

Od miejscowości Los Catalanes, przez La Fortaleza, Monte Aguirre i Pico Ingles. Pętla o długości 9,5km i czasie mniej więcej 5 godzin.

Uwaga! Szlak wymaga pozwolenia na odcinku La Cruz de Afur – Monte de Aguirre – La Asomada i vice versa. Do wyrobienia tutaj: https://centralreservas.tenerife.es/actividad/7

 • Punta del Hidalgo – Canales de Bejía – Batán de Abajo

10km szlak ciekawymi kanałami, tunelami i wąwozami. Widoki magiczne no i co najlepsze – pętla! Startuje i kończy się w Punta del Hidalgo.

 • Afur – Taganana – Afur

Afur Taganana

Długi, ok. 14km szlak, do zrobienia w mniej więcej 7h. Kondycyjnie podobny do wszystkich pozostałych 😛 Dostęp z drogi TF-8, pętla.

 • El Bailadero – Taganana – Roque de la Bodegas

Anaga trekking Taganana

Trekking liniowy z El Bailadero do Roque de la Bodegas przez Mirador de Amogoje i miejscowość Taganana.

Najpiękniejsze punkty widokowe w Anaga Teneryfa:

 • Mirador Las Teresitas

Mirador las Teresitas Anaga

Najpopularniejszy punkt widokowy nie tylko w Anadze, ale na całej wyspie i prawdopodobnie wszystkich Wyspach Kanaryjskich. 😛 Doskonale znany z folderów turystycznych! Nie możesz go ominąć!!

 • Pico Ingles

  Niby szczyt i jednocześnie łatwo-dostępny punkt widokowy dla tych, co mają autko. Ciekawa jest jego historia, albowiem wcześniej miał kompletnie inną nazwę – Pico de las Aguilillas – nawiązującą do jastrzębi widywanych w tym regionie. Natomiast w miejscu tym doszło do wypadku, gdzie zginął obcokrajowiec i od tego czasu szczyt zaczęto nazywać Szczytem Angielskim, choć tak naprawę ów cudzoziemiec wcale Anglikiem nie był… Był Austriakiem!

 • Mirador Cruz del Carmen

Mirador Cruz del Carmen

Jeden z najpopularniejszych punktów widokowych, łatwo dostępny dla zmotoryzowanych.

 • Mirador Jardina

Widok na Anagę, Teide i Santa Cruz w jednym.

 • Cabeza de Tejo

Cabeza de Tejo

Super widok, na trasie El Pijaral (La Ensillada).

 • Mirador Aguaide

 • Mirador Punta Del Hidalgo

 • Mir. del Llano de los Loros

 • Mirador Fuente del Lomo

Baseny naturalne w Anaga Teneryfa:

 • Charco de Jover

  Naturalny basen nieopodal miejscowości Tejina. Niewielki, za to niezwykle urokliwie usytuowany.

 • El Arsenico

  Basen naturalny w Punta del Hildago. Duży, uregulowany, zaporęczowany przed porwaniem do otwartego oceanu. Z widokiem na Anagę zachodnią i zachody słońca 😀

Miasta

W takim regionie jak Anaga miasta tracą na znaczeniu. Ale o 4 warto jest wspomnieć! 😉

 • Santa Cruz

Santa Cruz de Tenerife

Stolica wyspy i jej największe miasto. Centrum życia kulturalnego i rozrywkowego. Bez sensu zwiedzać, jak się ma do dyspozycji tylko tydzień, ale na pewno trzeba je zobaczyć w trakcie karnawału! To właśnie tu odbywają się największe imprezy, największe parady i najciekawsze eventy. Zresztą, sam zobacz naszą relację Carnaval de Tenerife 2017 

 • La Laguna

  Historyczne miasto, które od 1999roku jest wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Powstało pod koniec XV wieku z polecenia hiszpańskiego arystokraty, jako baza wypadowa do podboju całej wyspy. Jego nazwa pochodzi od dziś już nieistniejącej (osuszonej) laguny, a wygląd starówki podobno nie zmienił się zbytnio od od 500 lat! Również w La Lagunie znajdziecie najstarszy kościół na wyspie oraz ciało 300-letniej zakonnicy… Mawiają, że „w nienaruszonym stanie” (cokolwiek to znaczy).

 • Taganana

Taganana Anaga Teneryfa

Niewielkie miasto, acz największe na terenie parku wiejskiego Anaga. Położone na urokliwym zboczu górskim, o sporej wartości historyczno-kulturalnej, bo to pierwsze miasteczko założone przez hiszpańskich konkwistadorów. Dzisiaj to idealna baza wypadowa na okoliczne szczyty i szlaki trekkingowe oraz prawdziwa oaza spokoju, jeśli tłoczne wersje miejskie Was nie satysfakcjonują. Ale czy wiecie, że miasto zostało połączone drogą z resztą wyspy dopiero w 1968 roku? Wcześniej trzeba było tu… przypynąć!

 • Chamorga

  Maleńka wioska, najbardziej wysunięta na północ wyspy. A właściwie to kilka domków na krzyż, jedna pseudo-restauracja w której nie ma nic prócz kanapek z jamonem, ale za to idealna baza wypadowa na kilka trekkingów. Można dojechać autobusem 947 z Santa Cruz!

