Atrakcje w Nowym Jorku – Co warto zrobić, zobaczyć i przeżyć?

10 marca 2022 15:34 0 4837
atrakcje-w-nowym-jorku

Nowy Jork jest miastem, którego – moim skromnym zdaniem – nie da się zobaczyć w kilka dni. Za wiele tu do zrobienia! Ok, można by gonić i te najważniejsze atrakcje w Nowym Jorku odhaczyć w kilka dni – da się, ale ja tym miastem proponuję pożyć. Proponuję Ci… POODYCHAJ jego powietrzem, POCZUJ energię i rytm tego miejsca. POZNAJ jego wady i zalety i DAJ sobie szansę zaakceptować je takim, jakim jest! ZATAŃCZ z Czarnymi, POGADAJ z Białymi, ZJEDŹ u Azjatów i WYPATUJ celebrytów pod Trump Tower. WYPIIJ kawę w jednym z setek Starbucksów. DAJ bezdomnemu kanapkę. Ale również ZACHWYĆ się widokami! POCZUJ się małym człowiekiem na tym megalomańskim Manhattanie. ZOBACZ na własne oczy miejsca z filmów i KORZYSTAJ z licznych atrakcji, których nie mamy w Polsce!

Atrakcje w Nowym Jorku dzielą się na te, które nie są pobłażliwe dla naszych portfeli, ale całe szczęście jest też i cała masa tych darmowych. Zapraszam Cię do zapoznania się z nimi wszystkimi – poniżej. Przygotowałam dla Was ponad 60 propozycji na to, co zobaczyć i jak spędzić czas w Nowym Jorku!

Tylko pamiętaj! Dostęp do wszystkich obiektów zamkniętych i aktywności wewnątrz budynków wymaga przedstawienia dowodu szczepienia dla wszystkich powyżej 5 roku życia!

🆓 Jeśli zobaczysz taki znaczek przy którejś z atrakcji, oznacza to, że jest darmowa, albo istnieje możliwość zobaczenia jej za darmo! 🆓

.

Atrakcje w Nowym Jorku – obowiązkowe:

 • Statua Wolności w Nowym Jorku

Symbol miasta i symbol całych Stanów Zjednoczonych! “Lady Liberty” a właściwie “Wolność Opromieniająca Świat”. Wielka, 93 metrowa Statua Wolności w Nowym Jorku to symbol wolności, niepodległości i całego tego American Dream potocznie rzecz ujmując. Symbol spełnionych marzeń i nadziei na lepsze życie…

Położona “u bram” Nowego Jorku, jest prezentem od narodu francuskiego na znak przyjaźni, podarowanym na 100 rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości. Następnie zdemontowana na części, została przetransportowana do Stanów Zjednoczonych, ponownie złożona i odsłonięta w 1886. Jej twórcą był między innymi Gustav Eiffel – ten sam od słynnej Wieży Eiffla w Paryżu czy mostu w Porto. Zaprojektował on stalową konstrukcję wewnątrz obudowy wykonanej z miedzi. Niegdyś oryginalnie rudo-złota, dziś już pośniedziała, powszechnie znana ze swojego jasno zielonego koloru. Wewnątrz, w jej koronie, znajduje się platforma widokowa (na wysokości 89,5m), z której można podziwiać panoramę miasta Nowy Jork, ale z powodów pandemii jest ona tymczasowo zamknięta.

Na wyspie Liberty Island, znajdziecie również muzeum, które zostało otwarte stosunkowo niedawno – bo w 2019 roku. Wejście do niego nie wymaga żadnej dodatkowej opłaty i oferuje niewielką, ale interesującą wycieczkę po historii tego miejsca. Dowiecie się z niej kto, kiedy i jak zaprojektował statuę, co w sobie kryje, jaką rolę odegrała w kulturze a nawet zobaczycie urocze repliki w postaci np. klocków lego! Możecie również zostawić po sobie ślad i dodać swoje zdjęcie do multimedialnej Lady Liberty. Może znajdziecie nasze? Dajcie znać koniecznie!

W cenie wycieczki na Liberty Island jest też uwzględniona wycieczka na Ellis Island – wyspę niegdysiejszych migrantów. To nie tylko ciekawe muzeum o historii tego miasta, ale również wspaniałe widoki na Manhattan Skyline! Z pewnością godne uwagi.

Promy kursują codziennie, od 9:30 do 16:30. Cena całej “wycieczki” to 23,50$ / osobę.

Gdzie kupić bilety? W jakich godzinach kursują promy? Zajrzyj do posta Statua Wolności w Nowym Jorku po więcej!

statua-wolnosci-w-nowym-jorku

 • Lot helikopterem nad Nowym Jorkiem

Nasze najpiękniejsze wspomnienie, pełne adrenaliny i wspaniałych widoków na NYC. I jedyna szansa na zrobienie popularnych “shoe-selfie” albo zdjęć typu Nowy Jork z lotu ptaka. W szczególności, że nad Nowym Jorkiem nie wolno latać dronem! My wybraliśmy lidera na lokalnym rynku – @flynyon, która zajmuje się tym już od 2012 roku i wykonuje po kilkadziesiąt lotów dziennie! 7 dni w tygodniu! Są fachowcami w swojej dziedzinie. Ich hangar, skąd rozpoczyna się i gdzie kończy lot, znajduje się w stanie New Jersey. Ceny zaczynają się już od 89$! Do wyboru opcja w helikopterze zamkniętym (door-on) lub bez drzwi (door-off). Ta druga jest droższa, ale o wiele bardziej spektakularna. I zimniejsza  🥶 Czas trwania to ok. 15 lub ok. 30 minut. Możesz również wybrać czy chcesz lecieć z rana, nocą czy o zachodzie słońca. Ale musisz pamiętać o kilku ważnych szczegółach!! Zobacz jak wygląda i ile kosztuje Lot helikopterem nad Nowym Jorkiem.

 • Times Square – atrakcje w Nowym Jorku 🆓

Skrzyżowanie świata albo Centrum Wszechświata. Tak nazywany jest potocznie Times Square, najczęściej odwiedzane miejsce w Nowym Jorku! Położony na skrzyżowaniu ulicy Broadway i 7 alei. Zachwyca mnogością, wielkością i rozmachem umieszczonych tam elektronicznych billboardów i wyświetlanych reklam cyfrowych. Jedno z najruchliwszych miejsc na świecie – podobno przewija się tu ponad 300.000 ludzi każdego dnia!! Często służy jako tło filmów i robi naprawdę ogromne wrażenie na maleńkim człowieku stojącym pośrodku tego wszystkiego. Do tego wiele sklepów, restauracji, hoteli i platforma do robienia lepszych selfie. Niewątpliwie miejsce koniecznie do odwiedzenia, jeśli będziecie w Nowym Jorku! Szczególnie głośno obchodzony jest tutaj Sylwester – od 1907 roku, to już tradycja!

Jak trafić na billboard na Times Square? Billboardów i ekranów na Times Square jest ponad  900, a każdy z nich generuje przychód od 20 do 50 tysięcy $ miesięcznie. Jeśli chciałbyś taki billboard wynająć – np. na oświadczyny dla swojej wybranki serca – to ceny wahają się od już od 2$/godz. i mogą sięgać nawet 2000$/godz. Rezerwacje możesz zrobić na platformie TPS Engage. Podobno można też trafić na billboard, jeśli wejdziecie do sklepu T-mobile i zrobicie sobie u nich fotkę!

Natomiast codziennie, o godzinie 23:57, przez 3 minuty wyświetlany jest spektakl cyfrowy – tzw. Midnight Moment – podczas którego na wszystkich billboardach wyświetla się synchronicznie krótkie video. Co miesiąc inny repertuar. I tak niezmiennie od 2008 roku ta tradycja już trwa.

times-square-nowy-jork

 • Central Park Nowy Jork 🆓

Central Park zna każdy. Jest zielonym płucem miasta i tłem wielu amerykańskich filmów. Każdy z nas ma więc jakieś swoje wyobrażenie. Rzeczywistość jednak przygniata skalą, bowiem Central Park jest O-G-R-O-M-N-Y! To 341ha powierzchni, na której znajduje się 5 zbiorników wodnych, kilka polan i lasów, 2 lodowiska (Wollman Rink na południu i Lasker Rink na północy), centrum tenisowe, amfiteatr i zoo! Również miejsca do gier, place zabaw, niezliczona ilość mostów i zabytków! Tym najciekawszym jest bez wątpienia Belvedere Castle z 1867 roku. Central Park ma obszerne 8km długości i niemal kilometr szerokości. Jest domem dla wiewiórek i ptaków. Możesz zwiedzać pieszo, rowerem lub bryczką. Wg nas, godne uwagi są:

 • Model Boat Sailing to wypożyczalnia małych modeli jachtów. Model można wynająć już za 11$ za 30 minut i zrobić sobie wyścigi po przeznaczonym do tego zbiorniku wodnym, pod warunkiem, że pogoda na to pozwala. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś takiego! Wiecie gdzie jeszcze można pobawić się takimi “zabawkami”?

 • Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir – to największy zbiornik wodny w parku. Możesz wynająć łódź z wiosłami i zobaczyć go z innej perspektywy!

 • The Pond i Gapstow Bridge – woda, stary most i kaczuszki… To wręcz idealna sceneria do zdjęć, albo na odpoczynek na pobliskiej ławce. Jest romantycznie!

 • Bethesda Terrace – to piękny taras widokowy na fontannę i jeziorko w tle. A pod tarasem, niezwykły hol z genialną akustyką. Przy odrobinie szczęścia spotkasz kobietę, która fenomenalnie śpiewa! Pieśni operowe.

 • Jest też polski akcent – pomnik Władzia Jagiełły.

