Niemożliwe nie istnieje: BusemPrzezŚwiat – wywiad#2

11 czerwca 2015 21:43 0 2541

Dzisiejszy wywiad jest z Karolem Lewandowskim – pomysłodawcą i organizatorem projektu Busem Przez Świat. Odwiedził ponad 50 państw na 5 kontynentach. Jest autorem dwóch książek i człowiekiem bezgranicznie oddanym swojej pasji. Specjalnie dla Ciebie zdradza swój jakże prosty przepis na spełnianie marzeń. Swoimi czynami pokazuje, że nie ma rzeczy nie możliwych. To on zainspirował nas do wyprawy życia jaką był EUROTRIP. Niech ta rozmowa będzie dla Ciebie olśnieniem i początkiem czegoś wielkiego!  

Kopia IMG_1538 (1)

Miniomki: Podróżujesz po świecie, spełniasz marzenia i jesteś mega szczęśliwym człowiekiem. Powiedz proszę jak Ty to wszystko robisz?

BusemPrzezŚwiat: Jak powiedział bohater jednej z polskich komedii – w życiu trzeba sobie zadać jedno ważne pytanie. Co lubię w życiu robić? A potem zacząć to robić.

Jakieś 6 lat temu zadałem sobie takie pytanie i stwierdziłem, że chciałbym podróżować i przeżywać przygody o jakich czytałem w książkach Halika, Cejrowskiego czy Wojciechowskiej. Tego samego dnia zadzwoniłem do 4 kumpli i zaproponowałem im kupienie busa i wspólną wyprawę. Pół roku później ruszyliśmy na podbój Europy spełniając swoje marzenie o podróżowaniu i przeżywając przygody o jakich nawet nie śniliśmy. 

Od tamtego czasu po prostu robię tak ze wszystkimi marzeniami – kiedy chce coś zrobić to zaczynam to robić.

Wielu ludzi mówi, że chciałoby pojechać na taką wyprawę. Ale kiedy przychodzi co do czego to wymyślają powody, żeby jednak nie pojechać – bo nie mam ekipy, bo nie mam pieniędzy, bo nie mam doświadczenia. A tak na prawdę trzeba tylko chcieć.

Miniomki: Jak pogodziłeś życie zawodowe i prywatne z tak częstym podróżowaniem?

BusemPrzezŚwiat: Niestety nikt nie da Ci urlopu na 4-miesięczną wyprawę, więc zarówno ja, jak i reszta ekipy rzucamy pracę przed wyprawą. A po powrocie szukamy kolejnej. Wiąże się to ze sporym stresem i ryzykiem, że po powrocie nie znajdziemy nowej pracy, ale jakoś zawsze nam się udaje. Najważniejsze to ustalić sobie w życiu priorytety i umieć poświęcać niektóre rzeczy dla innych.

Jestem z wykształcenia inżynierem robotyki i informatyki a są to zawody w których w dzisiejszych czasach nie problem znaleźć pracę. Dodatkowo nauczyłem się jeszcze grafiki komputerowej i od kilku lat pracuje jako freelancer przy projektowaniu stron internetowych i tego typu rzeczy – wystarczy, że mam przy sobie laptopa i mogę pracować z dowolnego miejsca na ziemi.

Miniomki: Wielu ludzi uważa, że podróżowanie jest bardzo drogie i że bardzo by chcieli, ale ich na to nie stać. Co o tym sądzisz?

BusemPrzezŚwiat: Jeśli chcemy spać w 5-gwiazdkowych hotelach to pewnie, że podróżowanie jest drogie. Ale jeśli bardziej zależy nam na przygodach i odwiedzonych miejscach niż na śniadaniu podawanym do łóżka to naprawdę nie potrzeba wielkich pieniędzy, żeby podróżować. Nasza pierwsza, miesięczna wyprawa dookoła Europy kosztowała łącznie z kupnem busa około 2500 zł na osobę. A nasza najtańsza wyprawa – na 2 tygodnie do Włoch – niecałe 500 zł na osobę. A można jeszcze taniej, choćby autostopem.

Obniżając koszty wypraw poprzez noclegi na dziko, jedzenie z marketów, własny środek transportu itd można bardzo dużo zaoszczędzić. Gdyby nie to, to nigdy nie byłoby nas stać na 4-miesięczną wyprawę dookoła Australii. 

G0208573

Miniomki: Wybacz, ale muszę o to zapytać. Odpowiedź na to pytanie jest najbardziej porządana przez naszych czytelników. Skąd bierzesz pieniądze na podróże?

BusemPrzezŚwiat: Niektórzy widząc nasze wyprawy myślą, że mamy tylu sponsorów, że podrózujemy za darmo i jeszcze na tym zarabiamy. Cóż, chcielibyśmy żeby tak było, ale Ci którzy tak myślą chyba w ten sposób usprawiedliwiają przed sobą fakt czemu sami tak nie podróżują.

8 z 12 naszych wypraw było zrealizowanych całkowicie ze środków własnych. Po prostu przez cały rok pracujemy i odkładamy jak się da, odmawiając sobie piwa czy nowych spodni.

Na 4 wyprawy udało nam się uzbierać około 20-40% budżetu dzięki sprzedaży pocztówek, książek, prowadzeniu wykładów w szkołach czy dzięki współpracy reklamowej z kilkudziesięcioma firmami. A to i tak bardzo dużo. Żeby firmy zaczeły traktować nas poważnie potrzebowaliśmy kilku lat, 2 wydanych książek i patronatu National Geographic. A i tak żeby zdobyć 20 partnerów musieliśmy skontaktować się z ponad 5 tysiącami firm i często jeździć na bezowocne spotkania na drugi koniec kraju.

Miniomki: Co dają Ci podróże i czy zmieniły one Twoje podejście do życia?

BusemPrzezŚwiat: Podróże nauczyły mnie, że można realizować marzenia. I to każde, nawet takie, na które wszyscy nasi znajomi pukną się w głowę i powiedzą “Jesteś głupi. To niemożliwe”. 

5 lat temu nie wierzyłem, że kiedykolwiek pojadę do USA. A teraz mam za sobą 12 wypraw na 5 kontynentach i wiem, że nawet jeśli wymyślę wyprawę traktorem na Antarktydę i bardzo będę tego chciał to jest to możliwe. I takie nastawienie przekłada się na inne sfery życia.

IMG_6859

Miniomki: Jakie to uczucie odwiedzić 52 kraje na 5 kontynentach, mając dopiero 27 lat?

BusemPrzezŚwiat: To ja mam już tyle? 😉
Myślę raczej, że mam już aż 27 lat a przede mną jeszcze jakieś 150 państw i dłuuuga lista marzeń do spełnienia! 😉

Miniomki: Co jest dla Ciebie największą motywacją do działania?

BusemPrzezŚwiat: Radość i wolność, jakie dają podróże i wszystko to co z nimi związane.

Miniomki: A na koniec powiedź coś od siebie. Dobre słowo, wskazówkę dla osób, które chciałyby ruszyć w podróż, spełniać swoje marzenia i żyć pełnią życia.  

BusemPrzezŚwiat: To na koniec może jeden z moich ulubionych cytatów Marka Twain’a:

“Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le po­myślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, od­kry­waj.”

A w wolnej chwili zapraszam na bloga Karola tutaj

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

up