Inne, warte uwagi miejsca w Anaga, Teneryfa

 • Casa Fuset o Casa Franco

Ruiny domu, o którym mawiają, że straszy…

 • Faro de Anaga

  Latarnia morska wysunięta na najbardziej północno-wschodnim krańcu wyspy. Niestety bez możliwości wejścia.

 • Bosque Ensillada

  anaga bosque ensillada

  Las, w sensie las. Ten z drzewami, a nie w sensie hiszpańskiego zaimka. Las deszczowy, na którym zatrzymują się zazwyczaj chmury, utrzymując wysoką wilgotność powietrza i niosąc częste opady mżawki. Rześki trekking, mroczny klimat, ciekawa sceneria np. do zdjęć. No i to właśnie przez ten las prowadzi trasa na Roque Anambro i Cabeza de Tejo!

 • Tunel de Anaga

tunel pico ingles anaga

Pierwsza droga prowadząca do Pico Ingles, dziś robiąca za tło licznych sesji zdjęciowych. I chyba nie ma się co dziwić, bo klimacik jest rzeczywiście jak z jakiejś powieści fantasy!

 • Bosque Tafaga

  Generalnie to wszystko jak wyżej. Podobny klimacik deszczowego lasu.

anaga

O czym pamiętać wybierając się do Anagi?

Wybierając się do Anagi, musicie pamiętać, że to jeden z najbardziej opustoszałych regionów na wyspie! Nie licząć większych miast – bardzo mało tu sklepów, jeszcze mniej restauracji, o 16-17 to właściwie wszystko się zamyka. Wiele z miasteczek, które mija się na trasach trekkingu jest niemal całkowicie opustoszałych, dlatego całe potrzebne zaopatrzenie zalecam zabrać ze sobą!

Musicie również pamiętać, że pogoda na Teneryfie lubi płatać figle. To, że tu i teraz leje się żar z nieba, nie oznacza, że za godzinę, czy 3 kilometry dalej nie będzie chłodno, a z nieba nie poleje się deszcz… Rekomenduję:

 • Spory zapas wody. Koniecznie i niepodważalnie.

 • Zapas energetyczny, czyli po prostu coś do zjedzenia.

 • Kapelusz albo czapkę na głowę

 • Kurtkę na wszelki wypadek

 • Pozwolenia, jeśli jest wymagane. Nie polecam robić “nielegala” bo kary są wysoce dotlikwe, a same pozwolenia darmowe, do wyrobienia przez internet na kilka – kilkanaście dni przed planowanym trekkingiem.

Czyli tak naprawdę rekomenduję przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w górach. Bo choć niskie i w większości raczej bezpieczne – to jednak wciąż rządzone prawami natury te Anagi góry 😉

Anaga Teneryfa Przewodnik

Anaga Teneryfa – komunikacja miejska

Samochód to bez wątpienia najlepszy sposób zwiedzania wyspy. Jeśli zaś nie masz takiej możliwości, pozostaje Ci albo złapać stopa, albo wsiąść w autobus:

 • 050 – La Laguna – Bajamar – Punta del Hidalgo
 • 076 i 273 – La Laguna – Cruz del Carmen
 • 077 – La Laguna – El Bailadero
 • 105 – Santa Cruz – Punta del Hidalgo
 • 224 – La Laguna – Punta del Hidalg
 • 275 – La Laguna – Cruz del Carmen – Taborno
 • 910 – Santa Cruz – Playa las Teresitas
 • 945 – Santa Cruz – Playa las Teresitas – Playa Las Gaviotas – Igueste de San Andres
 • 946 – Santa Cruz – Playa las Teresitas – El Bailadero – Taganana – Almaciga
 • 947 – Santa Cruz – Playa las Teresitas – El Bailadero – Chamorga

Aktualny rozkład jazdy znajdziesz na TITSA.com

 

Masz dodatkowe pytania? Pisz śmiało!
Byłeś już kiedyś w Anaga, Teneryfa? Koniecznie podziel się swoją opinią!
& oczywiście zaobserwuj nas na Istagramie, by być z nami na bieżąco 😉

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

2 comments on Anaga, Teneryfa.

 1. FUKO pisze:

  Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

 2. Natalia pisze:

  Wyspy Kanaryjskie to idealne miejsce na zimowe wakacje. W zasadzie w każdym zakątku Europy w styczniu czy lutym jest zimno, na wyspach jednak pogoda bywa powyżej 20 stopni ( wyjątkiem tutaj są góry, bo trzeba się ciepło ubrać). Na Teneryfie nigdy nie byłam, jest to jeden z tych kierunków, które chcialabym w przyszłości zobaczyć.

  Polecam za to Gran Canarię, na której bylam w styczniu tego roku i na której również mi się podobało. Krajobrazy niesamowite, wyspa nie jest duża, ale jest bardzo wiele ciekawych zakątków do odwiedzenia. Szczególnie wrazenie zrobiły na mnie wydmy w Maspalomas.

up