I wiele, wiele innych atrakcji! Park jest otwarty codziennie od 06:00 rano do 01:00 w nocy. Posiada 20 wejść. Jest darmowy. I ze swoimi 38 milionami odwiedzających – jest najczęściej odwiedzanym miejscem publicznym w całych USA! Zobacz mapę parku i dowiedź się więcej z posta Central Park Nowy Jork.

atrakcje-w-nowym-jorku-central-park

 • Manhattan Skyline 🆓

Czyli panorama Manhattanu widziana z zza rzeki Hudson, albo zza East River. Albo panorama widziana z lotu ptaka i z najwyżej położonych punktów widokowych. Widok znany z filmów i robiący tak spektakularne wrażenie! Niezależnie czy ze wschodu, czy z zachodu, czy też podziwiana z promu, czy z wysp – i tak za każdym razem robi niesamowite wrażenie! Ale najlepsze spoty, które moglibyśmy polecić to zdecydowanie widok z Brooklyn Bridge Park oraz ten z Ellis Island również. Wracając z wycieczki z pod Statuę Wolności, warto wybrać prom powrotny o ostatniej godzinie – tak, żeby go skorelować z zachodem słońca w miarę możliwości. Jego darmową alternatywą jest prom na Staten Island. Cudowne są też widoki z punktów widokowych, więc warto odwiedzić chociaż jeden!

manhattan-skyline

.

Atrakcje w Nowym Jorku – punkty widokowe:

 • Top of the Rock Nowy Jork

Top of the Rock to podobno najpiękniejszy taras widokowy w Nowym Jorku! Położony jest na 3 piętrach budynku 30 Rockefeller Plaza: 67, 69 i 70 (na ostatnim są najlepsze widoki, bez szyb). Oferuje zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne tarasy widokowe, z panoramą 360 stopni na miasto. Od północy możemy podziwiać Central Park, dzielnice Upper West i Upper East Sides i Harlem. Natomiast od południa widok jest jeszcze lepszy,  bo wyrasta przed nami las wielgaśnych wieżowców, takich jak Empire State Building czy One World Trade Center. W oddali można dojrzeć Statuę Wolności, Most Brooklyński oraz New Jersey. Widoki są magiczne zarówno rano, jak i wieczorem, ale my polecamy odwiedzić to miejsce w szczególności na spektakularny zachód słońca! I zostać nieco dłużej, aż horyzont spowije mrok, a Nowy Jork zaświeci setkami tysięcy świateł. To jest widok, którego nie da się zapomnieć, ani nie da się go porównać z niczym w Europie!

Przy okazji możecie zwiedzić wnętrze budynku. Z wystawy multimedialnej po drodze dowiecie się, jak wyglądała budowa kompleksu Rockefeller Center, a w lobby i na 67 piętrze zobaczycie dzieła wykonane przez Swarovskiego. Możecie również wypić drinka w barze SixtyFive na 65 piętrze, a wychodząc – odebrać darmowe karty “Top Trumps” – do grania w architektoniczną “wojnę”.

Godziny otwarcia: codziennie od  11:00 do 19:00, ale ostatnie wejście jest o 18:10. Cena 40-65$ za osobę. 

Tylko pamiętaj, żeby sprawdzić pogodę przed zakupem! Biletów nie da się zwrócić, a nic nie może wkurzyć bardziej, niż  mgła w planowanym dniu odwiedzin! My proponujemy zrobić to bezpośrednio na miejscu, w kasach biletowych położonych na poziomie -1. Musisz jednak doliczyć ew. czas stania w kolejce (my staliśmy 10 minut, ale obstawiam, że latem obłożenie jest większe).

Więcej informacji znajdziesz w poście Top of the Rock Nowy Jork – najpiękniejszy widok na panoramę miasta.

top-of-the-rock-nowy-jork

 • Empire State Building – atrakcje w Nowym Jorku

Najsławniejszy ze wszystkich nowojorskich budynków! Jak tam leciałam, to się zastanawiałam, o co tyle hałasu? No a potem się dowiedziałam… Był pierwszym budynkiem na świecie, który przekroczył 100 pięter. Otwarty w 1931, był ówczesnym “cudem świata”. A zaledwie dwa lata później został zaatakowany przez King Konga 😋 I to tylko napędziło jego sławę. Przez 41 lat dzierżył miano najwyższego na świecie. Łącznie z iglicą mierzy 443 metry.

Szokujące jest to, jak ekstramalnie szybko go postawili! Średnie tempo, jakie utrzymywali pracownicy to 4,5 piętra / tydzień. Ostatecznie ukończony w 58 tygodni!! Jego otwarcie nastąpiło raptem 410 dni po rozpoczęciu budowy! Wyobrażacie to sobie? Nam tyle czasu zajęła 14-mieszkaniowa kamienica!! A co mówić o budynku, który ma 102 piętra?! Ponad 6500 okien? 700km przewodów instalacji elektrycznej? 73 windy? I to w czasie wielkiego kryzysu? Sky is no longer the limit! Ten budynek, był symbolem, że się da i że można. No i że Ameryka nadal jest wielka 😉

Budynek ma dwa tarasy widokowe. Na 86 piętrze z 360 stopniowym panoramą i na 102 piętrze, z przeszklonymi ścianami od podłogi do sufitu. Wejście na 86 piętro kosztuje 42$ / osoby, natomiast na oba to już wydatek rzędu 77$ / osoby. Dzieci i seniorzy mają zniżki. Tarasy otwarte są codziennie, od 12:00 do 21:00.

Jeśli masz odwagę – możesz iść pieszo! Aby dostać się na ostatnie piętro, musisz pokonać 1860 schodów. I wiesz, że nawet są organizowane zawody, kto najszybciej wbiegnie na szczyt?! Aktualny rekord to 9 minut i 33 sekundy. Wyścig nazywa się Empire State Building Run-up i jest organizowany co jesień. Aktualne informacje na jego temat znajdziesz na stronie esbnyc.com/empire-state-building-run

Budynek znany jest również z tego, że uderzył w niego samolot! Serio! I to na długo przed World Trade Center! Chcesz dowiedzieć się więcej? Przejdź do posta Empire State Building Nowy Jork.

 • One World Observatory w 1 World Trade Center

Budynek 1 World Trade Center powstał w miejscu dawnych biurowców World Trade Center, zburzonych w ataku z 11 września 2001 roku. Obecnie jest najwyższym budynkiem w mieście i mieści najwyższy taras widokowy w Nowym Jorku, znajdujący się na piętrach 100-102, na które wjedziesz windą zaledwie w 47 sekund! Na 101 piętrze znajduje się restauracja One Dine oraz bar One Mix.

Ceny biletów: od 38$ za bilet w wersji podstawowej, do 68$ za bilet w wersji vip (zawiera i.in. wycieczkę z przewodnikiem czy voucher 15$ do baru). Bilety kupisz >> tutaj <<. Godziny otwarcia: do 9 marca we wtorki i środy zamknięte, od 10 marca otwarte codziennie w godzinach 10:00-19:00.

one-world-trade-center

 • Summit One Vanderbilt

To kolejny spośród najwyższych tarasów widokowych w mieście. Miejsce powstało stosunkowo niedawno, bowiem w 2020 roku. Reklamuje się jako “Najbardziej ekscytujący widok Nowego Jorku”. To miejsce, które zmusza Cię do zakwestionowania swojego postrzegania otoczenia i Twojej rzeczywistości sensorycznej. Posiada lustrzane podłogi, ściany i sufity. Tak, by imitować wrażenie latania w przestworzach! Rozciąga się na 4 piętra i posiada szklaną windę, jadąc którą możesz poczuć się jakbyś lewitował nad ziemią! Jest to największa winda ze szklaną podłogą na świecie. Żebyś mógł czuć adrenalinę jeszcze bardziej!

Cena w wersji podstawowej od 39$ za dnia i 49$ wieczorem. W wersji z lewitującą windą to już 59$ za dnia i 69$ w nocy. Dzieci do lat 5 gratis. Godziny otwarcia: śr-czw od 13:00 do 19:30, pt-sob od 9:00 do 21:30, w niedzielę od 10:00 do 17:30

Tylko pamiętaj! Goście są zobligowani do założenia obuwia, które nie uszkodzi lustrzanych podłóg (dlatego szpilki odpadają). Ubierz się odpowiednio, aby uniknąć niepożądanej ekspozycji na szklanej i lustrzanej podłodze (dlatego schowaj majteczki). Z pewnością przydadzą się oksy przeciwsłoneczne, bowiem odblaskowe materiały użyte w całej przestrzeni tworzą jasne otoczenie w ciągu dnia.

.

 • The Edge

Całkiem niedawno otwarty punkt widokowy, a dokładniej najwyższy taras na świeżym powietrzu na półkuli zachodniej, znajdujący się na 30 Hudson Yards. Jest zawieszony w powietrzu, co daje wrażenie unoszenia się na niebie z 360-stopniowymi widokami. Spójrz 100 pięter w dół z ekscytującej szklanej podłogi, pochyl się nad miastem na ukośnych szklanych ścianach, albo… Wspinaj się na zewnątrz wieżowca ponad 365m nad ziemią!! Ultimate Skyscraping Adventure at Edge to przygoda niepodobna do żadnej innej na świecie, którą możesz przeżyć tylko w Nowym Jorku, tylko w Edge. Bilety od 38$ za osobę i 33$ za dziecko. Wspinaczka kosztuje 185$ za osobę.

