Central Park Nowy Jork

9 marca 2022 18:52 1 3142
central-park-nowy-jork

Central Park, Nowy Jork – to miejsce niewątpliwie zna każdy. Położony w samym centrum Manhattanu, park jest miejscem odpoczynku i relaksu dla mieszkańców miasta, atrakcją dla turystów, tłem wielu amerykańskich filmów i przede wszystkim zielonym płucem miasta. Jest istotnie najczęściej odwiedzanym parkiem w USA oraz prawdopodobnie najczęściej filmowanym miejscem na świecie!

Park jest także domem dla licznych gatunków roślin i zwierząt, przede wszystkim ryb, żab i ptaków, ale nie tylko. Zamieszkują go również żółwie, oposy, szopy, nietoperze i nasze ulubione – wielgaśne, puszyste i oswojone wiewiórki! Uwielbialiśmy się na nie gapić, podczas gdy buszowały po śmietnikach, skakały po drzewach albo chrupały orzeszki! Podchodziły bardzo blisko, pomimo tego, że nikt ich nie dokarmiał! Bo dokarmiać zwierząt na terenie parku nie wolno!!

Muszę również przyznać, że Central Park jest O-G-R-O-M-N-Y! To 341ha powierzchni, na której znajduje się: 9 zbiorników wodnych; 3 lasy; kilkanaście trawników i polan; 2 lodowiska; basen; zoo; muzeum; zabytkowy zamek; 36 mostów; 29 rzeźb; 40 boisk i 12 kortów; teatr typu open-air i teatr marionetek; miejsca do gier i 21 placów zabaw. I chociaż wydaje się, że mógłby być liderem, to jednak pod względem wielkości jest zaledwie 5 w mieście.

Co możesz robić w Central Park Nowy Jork? Repertuar jest szeroki! Idź na trekking po jego lasach albo udaj się na wycieczkę rowerową. Zwiedzaj konno lub dorożką. Idź na ryby, podglądaj żółwie w Turtle Pond, posłuchaj opery na żywo pod Bethesda Terrace albo zobacz spektakl w Teatrze Delacorte. Zabaw się w lunaparku Victoria Gardens. Latem pływaj w basenie a zimą sprawdź się na łyżwach na jednym z 2 dostępnych lodowisk. Graj w gry planszowe w Chess & Checkers House albo rywalizuj w sportach na jednym z licznych boisk i kortów. Jeśli lubisz sporty wodne, to wypróbuj wyścigi modelami jachtów albo sam wsiądź do łodzi i wiosłuj po jeziorze.

atrakcje-w-nowym-jorku-central-park

Historia – Central Park Nowy Jork

W pierwszej połowie XIX wieku populacja Nowego Jorku wzrosła prawie czterokrotnie. Gdy miasto szybko się rozrastało, ludzi przyciągały nieliczne istniejące wówczas otwarte przestrzenie. Były one postrzegane jako ucieczka od zgiełku miasta, które w tamtym czasie niemal całkowicie koncentrowało się na Dolnym Manhattanie. Więc w latach czterdziestych członkowie elity miasta publicznie wzywali do budowy nowego, dużego parku na Manhattanie, a ówczesny Burmistrz przedstawił korzyści z tym związane i zaproponował radzie utworzenie takiego parku.

W rezultacie, w 1853 władze miasta Nowy Jork podjęły decyzję o zagospodarowaniu terenu na park miejski. Było to „odludzie”, pomiędzy Nowym Jorkiem a wioską Harlem, na którym znajdowała się jedynie mała osada pokryta slumsami. Zamieszkana była głównie przez zbiegłych czarnoskórych niewolników i blisko 1600 mieszkańców zostało eksmitowanych.

W 1857 ogłoszono konkurs na koncepcję parku. Wygrał projekt The Greensward Plan. Bez wątpienia park miał być miejscem wypoczynku dla Nowojorczyków. Pierwsze obszary zostały otwarte dla publiczności już pod koniec 1858 roku, chociaż budowa całego parku trwała 15 lat. Pracowało przy niej 20 tysięcy robotników, a całkowity koszt gruntu wyniósł więcej niż cena, jaką USA zapłaciły za Alaskę kilka lat później. Dużym wyzwaniem było przekształcenie bagien w teren nadający się do użytku. Dlatego robotnicy nawieźli 3 mln m³ ziemi oraz zasadzili ponad kilkaset tysięcy roślin. Park jest utworzony w stylu angielskim. Jego największym atutem jest duża liczba drzew, prawie całkowicie zasłaniających zabudowania miejskie oraz różnorodność licznych atrakcji.

W 1980 powstała organizacja o nazwie Central Park Conservancy zajmująca się dbaniem o porządek i stan techniczny parku. Dzięki ich wysiłkom Central Park jest teraz zadbanym, czystym miejscem wypoczynku, który rocznie odwiedza 42 mln ludzi!

Central Park jest narodowym zabytkiem historycznym od 1962 roku, a od 2017 został umieszczony na liście wstępnych miejsc światowego dziedzictwa UNESCO.