 

Atrakcje w Nowym Jorku – aktywne:

 • Lodowisko w Nowym Jorku

Podobno jazda na łyżwach to lokalny sport narodowy. Więc my też chcieliśmy spróbować! W szczególności, że udało nam się załapać na ostatni dzień z choinką pod Rockeffeler Center. Ten klimacik robił niesamowite wrażenie! Ale do dyspozycji jest też wiele innych i równie ciekawych lodowisk:

 • The Rink at Rockefeller Center – w centrum miasta, w sezonie z widokiem na wielką, ponad 20 metrową choinkę! Ceny zaczynają się od 20$ do nawet 54$ / 1h / osobę, w zależności od pory dnia i miesiąca. Najtaniej rano i popołudniu. Otwarte od 11:00 do 23:00 od pon-czw, od 11:00 do 00:00 w piątki, od 9:00 do 00:00 w soboty i od 9:00 do 23:00 w niedziele. Bilety możesz kupić na tej stronie, albo bezpośrednio na miejscu.

 • Wollman Rink (na zdjęciu) – w południowej części Central Parku, lodowisko z widokiem na Midtown. Jego historia ma już ponad 70 lat! Oferuje liczne programy artystyczne. Otwarte od listopada do marca: pon-wt 10:00 – 14:30; śr-czw 10:00 – 22:00; pt-sob 10:00 – 23:00 oraz w Nd 10:00 – 21:00. Ceny zaczynają się od 14$ w pon.-czw. oraz 23$ w pt.-niedz. i święta. Wypożyczenie łyżew 11$. Co ważne nie ma limitu czasowego! Możesz pozostać na lodzie tak długo, jak będziesz chciał! Bilety kupisz tutaj  albo na miejscu. Latem zamieniane jest w Victorian Gardens – sezonowy park rozrywki.

 • Lasker Rink – w północnej części Central Parku. Aktualnie zamknięte i przebudowywane na kompeks Harlem Meer Center. Otwarcie obiektu jest przewidziane na 2021 rok.

 • 🆓 The Rink at Winter Village – w Bryant Park, to jedyne DARMOWE lodowisko w Nowym Jorku! Dzięki uprzejmości sponsora Bank of America oferuje darmowe wejście dla posiadaczy własnych łyżew (wypożyczenie kosztuje 15$). Oferuje również dodatkowo płatne atrakcje, takie jak samochodziki na lodzie czy curling. Lodowisko otwarte jest codziennie od 08:00 do 22:00, ale bilety trzeba zarezerwować online albo uzyskać na miejscu.

lodowisko-w-nowym-jorku-wollman-rink

 • Prom na Staten Island – atrakcje w Nowym Jorku 🆓

Prom Staten Island to BEZPŁATNA USŁUGA świadczona przez miasto Nowy Jork. Jest jednym z ostatnich pozostałości systemu promowego w NYC, który przewoził ludzi między Manhattanem a jego przyszłymi dzielnicami na długo przed wybudowaniem mostów. Zapewnia transport między St. George na Staten Island i Whitehall Street na dolnym Manhattanie, łącząc ze sobą te oddalone o 8,4km dzielnice. Dziennie korzysta z niego ok 70 000 ludzi!

25-minutowa przejażdżka zapewnia ponadto majestatyczny widok na port w Nowym Jorku i jest z pewnością romantyczną przejażdżką za darmo! Z pokładu promu będziesz miał doskonały widok na Statuę Wolności i Ellis Island. Zobaczysz również drapacze chmur i mosty na Dolnym Manhattanie. Staten Island Ferry startuje z Whitehall Terminal, w Battery Park.

Prom kursuje 24 godziny na dobę/7 dni w tygodniu. Częstsza usługa (co 15 lub 20 minut) jest świadczona w dni powszednie w godzinach szczytu od 6:00 do 9:30 i 15:30 do 20:00, po 30 minutach. W weekendy usługa świadczona jest co 30 minut w soboty i niedziele.

 • Circle Line boat

Płatna alternatywa dla powyższego rejsu. Circle Line Sightseeing Cruises to firma zajmująca się zwiedzaniem łodzi i rozrywki na Manhattanie w Nowym Jorku. Jego głównym przedmiotem działalności są wycieczki z przewodnikiem po Nowym Jorku ze swojej bazy przy Pier 83.

circle-line-nowy-jork

 • Zobacz spektakl na Broadwayu!

W jednym z ponad 40 teatrów w Teather District! Oferują musicale, komedie, dramaty i baśnie – co preferujesz? Może zobaczysz na scenie jakieś filmowe gwiazdy?! Większość ze sztuk jest typu open-ended, czyli grane są tak długo, jak długo znajduje się na nie chętna widownia. Najdłużej granym spektaklem na Broadwayu jest Upiór w Operze – nieprzerwanie od 1988 roku!!

1 repertuar trwa średnio 2,5h – czasem mniej, czasem więcej. Ceny zaczynają się od 29$ / osobę, ale za nowszy i ciekawszy repertuar trzeba zapłacić nawet 89$! Bilety, z dużym upustem, można nabyć w dniu spektaklu w wyspecjalizowanej sieci TKTS . Ponadto oferowane są zniżki studenckie, dzienne wyprzedaże, a nawet wejściówki stojące. Sprawdź aktualny repertuar na broadway.com.

 • Coney Island

To zwyczajowa nazwa plaży rozciągającej się na wybrzeżach półwyspu Coney Island. Słynie z szerokiej, piaszczystej, 4-km plaży oraz parków rozrywki, które były lokowane w tym miejscu już na przełomie XIX i XX wieku. Wzdłuż plaży rozciąga się długa promenada – Riegelmann Boardwalk, stanowiąca centralne miejsce na mapie turystycznej Coney Island. Wzdłuż niej zlokalizowanych jest bardzo dużo barów, restauracji, jak również lunaparki oraz Akwarium Nowojorskie.

Plaża jest bezpłatna, ale atrakcje w parkach rozrywki już kosztują. Do dyspozycji wiele karuzel, rollercoasterów, gier i innych atrakcji.

Zamknięte w sezonie zimowym, otwierają na wiosnę, szczegóły znajdziesz na lunaparknyc.com

.

Atrakcje w Nowym Jorku – smaczne:

 • Zacznij dzień od kawy w Starbucks w Nowym Jorku

Jeśli chcesz zacząć dzień typowo po nowojorsku to zacznij go od kawy w Starbucks! Najlepiej na wynos, żeby nie tracić czasu i od razu zacząć zwiedzanie 😂 My nie daliśmy rady! Nauczeni kanaryjskiej celebracji nie umiemy już pić jej w biegu 😋 Ale czy wiesz, że w Nowym Jorku jest blisko 350 kawiarni Starbucks?! Więcej ciekawostek w poście Starbucks w Nowym Jorku.

Cena za małe latte to ok 5$.

starbucks-w-nowym-jorku

 • Zjedz nowojorskiego hot doga albo precla

Albo amerykańskiego steaka. A jeśli podobnie jak my – nie jesz mięsa, wybierz się do jakiegoś vege fast fooda!  W końcu to kolebka śmieciowego żarcia 😂. My oczywiście wybraliśmy takiego, którego nie ma w Polsce – a mianowicie Taco Bell. Bo ja kooocham meksykańskie żarcie, a Wy? Taco Bell to jego specyficzna odmiana, taka typowo fast foodowa właśnie, trudna do wytłumaczenia, ale smaczna. Zachęcam Was do spróbowania jeśli będziecie mieli taką okazję! To też najtańsza forma posiłków, z jaką spotkaliśmy się w Nowym Jorku.

taco-bell-nowy-jork

 • Odwiedź Chelsea Market i spróbuj kuchnii z całego świata!

To miejsce poleciliście nam Wy! I bardzo Wam za to dziękujemy!! ❤️ To fantastyczny, kryty bazar (a może bardziej galeria handlowa), głównie z restauracjami i sklepami spożywczymi. Ale nie tylko! Każde stoisko z innego kraju, np. z Maroka, Chin, Berlina czy Meksyku! To jak… cały świat zamknięty w jednym budynku!! Możesz w nim skosztować kuchni z różnych stron świata za niewielkie pieniądze, albo nabyć egzotyczne pamiątki z każdego kontynentu. My mieliśmy okazję spróbować tam – po raz pierwszy w życiu – ostryg i homara! W szczególności, że na te pierwsze obowiązują happy hours w godzinach 16-18, i można je spróbować 50% taniej! Przyznaj, miałeś już okazję ich spróbować? Nawet jeśli, to i tak rekomendujemy wizytę w Chelsea Market na chociaż jeden posiłek, podczas Twojej podróży po Nowym Jorku! Z pewnością będziesz zadowolony!

chelsea-market-w-nowym-jorkuchelsea-market-nowy-jork

 • Museum of Ice Cream

ADRES: 558 Broadway

GODZINY OTWARCIA: Poniedziałek: 11.30 – 19.00 | Wtorek – Środa: nieczynne | Czwartek: 11.30 – 19.00 | Piątek: 11.30 – 20.30 | Sobota: 10.00 – 20.30 | Niedziela: 10.00-19.00

CENA: 36$-44$ w godzinach 11:30 – 16:30 (i w zależności od pory roku) / os | albo 49$ w godzinach 17:30 – 19:00 / os | bilety kupisz online na konkretną godzinę na stronie museumoficecream.com/book-new-york-city

“Muzeum lodów to żywa fabryka Willy Wonka, z której nie chcesz wyjść!” – tak podsumowało te muzeum wydawnictwo Business Insider. 3 piętra zabawy ubranej w smakowite kolory i zapachy. To doświadczenie sztuki i instalacji. Możesz je zwiedzać we własnym tempie, a co najważniejsze – czekają na Ciebie pyszne lody! Zarówno te mleczne jak i wegańskie.

 • The Oryginal Chinatown Ice Cream Factory

Początki lodów są zarówno mityczne, jak i abstrakcyjne, w tym legendy przypisujące wynalezienie lodów Chińczykom za czasów dynastii Tang. Chinatown Ice Cream Factory tworzy pyszne lody od prawie 4 dekad.

.

Atrakcje w Nowym Jorku – muzea:

 • The Museum at FIT 🆓

Jest najmodniejszym muzeum w Nowym Jorku! Znajduje się na skrzyżowaniu 7 Aleji i 27 Ulicy. Posiada kolekcję ponad 50 000 ubrań i akcesoriów datowanych od XVIII wieku do współczesności. Wystawy zmieniają się sezonowo, mniej więcej co 6 miesięcy. Aktualnie, do 15 maja zorganizowana jest wystawa Head to Toe – ponad dwieście lat kobiecych ubiorów od 1800 roku do początku XXI wieku, skupiając się na roli, jaką odrywają akcesoria. Jeśli lubisz modę, bezsprzecznie odwiedź!

Muzeum jest BEZPŁATNE! Otwarte Środa – Piątek: 12:00 – 20:00 oraz Sobota – Niedziela: 10:00 – 17:00

Tylko pamiętaj! Dotykanie odzieży jest surowo zabronione. Zabrania się wnoszenia długopisów, flamastrów, żywności, napojów, statywów, kijów do selfi, kamer filmowych, toreb i plecaków. Niekomercyjna fotografia do użytku osobistego jest teraz dozwolona w wyznaczonych galeriach.

darmowe-atrakcje-w-nowym-jorku-museum-at-fit

 • Metropolitan Museum of Art

Jest największym muzeum sztuki na całej półkuli zachodniej! Powstało w 1874 roku. Posiada ponad 2 miliony stałych eksponatów z dziedziny malarstwa, rzeźby i dzieł sztuki zdobniczej. Ze wszystkich epok! Z całego świata! Dzieła sztuki z okresu antycznej starożytności i starożytnego Egiptu, obrazy i rzeźby niemal wszystkich mistrzów europejskich oraz obszerna kolekcja sztuki amerykańskiej i współczesnej. Met utrzymuje rozległe zbiory sztuki afrykańskiej, azjatyckiej, oceanicznej, bizantyjskiej i islamskiej. W muzeum znajdują się kolekcje instrumentów muzycznych, kostiumów i akcesoriów, a także zabytkowej broni i zbroi z całego świata. Znajdziecie tam między innymi jaja Faberge, antyczny hełm grecki czy obrazy Rembrandta, Vermeera i van Gogha. Również kilka godnych uwagi wnętrz “Z innej epoki”, od Rzymu z I wieku po współczesny amerykański design.

Godziny: 10:00-17:00 Godziny przedłużone: pt. i sob. w godz. 10-21 Zamknięte: środa

Krużganki Met. Oddział muzeum, położony przy 99 Margaret Corbin Drive, w Fort Tryton, głównie z kolekcją z epoki średniowiecznej. M. in. fragmenty 5 klasztorów francuskich. Otwarte codziennie od 10-16:30, za wyjątkiem środy.

Cena: 25$ dla dorosłych; 17 dolarów dla seniorów; 12 dolarów dla studentów. Bezpłatnie dla członków, patronów i dzieci poniżej 12. roku życia. Nie poniesiesz dodatkowych kosztów za wystawy. Twój bilet zapewnia wstęp tego samego dnia do obu lokalizacji Met.

Zobacz interaktywną mapę muzem – pod tym linkiem!

 • Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej 🆓

ADRES: 200 Central Park West

GODZINY OTWARCIA: Środa – Niedziela od 10:00 – 17:30 | bilety trzeba zarezerwować wcześniej online na stronie tickets.amnh.org/select

CENA: 23$ dorosły |  $18,00 student | 13$ dzieci w wieku 3-12 lat | niektóre wystawy są dodatkowo płatne | 🆓 DARMOWE!! Po godzinie 16:30

Jest jednym z najbardziej znanych muzeów historii naturalnej na świecie. Zostało założone w 1869, wystawy takie jak – najbardziej znane – szkielet Tyranozaura, szkielet mamuta, 34- tonowy meteoryt, model płetwala błękitnego w rzeczywistych rozmiarach, cieszą się ogromną popularnością. Zbiory muzealne zawierają ponad 34 miliony okazów roślin, zwierząt, skamieniałości, minerałów, skał, meteorytów, szczątków ludzkich i ludzkich artefaktów kulturowych, a także specjalistyczne kolekcje dotyczące zamrożonych tkanek oraz danych genomowych i astrofizycznych. Muzeum jest również sponsorem ponad 100 wypraw naukowych każdego roku. No i to właśnie tutaj rozgrywa się akcja filmu Noc w muzeum i Noc w muzeum 2 oraz Noc w muzeum: Tajemnica grobowca.

Przed zwiedzaniem pobierz darmową aplikację – mapę przewodnik, ze strony amnh.org/plan-your-visit/explorer.

 • Museum of Sex 🔞

ADRES: 233 Fifth Avenue

GODZINY OTWARCIA: Poniedziałek 13:00-22:00 | Wtorek zamknięte | Środa 13:00-22:00 | Czwartek: 13:00-22:00 | Piątek 13:00-12:00 | Sobota 12:00-12:00 | Niedziela 12:00-22:00 | Ostatnie bilety sprzedawane są na dwie godziny przed zamknięciem.

CENA: 36-60$, trzeba rezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem na tix.museumofsex.com/admission | Tylko dla osób 🔞 18+

Muzeum Seksu to wciągające i edukacyjne doświadczenie obejmujące eksponaty naukowe, historyczne i artystyczne. Oferujemy różnorodne zabawne i kulturalne eksponaty, które prezentują różne spojrzenia na seksualność. Muzeum zawiera 4 główne wystawy:

  • Treści erotyczne i mainstream, 1960 do dziś – prezentuje wybór ponad 60 filmów wideo. Oprócz kompilacji reklam, filmów i teledysków oraz pełnego pokazu wybranych filmów artystycznych i eksperymentalnych, na wystawie znajdują się zabytkowe plakaty filmowe i oś czasu dotycząca cenzury w mediach na przestrzeni ostatnich sześciu dekad.

  • Superfunland: Podróż w erotyczny karnawał – wciągająca przejażdżka „Tunelem miłości” w 4D, biometryczna kabina do całowania, która mierzy pasję między partnerami, erotyczna maszyna wróżbiąca oraz skomplikowana konstrukcja wspinaczkowa prowadząca do dwupiętrowej zjeżdżalni, która prowadzi do baru.

  • Artefakt XXX: Wybór z tajnych zbiorów – obejmuje ponad 15 000 artefaktów, które uczą nas o historii, ewolucji i kulturowym znaczeniu ludzkiej seksualności. Seks manifestuje się poprzez sztukę, naukę i design. Wczesny wibrator wyprodukowany w Wielkiej Brytanii, lotosowy but noszony przez kobietę z Chin oraz wydanie pisma Playboy w języku Braille’a. Spełniając szeroki zakres funkcji, od dzieł sztuki, urządzeń medycznych, pamiątek po przewodniki i akcesoria służące do zwiększania przyjemności lub bólu, przedmioty te opowiadają o wpływie seksualności na przestrzeni dziejów.

  • Sztuka, pożądanie, przemoc – Muzeum Seksu stara się przełamać milczenie otaczające te kwestie. Przedstawia czternastu międzynarodowych artystów, którzy zmierzyli się z przemocą o podłożu seksualnym i rzucili jej wyzwanie poprzez dzieła sztuki. Dzieła te proszą nas, abyśmy byli świadkami zarówno historii urazów seksualnych, jak i również odporności, uzdrawiającej mocy, które manifestują osoby po takiej traumie.

 • Museum of City New York – atrakcje w Nowym Jorku

Czy wiesz, że… miasto Nowy Jork nazywało się wcześniej miastem Nowy Amsterdam? Jesteś ciekaw jego historii? Jak stawało się potęgą? Jak rozrastał się Manhattan? Wszystko przybliży Ci wizyta w Muzeum Miasta Nowy Jork! Powstało w 1923 roku, aby zachować i przedstawić historię Nowego Jorku i jego mieszkańców. Znajduje się przy 1220 Fifth Avenue pomiędzy East 103 i 104 ulicą, naprzeciw Central Parku. W muzeum odbywa się stała wystawa „Nowy Jork w centrum”, pierwsza w historii prezentacja muzealna pełnej historii Nowego Jorku.

Otwarte od Pt-Nd, 10:00-18:00. Ceny biletów są sugerowane i mogą zostać przez Was zaniżone w kasach. Online się nie da się skorzystać z tej opcji, zwanej “pay-what-you-wish”. Dorośli 20$ / osobę, poniżej 19 lat bezpłatnie.

 • Morgan Library & Museum 🆓

Biblioteka i Muzeum Morgana znajduje się w dzielnicy Murray Hill. Została założona w 1906 roku, aby pomieścić prywatną bibliotekę Morgana, która obejmowała rękopisy i książki drukowane, a także jego kolekcję druków i rysunki. W jej zasobach można znaleźć przede wszystkim rękopisy Emila Zoli czy Sir Williama Scotta. Partytury Beethovena, Chopina i Mozarta. Rysunki Michała Anioła, Rembrandta i Picassa oraz 3 Biblie Gutenberga! A nawet rysunki koncepcyjne Małego Księcia autorstwa Antoine de Saint-Exupéry.

Wnętrze budynku wypełnia sufit z malowidłami ściennymi i tynkami inspirowanymi Raphaelem, Podłogi rotundy są pokryte wielobarwnym marmurem, którego wzór opiera się na podłodze Villa Pia w Watykanie. Ściany zawierają mozaikowe listwy przypodłogowe, drzwi do pokoi wykonane są z białego marmuru. W Bibliotece Wschodniej znajdują się trzypoziomowe regały na książki, do których wyższych poziomów można się dostać tylko z balkonów. Zachodnia Biblioteka zawiera niskie drewniane półki na książki, a także kominek z marmurowym kominkiem. Podczas gdy elementami dekoracyjnymi są witraże w oknach gabinetu, a także pokrycie ścian z czerwonego adamaszku.