1868 plan central parku narysowany przez Greensward
1868 The Greensward Plan

Informacje praktyczne – Central Park Nowy Jork

Central Park posiada 850m szerokości i 4120m długości, co daje łącznie imponujące 341ha powierzchni. Jest położony pomiędzy Upper West Side a Upper East Side, od północy graniczy z dzielnicą Harlem, a od południa z Midtown. Otoczony jest kamiennym murem o długości 8847m i wysokości 117cm. Posiada 20 bram dostępu – wejść, a każda z nich posiada swoją nazwę (np. Brama kupiecka).

Park jest otwarty codziennie od 06:00 rano do 01:00 w nocy.

Jest całkowicie darmowy, chociaż wiele atrakcji jest dodatkowo płatnych. (Wszystko wyszczególniłam w opisie konkretnych atrakcji.)

Central Park Mapa

Do pobrania – kliknij w link:

mapa-central-park-nowy-jork

Ulice w Central Park Nowy Jork

Central Park obejmuje system chodników dla pieszych, ścieżek konnych i dróg ulicznych. Zawiera cztery poprzeczne jezdnie, które przenoszą ruch przez miasto. Każda jezdnia ma dwa pasy, po jednym w każdym kierunku, i jest zagłębiona poniżej poziomu pozostałej części parku, aby zminimalizować efekt wizualny i nie zaburzać odpoczynku odwiedzającym park.

Restauracje w Central Park Nowy Jork

W Central Parku znajdują się dwie restauracje kryte. Tawernę na Zieleni zbudowali w 1870 roku jako owczarnię i następnie przebudowali na restaurację w 1934 roku. Restauracja Loeb Boathouse znajduje się nad jeziorem. Restauracja otwarta w 1983 roku. Natomiast przed niemal każdą bramą do Central Parku można znaleźć liczne stoiska z kawą, drożdżówkami, jak i hot-dogami, gorącymi preclami i innymi, pysznymi przekąskami!

central-park-nowy-jork

Central Park Nowy Jork – Atrakcje:

 • Grand Army Plaza

Załóżmy, że nasza podróż zaczyna się z Midtown, a do parku wchodzimy wejściem Scholars’ Gate (w południowo-wschodnim rogu) przy Grand Army Plaza. To charakterystyczny plac przede wszystkim z fontanną Pulitzera, szklaną kostka Apple Store i znany nam wszystkim z Kevina – hotel The Plaza. Jest tu wiele budek z żarciem, a że ziąb grubo poniżej zera, to chwytamy za gorące kawy i jeszcze gorętsze precle. Jeszcze nie zdążyliśmy wejść do parku, a naszym oczom już ukazują się wiewiórki buszujące w śmieciach!

grand-army-plaza

 • The Pond + Gapsow Bridge

Schodzimy w dolinę ze stawem The Pond obrośnięty lasem Hallett Nature Sanctuary i od razu widzimy znany z filmów Gapsow Bridge. Ten stary, obrośnięty winoroślą most z 1896 roku, miejscowi wskazują jako niewątpliwie ten najpiękniejszy spośród wszystkich 36 mostów w Central Parku! I rzeczywiście, jest klimatycznie, nawet romantycznie! Obserwujemy kaczuszki, na niewielkim skrawku (prawdopodobnie dogrzewanego, bo) niezamarzniętego przy takim mrozie jeziorka, robimy kilka zdjęć i konsumujemy zakupiony wcześniej prowiant. Staw ma powierzchnię 3,5ha i co ważne można w nim łowić i wypuszczać ryby!! Natomiast zachodni odcinek jeziora został przekształcony w

gapsow-bridge

 • Wollman Rink

w 1950 roku. Donald Trump odnowił lodowisko w 1987 roku. Lodowisko jest czynne od października do kwietnia, podczas gdy latem (od 2003 roku), jest miejscem sezonowego parku rozrywki Victoria Garden Amusment Park, gdzie gromadzą się przede wszystkim rodziny z dziećmi.

lodowisko-w-nowym-jorku-wollman-rink

 • Central Park Zoo

Następnie mijamy Central Park Zoo, który zainspirował twórców bajki Pingwiny z Madagaskaru. Wokół Zoo znajdujemy skupisko rzeźb i posągów – postaci z bajek dla dzieci. W pobliżu widać Delacorte Clock. Ten popularny zegar w pobliżu zoo co pół godziny wybija sezonowe dzwonki i rymowanki. Zegar znajduje się na szczycie trzypoziomowej wieży i przedstawia grupę zwierząt, w tym małpy, pingwiny, hipopotamy i kangury. Zwierzęta krążą wokół wieży do 44 melodii, które zmieniają się sezonowo.

 • Dairy – Stara Mleczarnia

Kolejno mijamy Dairy – Starą Mleczarnię. To zabytkowy budynek, który jest obecnie centrum dla zwiedzających i sklepem z pamiątkami zarządzanym przez Central Park Conservancy. Pierwotnie Mleczarnia była jadłodajnią, w której dzieci mogły dostać świeże mleko, które bez wątpienia było niedostępne dla wielu rodzin miejskich.