Jest piękna! Dlatego musisz zobaczyć!!

Biblioteka i Muzeum Morgana jest otwarte w środy, czwartki, soboty i niedziele od 10:30 do 17:00 oraz w piątek od 10:30 do 19:00. Zamknięte w poniedziałki i wtorki, Święto Dziękczynienia, Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Ceny biletów to 22$ / osobę dorosłą i 13$ studenci oraz osoby niepełnosprawne. Dzieci do lat 12 bezpłatnie. W Piątki od 17:00 do 19:00 można wejść za darmo, ale wymagana jest rezerwacja z tygodniowym wyprzedzeniem na stronie themorgan.org/visit.

Tylko pamiętaj! Nie zapomnij wyciszyć telefonu!

 • National September 11 Memorial Museum 🆓

Kto z Was pamięta dzień 11 września 2001 roku? Pamiętacie co wtedy robiliście? Ja byłam jeszcze małym dzieckiem, ale nigdy nie zapomnę widoku dymiących wieżowców w telewizji. Paniki ludzi i tego dającego się odczuć nawet u nas w Polsce dreszczyka emocji. Nigdy nie zapomnę jak wieże runęły i słów ojca, który oznajmił mi, że będę się o tym kiedyś uczyć w szkole. Chyba nie do końca to wszystko rozumiałam, ale wystarczająco już, żeby wiedzieć, że historia właśnie pisze się na naszych oczach. Bezsprzecznie to sprawiło, że czułam jakieś więzi emocjonalne gdy tak stałam i patrzyłam, na Pomnik World Trade Center.

Z powodu covid, był dość ograniczony dostęp. Jednego dnia nie dało się podejść wcale, innym tylko do jednej krawędzi pomnika. Z dołu nie robił jakiegoś wielkiego wrażenia. Podstawa nie wydawała się tak duża, jak ponad 100 piętrowe wieże, które stały niegdyś na tym terenie. Ale ich widok z góry to już całkiem inna perspektywa. Widać dwie czarne dziury w ziemi, wypalone przez historię.  I zdecydowanie łatwiej sobie wyobrazić te wieże, i tą tragedię, która pochłonęła niemal 3000 istnień ludzkich. Ich imiona, są wyryte na krawędziach pomnika. I choć z czasem staną się dla nowych pokoleń anonimowe – to z pewnością ich historia przetrwa! I wiele jeszcze lat ludzie będą o niej opowiadać. Zostanie cezurą w historii miasta i kraju.

Jeśli macie ochotę odwiedzić dodatkowo muzeum, to polecam Wam w szczególności w Poniedziałek, w godzinach 15:30-17:00, kiedy wejście jest darmowe. W innych dniach będziecie musieli zapłacić 26$ / wejściówkę, albo 46$ za wycieczkę z przewodnikiem. Otwarte codziennie od 10:00 do 17:00.

world-trade-center-memorial-nowy-jork

.

Atrakcje w Nowym Jorku – inne muzea:

 • Fotografiska New York – muzeum fotografii
 • Museum of American Gangster –  dwupokojowe muzeum znajdujące się przy 80 St. Mark’s Place w East Village, znajduje się na piętrze dawnego baru w dzielnicy, w której niegdyś mieszkali Al Capone, Lucky Luciano i John Gotti.
 • The New Museum – muzeum sztuki współczesnej
 • Tenement Museum – Narodowe Miejsce Historyczne. W dwóch historycznych kamienicach Muzeum mieszkało około 15 000 osób z ponad 20 krajów w latach 1863–2011
 • Museum od Chinese in America – przedstawia historię Chin i Ameryki, a właściwie chińskich Amerykanów.
 • Madame Tussaud – muzeum figur woskowych na 42 Street.
 • Intepid Sea, Air & Space Museum – muzeum, w którego skład wchodzą lotniskowiec USS “Intrepid” i okręt podwodny USS “Growler”
 • New York Historical Society Museum – Muzeum zostało założone w 1804 roku i jest najstarsze w Nowym Jorku.
 • Solomon R. Guggenheim Museum – uzeum sztuki współczesnej położone w Upper East Side, w bardzo charakterystycznym budynku.
 • El Museo del Barrio – specjalizuje się w sztuce latynoamerykańskiej i karaibskiej, z naciskiem na prace z Portoryko i społeczności portorykańskiej w Nowym Jorku.
 • Jewish Museum – założone w 1904 roku. Jest najstarszym muzeum sztuki żydowskiej w Ameryce i jedną z najstarszych tego typu placówek na świecie.
 • Cooper Hewitt National Design Museum – muzeum designu
 • National Jazz Museum – muzeum jazzu na Harlemie
 • Museum of Jewish Heritage – Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Battery Park.

Atrakcje w Nowym Jorku – historyczne:

 • Most Brooklyński 🆓

Z 1883 roku. Z pewnością jest jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie. Wyjątkowo długi, bo mający ponad 1,8km długości, ciągnął się nam i ciągnął, jakby nie miał końca. Prawie. Ale wcale nie najdłuższy w NYC. Majestatyczny, pięknie skąpany w świetle zachodzącego słońca, łączy ze sobą dwie dzielnice: Manhattan i Brooklyn, oddzielone rzeką East River. Most przeznaczony do ruchu drogowego, jak i pieszego. Zapewne widzieliście go w wielu filmach, bo jest jedną z najsłynniejszych atrakcji w Nowym Jorku! Przychodzą Wam na myśl jakieś tytuły?

Szczególne wrażenie robi, jeśli wyobrazimy sobie czasy, w których został zbudowany. W tamtych latach ludzie poruszali się powozami konnymi, a domowe oświetlenie elektryczne nie było spotykane. A jednak ten moloch powstał i do dziś cieszy się ogromną sławą. Dlatego jest oblegany przez turystów o zachodzie słońca, ale głównie od strony Manhattanu. Przejście na stronę brooklyńską zdecydowanie redukuje ich liczbę. Oczywiście korzystanie z niego jest darmowe.

most-brooklynski-w-nowym-jorku

 • New York Public Library 🆓

Jedna z największych bibliotek publicznych na świecie i jedna z 5 najważniejszych w USA. Jest bezpłatna (ponieważ publiczna). Oferuje ponad 56 mln zbiorów, których dorobiła się począwszy od 1895 roku: książek, e-booków, płyty DVD, listy, pocztówek i rękopisów – przede wszystkim oryginał samej Deklaracji Niepodległości, napisanej ręką Thomasa Jeffersona! Czytelnia znajduje się na ostatnim piętrze.

Przed wejściem stoją dumnie Patience (Cierpliwość) i Fortitude (Wytrwałość), światowej sławy para marmurowych lwów. Zawładnęły wyobraźnią i sympatią nowojorczyków. Lwy były świadkami niezliczonych parad i były już ozdobione wieńcami z ostrokrzewu podczas ferii zimowych, wieńcami kwiatowymi na wiosnę, w cylindry, czapki dyplomowe, czapki Mets i Yankee.

Biblioteka jest otwarta codziennie, w godzinach 08:00 – 21:00, ale wycieczki organizowane są od poniedziałku do soboty, o godzinie 11:00 i 14:00. Ta prawie 60-minutowa wycieczka jest bezpłatna i ograniczona do pierwszych 15 osób, które się zarejestrują. Rejestracja będzie dostępna w Astor Hall, ale dopiero na godzinę przed rozpoczęciem wycieczki. Dostępna jest też wersja 15 minutowa, ograniczona do zwiedzania Czytelni Różanej. Pon-Sob o 10:30 i 13:30, a w niedzielę o 15:00. Ta wycieczka również jest bezpłatna i ograniczona do pierwszych 25 osób, które się zarejestrują. Rejestracja będzie dostępna w McGraw Rotunda, na 30 minut przed.

Tylko pamiętaj! Nie zapomnij wyciszyć telefonu!

biblioteka-publiczna-w-nowym-jorku

 • Castle Clinton National Monument 🆓

Ten niepozorny, okrągły fort z piaskowca, znajdujący się w Battery Park z 1808 roku jest miejscem niezwykle ważnym historycznie. Bowiem stoi tam, gdzie Nowy Jork ma swój początek. Reprezentuje rozwój narodu amerykańskiego. Pierwotnie miał na celu zapobiec inwazji brytyjskiej w 1812 roku, ale fortyfikacja przekształciła się z biegiem lat. W międzyczasie pełniła też rolę opery i teatru, gdzie zaprezentowano po raz pierwszy wynalazki takie jak telegraf, a następnie zmieniła się w punkt kontroli imigrantów a nawet… akwarium! Serio! Dziś jest punktem sprzedaży biletów pod Statuę Wolności, a dokładniej na prom na wyspy Liberty i Ellis oraz pełni rolę obiektu historycznego. Możemy również podziwiać wystawione w niej armaty z czasów wojny z Wielką Brytanią. Dostęp do budynku jest darmowy, otwarty codziennie od 07:45 – 17:00.

 • Central Synagogue – atrakcje w Nowym Jorku 🆓

Synagoga żydowska z 1872 roku. Wzniesiona w stylu mauretańskim, położona przy 652 Lexington Avenue. Jest jednym z najstarszych istniejących budynków synagogi w Stanach Zjednoczonych. To wciąż aktywna świątynia żydowska, dlatego udostępniona do zwiedzania jest jedynie pomiędzy nabożeństwami. Oczywiście za darmo!

 • Katedra Św. Patryka 🆓

z 1878 roku, zbudowana z białego marmuru, jest prawdopodobnie największa neogotycką świątynią katolicką w Ameryce Północnej i aktualną siedzibą arcybiskupa Nowego Jorku. W rezultacie odbywają się tu ważne nabożeństwa państwowe. Godne uwagi jest to, że w nawie bocznej, znajdziemy kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, a z tyłu znajdziemy popiersie papieża Jana Pawła II. W wieży północnej znajduje się dziewiętnaście dzwonów, a we wnętrzu dwa organy. Znana jest przede wszystkim ze swojego koncertu bożonarodzeniowego i zapalania świec modlitewnych w intencji, za którą się modlimy. Ten motyw był nawet w filmie Ojciec Chrzestny! Każdego roku katedra przyjmuje ok 5,5 miliona odwiedzających.

Katedra jest otwarta codziennie od 6:30 do 20:45, a wstęp do niej jest darmowy. Możecie również ściągnąć wycieczkę audio, dostępną w językach: angielskim, hiszpańskim, francuskim i portugalskim, do odsłuchania na słuchawkach. Ściągniecie ją z tej stony: museumpatron.org/your-tour-starts-here . W prezencie kopia słynnego koncertu bożonarodzeniowego. Zwiedzanie codziennie w godzinach 09:00 – 17:00. Natomiast harmonogram nabożeństw możecie znaleźć na stronie internetowej saintpatrickscathedral.org

Tylko pamiętaj!  To miejsce kultu, więc ubierz się i zachowuj odpowiednio.

katedra-swietego-patryka-w-nowym-jorku

 • Little Red Lighthouse

Jedyna latarnia morska w NYC, w z 1920 roku, położona w Fort Washington.

.

Atrakcje w Nowym Jorku – na spacer:

 • High Line 🆓

To 2,33km trasa spacerowa zbudowana na starych torach kolejowych, zachodnią stroną Manhattanu, w okolicy kulturalno-artystycznej. Przekształcona na park publiczny, została przeprojektowana jako „żywy system” czerpiący z tym architektury krajobrazu, urbanistyki i ekologii. Stworzona z pewnością na wzór Promenade plantée, podobnego projektu w Paryżu.

Trasa wiedzie wzdłuż starego wiaduktu, od Gansevoort Street, do 34th Street. Czasem nad, a czasem pod ziemią. Ze względu na spadek ruchu kolejowego, tory zostały porzucone w 1980 roku. Zmiana przeznaczenia linii kolejowej na park miejski rozpoczęła się w 2006 roku i była otwierana etapami w latach 2009 – 2019. Bezsprzecznie odniosła wielki sukces, dając odwiedzającym wiele radości i istotnie wpisała się w mapę miasta.

Dostęp do trasy High Line jest darmowy. Park czynny jest codziennie od 7:00 do 19:00. zimą, do godz. 22:00 wiosną i jesienią, oraz do godz. 23:00 latem (z wyjątkiem Interim Walkway na zachód od 11th Avenue, który jest otwarty do zmierzchu). Można do niego dotrzeć przez jedenaście wejść, z których pięć jest dostępnych dla osób niepełnosprawnych: na ulicach Gansevoort, 14, 16, 23 i 30. Dodatkowe wejścia tylko dla klatek schodowych znajdują się na ulicach 18, 20, 26 i 28 oraz 11 Alei. Dostęp z poziomu ulicy jest możliwy na 34. Ulicy przez Interim Walkway.

 •  Koreatown, Chinatown i Little India 🆓

To tętniące życiem dzielnice: koreańska, chińska i włoska! Zamieszkane są głównie przez jedną grupę etniczną, co z pewnością wpływa na kulturę tych miejsc, wyrażoną w architekturze, restauracjach, dekoracjach a nawet wydarzeniach. Dlatego fajnie się przespacerować tymi dzielnicami i poczuć różnorodność miasta Nowy Jork! Ale jeszcze fajniej jest coś zjeść! W szczególności, że można to zrobić względnie tanio i przyzwoicie, syto.

Bezsprzecznie polecam skrzyżowanie ulic Canal Street i Mulberry Street, gdzie spotyka się Chinatown z Little India. Po zmroku są pięknie ozdobione lampionami i światełkami, i to właśnie tam, w restauracji jedliśmy najlepsze chińskie dim-sumy, sajgonki, fasolkę i smażony makaron po hong kongdzku! Fajnie też popatrzeć na seniorów trenujących tai chi oraz grających w mahjonga w Columbus Park.

chinatown-nowy-jork

 • Wall Street i dzielnica finansowa 🆓

Z New York Stock Exchange – największą giełdą papierów wartościowych na świecie i powszechnie znanym bykiem Charging Bull, który podobno przynosi bogactwo tym, którzy go dobrze posmyrają po jajkach 🤣. Na mnie nie zrobiła jakiegoś wielkiego wrażenia, właściwie to w filmach wygląda to o wiele lepiej, ale warto zobaczyć. Ot, chociażby przez fakt, że to właśnie tam symbolicznie umiejscawia się początek oficjalnego kryzysu z 2008 i to właśnie tam rządzą światem banksterzy. Aż ciężko uwierzyć, ile wpływów ma ten jeden niewielki budynek, z tą jedną krótką ulicą… To światowa stolica finansów!! Dlatego musieliśmy zobaczyć!

wall-street-w-nowym-jorku

.

Atrakcje w Nowym Jorku – na odpoczynek:

 • Roosevelt Island

To wąska wyspa na środku rzeki East River, połączona mostem Queensboro z Manhattanem od zachodu i Queens od wschodu. Ma ok. 3km długości i 240m szerokości. Jest domem dla ponad 11 000 stałych mieszkańców.

Co można zobaczyć na Roosevelt Island? Najciekawszy jest Octagon – historyczny, ośmiokątny budynek z 1834 roku. Pierwotnie służył jako wejście do nowojorskiego szpitala psychiatrycznego, dziś jest wysokiej klasy wspólnotą mieszkaniową i mieści największą liczbę paneli słonecznych na dowolnym budynku w Nowym Jorku. Warta zobaczenia jest też sama panorama Manhattanu, widziana z wyspy! Najlepiej z Parku Czterech Wolności Louisa Kahna, położonego na południowym krańcu wyspy.

Na wyspę można się dostać samochodem korzystając z mostu Roosevelt Island Bridge albo tramwajem Roosevelt Island Tramway – najstarszym, miejskim tramwajem w USA. Łączy wyspę z Upper East Side na Manhattanie. Stacja Roosevelt Island obsługuje linię F nowojorskiego metra. Również prom NYC utrzymuje również dok po wschodniej stronie wyspy. Transport na wyspie zapewnia serwis Red Bus.

 • Hudson River Park 🆓 – atrakcje w Nowym Jorku

Hudson River Park to nadwodny park nad rzeką Hudson, który rozciąga się od 59th Street na południe do Battery Park. Od molo 25 na południu do molo 97 na północy, a na wielu z nich powstały obiekty rekreacyjno-kulturalne. W parku znajdują się również ścieżki rowerowe i piesze, boiska do tenisa i piłki nożnej, plac zabaw dla dzieci, wybieg dla psów i wiele innych atrakcji.

Little Island – to nowe, publiczne molo w miejscu Pier 55, zostało stworzone jako park i otwarte dla publiczności 21 maja 2021 r. Molo oferuje ponad 350 gatunków kwiatów, drzew i krzewów, amfiteatr na 687 miejsc oraz kameralna scena i trawnik. Little Island jest podtrzymywana przez betonowe stosy. Na palach stoją 132 betonowe „tulipany”, które tworzą konstrukcję parku. Kształt każdego tulipana jest wyjątkowy i ma inną nośność, aby utrzymać glebę, trawniki, punkty widokowe i drzewa. Latem molo jest gospodarzem bezpłatnych wydarzeń artystyczno – kulturalnych. Molo czynne jest codziennie,  od 06:00 do 21:00. Wejście jest darmowe.

little island map

 • Battery Park 🆓

Battery to historyczny park o powierzchni 10 hektarów, na południowym krańcu Manhattanu. Do jego głównych atrakcji zalicza się karuzelę SeaGlass, The Battery Labyrinth oraz pomnik narodowy Castle Clinton. Z terenu parku odchodzi również prom w kierunku Liberty Island, na której znajduje się Statua Wolności. Park i jego okolice nazwano w związku z baterią artyleryjską, którą zbudowano w tym miejscu w 1683 roku. Piękny jest w szczególności od kwietnia do listopada, kiedy roślinność ożywa i raduje wszystkie zmysły.

SeaGlass Carousel – to szklana karuzela,  która jest spektakularną konwergencją sztuki i rozrywki. Prawdopodobnie drugiej takie nie ma! Zasiądź w jednej z 30 monumentalnych ryb, które dają poczucie podwodnej nieważkości. I poczuj magię morza! Otwarte w Soboty i Niedziele, od 11:00-18:00. Cena 1 przejażdżki to 5$.

The Battery Labyrinth – powstał aby upamiętnić pierwszą rocznicę ataku z 11 września na World Trade Center i jego ofiary. Oferuje społeczeństwu sposób na refleksję, honor i uzdrowienie. Wędrowca koi powtarzalność kroków i prostota ścieżki. Piechur nie musi podejmować decyzji, ponieważ w labiryncie nie ma skrzyżowań.

battery-park-nowy-jork

 • Washington Square Park 🆓

Jest placem apelowy oraz miejscem spotkań awangardowych artystów. Polem bitwy dla pasjonatów szachów. Placem zabaw dla psów i dzieci. Washington Square Park przez lata pełnił różne role dla lokalnej społeczności, przede wszystkim dostosowując się do jej potrzeb. Znany ze swojego łuku ku czci George’a Washingtona.

Park miejski w Nowym Jorku w Greenwich Village, otwarty w 1871. Park jest znany z wbudowanych szachownic zachęcających do publicznego grania w szachy na świeżym powietrzu. W obecnej postaci otwarty został w 1871, jest czynny przez cały rok. Organizuje się w nim tańce Tai Chi, a wieczorami nocny handelek. Pełen jest awangardowej młodzieży na deskorolkach.

 • Madison Square Park 🆓 – atrakcje w Nowym Jorku

Park publiczny o powierzchni 2,5 hektara. Plac został nazwany na cześć Jamesa Madisona, czwartego prezydenta Stanów Zjednoczonych.  Znajduje się na północnym krańcu dzielnicy Flatiron. Park graniczy z Piątą Aleją i Madison Avenue oraz 23rd Street i 26th Street. Od 1686 roku jest terenem publicznym. W związku z tym, przez wieki odgrywał rolę w bogatej historii miasta, zapewniając miejsce na wszystko, od wynalezienia baseballu do zbierania funduszy na Statuę Wolności.

Otwarty codziennie od 6:00 do 12:00.

 • Sutton Park 🆓

Park, do którego zawędrowaliśmy istotnie przez przypadek. Ponieważ szliśmy do Central Parku, jednak weszliśmy po drodze do Trump Tower i zapewne wyszliśmy innym wyjściem. A potem gdzie nogi zaniosą, aż rzeka nie odcięła nam dalszej drogi. No tak, nie zauważyliśmy, że zmieniliśmy kierunek naszego spaceru! Ale nie żałowaliśmy oczywiście, bo trafiliśmy do uroczego Parku Sutton, położonym nad East River i tuż u stóp Mostu Queensboro. Widok był niezły, a i towarzystwo nie najgorsze 😅 Bo oto na środku wyłonił się GUZIEC – Porcellino Statue! Tego się z pewnością nie spodziewaliśmy!

sutton-park-nowy-jork

 • Bryant Park – atrakcje w Nowym Jorku 🆓

Nie jest tak znany, jak jego Centralny odpowiednik, ale bezsprzecznie to wciąż jeden z ulubionych spotów Nowojorczyków. Otoczony wielgaśnymi wieżowcami, z pewnością jest miejscem odpoczynku od szybkiego tempa tego miasta. Możesz tu poleżeć na trawniku, pograć w szachy, a od listopada – wybrać się na lodowisko! W tym miejscu organizuje się też wiele wydarzeń kulturalnych.

bryant-park

 • Brooklyn Bridge Park 🆓

Brooklyn Bridge Park jest parkiem o powierzchni 34ha po Brooklyńskiej stronie East River. Teren parku był dawniej przemysłowym pasem nabrzeża, ale go zrewitalizowano i otworzono jako park w 2010 roku. Obejmuje historyczne Lądowisko Promowe Fulton; oraz mola 1–6, na których znajdują się place zabaw, ścieżki rowerowe a na Pier 4 – nawet plaża! Park obejmuje również Empire Stores i Tobacco Warehouse, dwie XIX-wieczne budowle. Naprawdę polecam się tam wybrać, przede wszystkim żeby zobaczyć zachód słońca otulający Manhattan! Jest magiczny!

brooklyn-bridge-park-nowy -jork

.

Atrakcje w Nowym Jorku – na zakupy:

 • M&M’s World na Times Square 🆓

Wizyta w takim sklepie to z pewnością atrakcja sama w sobie. Największa w Stanach czekoladowa ściana M&M’sów, szeroka paleta produktów ze śmiesznymi drażami, kolorowy wystrój i atrakcje multimedialne – np. quiz, jakim kolorem jesteś! Ceny zwalają z nóg, ale warto chociaż odwiedzić ten sklep i znowu poczuć się jak dziecko! Albo zabrać tam dzieci. Wejście i atrakcje są darmowe, otwarty codziennie od 10:00 do 22:00.

sklep-mms-nowy-jork

 • Sklep Harry Potter 🆓

Odwiedź zaczarowany sklep Harrego Pottera przy 935 Broadway i daj się uwieść magii! Z pewnością nie jest taki, jak inne sklepy! Przede wszystkim nic tu nie wygląda wiarygodnie! Książki latają nad głowami, w przeciwieństwie do różdżek, które wyglądają prawie jak z tego filmowego sklepu! Możesz również wypić piwo maślane w barze. Sklep jest czynny codziennie do 21:00

.

Atrakcje w Nowym Jorku – budynki godne uwagi:

 • Flatiron 🆓

Flatiron Building, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Nowego Jorku. Trójkątny, 22-piętrowy, charakterystyczny budynek, z 1902 roku, mieści się przy 175 Fifth Avenue. Z pewnością jest ikoną Nowego Jorku! Jest popularnym miejscem robienia zdjęć przez turystów. Ponadto jest też często wykorzystywany w reklamach telewizyjnych i filmach dokumentalnych jako łatwo rozpoznawalny symbol miasta. W 2014 roku seria Lego Architecture wyprodukowała model budynku Flatiron, aby dodać go do swojej przełomowej serii.

flatiron-nowy-jork

 • The Woolworth Building 🆓

Budynek Woolworth wznosi się nad City Hall Park, przy wjeździe do dzielnicy TriBeCa.  Jeden z najstarszych i najsłynniejszych drapaczy chmur w Nowym Jorku. Był najwyższym budynkiem świata do 1930r. Po ponad 100 latach od wzniesienia wciąż znajduje się w 20 najwyższych nowojorskich wieżowców. Platforma widokowa na 58. piętrze była wolno dostępna do 1945 r., ale dziś już nie istnieje. Trzydzieści najwyższych pięter zostało mistrzowsko przekształconych przez słynnego francuskiego architekta w limitowaną kolekcję trzydziestu dwóch luksusowych rezydencji.

 • Chrysler Building 🆓 – atrakcje w Nowym Jorku

Był najwyższym budynkiem przed 1931 roku, zanim Empire State Building odebrał mu ten tytuł. Wciąż jednak jest najwyższym, murowanym budynkiem na świecie, zbudowanym z 3 milionów cegieł!  Posiada 77 pięter, co przekłada się na 319 metrów wysokości.

 • ONZ 🆓

Budynek Organizacji Narodów Zjednoczonych nie jest jakimś spektakularnym dziełem architektonicznym, ale niewątpliwie jest ważnym miejscem na mapie świata. W związku z tym, warto chociaż wiedzieć, gdzie znajduje się w Nowym Jorku. Dzisiaj symbol współpracy międzynarodowej stoi na ziemi, kupionej niegdyś przez J.D. Rockefellera pod ten cel. W rezultacie ufundował on 7ha ziemi, na której zbudowano tego 39 piętrowego molocha w 1952 roku.

 • Trump Tower 🆓

Czyli sztandarowy budynek Trumpa na Manhattanie, chociaż ma on ich oczywiście kilka. Inne znajdziecie na Wall Street, albo przy Central Parku, ale to właśnie Trump Tower jest, a raczej był jego domem. Na ostatnim, 58 piętrze budynku znajduje się jego apartament. Poza tym swoje apartamenty mają tu takie sławy jak Janet Jackson, Bruce Willis czy Beyonce. Szerszej publiczności znany z programu “The Apprentice”, emitowanego swego czasu w NBC.

Budynek jest elegancki, pochodzi z 1983 roku i robi wrażenie z zewnątrz, ale jeszcze większe wrażenie robi wewnątrz! Możesz zwiedzić lobby na parterze, albo napić się kawy w Starbucks na pierwszym piętrze, podziwiając przy tym marmurowe ściany, złote wykończenia i elegancki, ociekający luksusem detal. Wejście dla zwiedzających od ulicy 5th Avenue i jest darmowe.

trump-tower-nowy-jork

 • Vessel 🆓 – atrakcje w Nowym Jorku

Jest atrakcją turystyczną zbudowaną w ramach projektu przebudowy stoczni Hudson Yards. Misterna konstrukcja przypomina plaster miodu i wznosi się na 16 pięter. Składa się ze 154 schodów, 2500 stopni i 80 podestów, po których można się wspinać. Otworzono go dla publiczności 15 marca 2019r, ale w styczniu 2021 r., po trzech samobójstwach, został zamknięty. Vessel został ponownie otwarty w maju, a każdemu odwiedzającemu musiała towarzyszyć co najmniej jedna osoba. Niestety nie zapobiegło to tragedii zaledwie 14-letniego chłopca, który wyskoczył na samobójczą śmierć. I tak ponownie zamknięto Vessel, zaledwie dwa miesiące po jego re otwarciu. Dzisiaj obiekt wciąż pozostaje “tymczasowo” zamknięty.

 • Toy Center Building

Kompleks budynków w dzielnicy Flatiron, który przez wiele lat był ośrodkiem dla producentów i dystrybutorów zabawek w Stanach Zjednoczonych. Składa się z dwóch budynków położonych między 23. a 25.

 • Apple Fifth Avenue 🆓

Niby zwykły sklep, a wszystko w nim wygląda niezwykle. To taka niewielkich rozmiarów szklana kostka, do której wchodzisz i masz tylko schody prowadzące w dół. A tam, w podziemiu, na poziomie -1 okazuje się, że to wielki sklep z iphonami, ipadami i macbookami, oraz całą gamą applowskich dodatków! Robisz zakupy? Pamiętaj, że do podanej ceny zostanie Ci doliczony podatek! 😉

Ja tam trafiłam po przejściówkę, bo okazało się, że w nowszych iphonach nie ma wejścia minijack. Kompletnie bez sensu. Bo jak chcesz podsłuchać muzyki, to nie możesz jednocześnie ładować telefonu… Nie mówiąc już oczywiście o wydanych pieniądzach i dodatkowych kablach do spamiętania. Taka “ekologia” w dupkę jeża…

apple-fifth-avenue-nowy-jork-side

.

Atrakcje w Nowym Jorku – miejsca znane z filmów:

 • Ghostbusters Headquarters 🆓

“If there’s something strange in your neighborhood – Who you gonna call? Ghostbusters!” Znacie to? Na pewno! To kultowy film o pogromcach duchów z siedzibą przy 14 N Moore Street! Z pewnością miejsce godne uwagi!

 • Apartament Carrie Bradshaw 🆓

Czy jest ktoś, kto nie znałby filmu “Sex w wielkim mieście”? Nie sądzę. Kręcony w Nowym Jorku, bezsprzecznie kultowy serial i jego kontynuacje filmowe, z pewnością stały się kolejnym symbolem miasta i atrakcją w Nowym Jorku! Może oglądania schodów nie jest moim ulubionym zajęciem, ale, że byliśmy blisko, to zaszliśmy.

apartament-carrie-bradshaw

 • Grand Central Terminal 🆓 – atrakcje w Nowym Jorku

Oglądaliście kiedyś Plotkarę? Jeśli tak, to na pewno wiecie, że pierwsza scena, która rozpoczyna tę długą i zawiłą historię miłosną, zaczyna się właśnie w Grand Central Terminal! Na największym na świecie dworcu kolejowym (pod względem liczby peronów)! Grand Cebtral Terminal ma ich aż 44! Został wybudowany w czasach świetności amerykańskich pociągów dalekobieżnych, w 1871, a obecny gmach otworzono w 1913 roku. Jest popularnym miejscem spotkań. Wejście jest oczywiście darmowe.

 • Pepsi-cola sign 🆓

Znak Pepsi-Cola to neon w Gantry Plaza State Park w dzielnicy Queens. Znak jest widoczny z Manhattanu. Pochodzi z 1940 roku i pierwotnie był zainstalowany na szczycie pobliskiej rozlewni PepsiCo. Składa się z 15-metrowego przedstawienia butelki Pepsi, a także napisów, które odzwierciedlały logo PepsiCo w momencie zamówienia znaku. Po ukończeniu był najdłuższym elektrycznym znakiem w stanie Nowy Jork. Zniszczony znak przebudowano w 1993 roku. Kiedy placówka Pepsi została zamknięta w 2003 roku, znak został przeniesiony do parku. Od 2016 roku został oficjalnym symbolem miasta. Logo składa się z czerwonych liter Pepsi-Cola, które osiągają prawie 21 m wysokości.

.

Atrakcje w Nowym Jorku – galerie sztuki:

 • Whitney Museum of American Art

ADRES: 99 Gansevoort Street

GODZINY OTWARCIA: Poniedziałek 10:30 – 18:00 | Wtorek zamknięte | Środa – Czwartek 10:30 – 18:00  | Piątek 10:30 – 22:00 | Sobota – Niedziela: 11:00 – 18:00

CENA: 25$ dorosły |  $18,00 seniorzy, studenci i osoby niepełnosprawne | Bezpłatny dla osób poniżej 18 lat | opłata typu Pay-What-You-Wish w Piątki od 19:00 do 22:00 | Wszyscy odwiedzający muszą wcześniej zarezerwować bilety czasowe na stronie whitney.org/ticketing-info

Nowojorskie muzeum sztuk pięknych. Założone przez rzeźbiarkę i kolekcjonerkę Gertrude Vanderbilt Whitney i otwarte dla publiczności w 1931 roku. Jest prawdopodobnie najważniejszym muzeum poświęconym sztuce amerykańskiej i tworzącym ją artystom. Gromadzi dzieła XX-wiecznej i współczesnej sztuki amerykańskiej koncentrując się na pracach żyjących artystów.

 • MoMA – Muzeum Sztuki Nowoczesnej

ADRES: 11 W 53rd Street

GODZINY OTWARCIA: Sobota 10:30 – 19:00 | Niedziela – Piątek 10:30 – 17:30 (ale Poniedziałki rano od 10:30 do 13:00 są zarezerwowane wyłącznie dla członków)

CENA: 25$ dorosły |  $18,00 seniorzy 65+ oraz osoby niepełnosprawne | 14$ studenci | bezpłatnie dzieci do 16 roku życia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ekspozycje prac ze zbiorów Muzeum oraz wystawy czasowe prezentują malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, fotografię, film, video, instalacje oraz nowe media.

 • Color Factory

ADRES: 251 Spring Street

GODZINY OTWARCIA: Środa: 13:00 – 19:00 | Czwartek: 14:00 – 20:00 | Piątek – Sobota: 9:00 – 20:00  | Niedziela: 9:00 – 18:00

CENA: 38$ / dorosły i  $28,00 / dziecko w wieku 3-12 lat

To ponad 6000 metrów kwadratowych kolorów, które zachęcają do ciekawości, odkrywania i zabawy. Zaangażuj wszystkie zmysły dzięki interaktywnym instalacjom, wciągającym pokojom i starannie dobranym momentom. Color Factory współpracuje z artystami, aby opowiadać fascynujące historie, które sprawiają, że życie staje się trochę bardziej radosne.

 • Happy Go Lucky Exhibit

ADRES: 32 Mercer Street

GODZINY OTWARCIA: tymczasowo zamknięte, aktualnych informacji szukaj na stronie happygoluckyexhibit.com

CENA: 31$ / osobę

Oto miejsce, które zabierze Cię w niesamowitą podróż, podczas której zanurzysz się w sztuce. W kakofonii błyszczących świateł i olśniewających scen. W ramach wielozmysłowej wystawy możesz zanurzyć się w środowiskach zaprojektowanych tak, aby oczarować i zaakcentować wszystkich, którzy wędrują. Efektowny Diamentowy Pałac, pełen geometrycznych wzorów i olśniewających efektów świetlnych, stanowi idealną platformę dla fantazyjnych fotografii. Dra wystawa – Iluzja – zabierze Cię w świat iluzji optycznych, w którym podłoga i sufit zakrzywiają się w pozornie pofalowany wzór. A na koniec Ogród Telly, w którym zderzają się klasyczne piękności, kwitną tropikalne cebulki. Ponadczasowa natura delikatnie wplata się w nostalgiczny blask ekranów CRT. Mieszanka rzeczywistości i fantazji…

 • Artehouse

.

Atrakcje w Nowym Jorku – sezonowo:

 • Christmas Tree at Rockefeller Center 🆓

Wielgaśna, ŻYWA i ponad 20 metrowa choinka, którą już od ponad 80 lat, rok w rok wystawia, ubiera i oświetla zarząd firmy Rockefeller Group. Choinka stoi zwykle od początku grudnia do początku stycznia, a u jej stóp otwierane jest sezonowe lodowisko. I tak już – czekaj policzę – od niemal 100 lat! Na stałe się tym samym wpisała w atrakcje w Nowym Jorku! Wystąpiła też w kilku produkcjach filmowych. Np. w znanym nam wszystkim Kevinie z Nowego Jorku!

Drzewko świeci się codziennie od 06:00 do 24:00, a w Boże Narodzenie całą dobę! Tradycję tę kontynuuje Rockefeller Group od 1931 roku, kiedy to po raz pierwszy pracownicy firmy zakupili choinkę i ozdobili ręcznie wykonanymi girlandami. Lodowisko pojawiło się 5 lat później i zostało po dziś dzień.

choinka-pod-rockefeller-center

 • Halloween Parade 🆓

Coroczna parada, dnia 31 października, w noc każdego Halloween, w dzielnicy Greenwich Village. Parada, zainicjowana w 1974 roku przez lalkarza i producenta masek Ralpha Lee, jest największą na świecie paradą Halloween. Oficjalna trasa prowadzi wzdłuż Szóstej Alei, od Spring Street do 16th Street na Manhattanie, na długości niemal 4km. Parada zwykle zaczyna się o 19:00 i trwa około dwóch do trzech godzin. Parada jest w dużej mierze spontanicznym wydarzeniem, ponieważ poszczególni uczestnicy marszu mogą po prostu pojawić się w kostiumach w punkcie początkowym, nie rejestrując się ani nic nie płacąc. Charakterystycznymi cechami parady są duże lalki, które są animowane przez setki wolontariuszy.

 • Thanksgiving Day Parade 🆓

Zanim Ameryka zacznie jeść indyka i rozsiądzie się, by obejrzeć mecz piłki nożnej, wszystkie oczy zwracają się na Manhattan podczas parady Macy’ego z okazji Święta Dziękczynienia. 24 listopada widzowie mogą podziwiać coroczny korowód gigantycznych balonów, pływaków, cheerleaderek, klaunów, orkiestr marszowych, występów na Broadwayu i celebrytów to jedno z najlepszych wydarzeń w Nowym Jorku w listopadzie! Zwykle zaczyna się na 77th St i Central Park West i kieruje się na 34th Street do Macy’s Herald Square.

 • Tribeca Film Festival

Odbywa się każdej wiosny, prezentując ponad 600 różnorodnych pokazów filmów, przemówień, muzyki, gier, grafiki i różnorodnych programów. Festiwal został założony w 2001 roku przez Roberta De Niro, Jane Rosenthal i Craiga Hatkoffa. Nagradza niezależnych artystów w 23 konkursach.

 • Festiwal Szekspirowski

To program teatralny, w którym wystawiane są sztuki szekspirowskie w Delacorte Theatre, na świeżym powietrzu w Central Parku w Nowym Jorku. Teatrem i przedstawieniami zarządza Teatr Publiczny, a bilety dystrybuowane są bezpłatnie w dniu spektaklu.

 • New York City Marathon

Maraton nowojorki na standardowej trasie 42,2 km prowadzonej przez wszystkie pięć dzielnic Nowego Jorku. Zaczyna się na Staten Island.

.

Mapa atrakcji w Nowym Jorku

Niewątpliwie, atrakcji w Nowym Jorku jest wiele! Z pewnością, to co przedstawiłam, to tylko niewielki wycinek, bo przecież pominęłam resztę dzielnic, za wyjątkiem Manhattanu. Ale i to wystarczy, by zapewnić Ci wiele dni pełnych wrażeń!


.

Informacje okazały się pomocne? Udostępnij ten post!
A po powrocie, koniecznie podziel się wrażeniami!!

.

ZOBACZ TAKŻE: Hotele w Nowym Jorku z pięknym widokiem.

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

up