 • Literary Walk + The Mall

Dalej idziemy wzdłuż Trasy Literackiej Literary Walk – The Mall gdzie wzdłuż promenady, w cieniu wiązów, stoją rzeźby Szekspira, Roberta Burnsa i innych autorów i poetów.

 • Bethesda Terrace w Central Park Nowy Jork

Trasa kończy się na Bethesda Terrace. Tam zatrzymujemy by podziwiać widok na fontannę Bethesda, której centralnym elementem jest Angel of the Waters z 1873 roku, autorstwa Emmy Stebbins. Posąg był jedynym oficjalnie zawartym w oryginalnym projekcie parku. Ale przede wszystkim zatrzymujemy się na niezwykły koncert operowy na żywo i to całkowicie za darmo! Talent niepozornej kobiety i akustyka tego miejsca… po prostu WOOW! Istotnie niezwykłe doznanie!

bethesda-terrace

 • Kerbs Boathouse + Conservatory Water

Zaczyna padać śnieg, ale nie zrażamy się. Mijamy fontannę i zostajemy z dylematem na rozwidleniu – którą wybrać z dróg? Kerbs Boathouse – gdzie można wynająć modele miniaturowych łodzi, żaglówek i jachtów oraz ścigać się nimi po Conservatory Water. To sposób rekreacji, z którym się jeszcze nigdy wcześniej nie spotkaliśmy. Model można wynająć już za 11$ za 30 minut, a wypożyczalnia działa każdego dnia od 11 do 17, pod warunkiem, że pogoda na to pozwala. Ale zbiornik wodny jest zamarznięty, więc wypożyczalnia i tak jest zamknięta!

 • Bow Bridge

Odpuszczamy więc prawą stronę i idziemy na lewo, do znanego wszystkim doskonale ze zdjęć Bow Bridge. Robimy kilka marnych zdjęć, bo jest oblegany przez wielu takich jak my i idziemy dalej przez

 • The Ramble + The Gill

las The Ramble. Fajna miejscówka, bo drogi są kręte, strome, a towarzystwa dotrzymują na każdym kroku urocze wiewiórki. Plączemy się w tych uliczkach, mijamy strumyk The Gill ale kierując cały czas na północ, aż dochodzimy do

 • Swedish Cottage

Szwedzkiej Chaty – Swedish Cottage. To oczywiście zabytkowy budynek, w którym obecnie mieści się teatr marionetek. Zbudowali go w Szwecji i przybył do Stanów Zjednoczonych w 1876 roku.

szwedzka-chata-central-park-nowy-jork

 • Delacorte Theater

Zaraz za nim jest Delacorte Theater – teatr na świeżym powietrzu, który pomieści 1800 osób na swojej widowni. Latem odbywa się tu popularny Festiwal Szekspirowski, są wystawiane darmowe sztuki, ale musisz rezerwować z wyprzedzeniem! Aktualny repertuar znajdziesz na stronie centralparknyc.org.

 • Belvedere Castle w Central Park Nowy Jork

No i dochodzimy do skały, na której znajduje się Zamek Belvedere z 1869 roku. Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Central Parku. Miniaturowy zamek znajduje się na szczycie ogromnej skały znanej jako Vista Rock, drugiego najwyższego naturalnego punktu w Central Parku. Konstrukcja i przylegające do niej tarasy i pawilony nazwano „Belwederem”, co po włosku oznacza „piękny widok”. Cały kompleks, ukończony w 1872 roku i z pewnością został zaprojektowany jako miejsce, z którego możemy podziwiać widoki na otaczający krajobraz. Szukam jakiegoś dobrego miejsca, żeby zrobić zdjęcie, ale mi się nie udaje, bo trawniki u jego stóp są pozamykane.

belvedere-castle

 • Turtle Pond

Nie da się nawet podejść do Turtle Pond, sztucznego stawu, gdzie podobno mieszka większość żółwi. Wiele z nich to dawne zwierzęta domowe, które zostały wypuszczone do parku, ale zimą żółwie i tak są pewnie pochowane.

 • The Great Lawn

Dochodzimy do wielkiego trawnika – The Great Lawn i zastanawiamy się, czy iść dalej. Wydaje się nam, i to z całą pewnością, że przeszliśmy gdzieś tak 2/3 długości Central Parku, siły powoli opadają, ale odpalam GPS i okazuje się, że to ledwie połowa.

 • Metropolitan Museum of Art w Central Park Nowy Jork

Idziemy dalej. Po prawej wielki budynek, zapewne Metropolitan Museum of Art – miejskie muzeum sztuki. Zawsze było częścią planu Parku. W swojej początkowej propozycji z 1858 r. Utworzono je oficjalnie w 1870 roku, ale dla zwiedzających otwarto dopiero 10 lat później i od tamtego czasu sukcesywnie się rozrastało.

 • Igła Kleopatry

Po prawej widzimy Igłę Kleopatry – obelisk z czerwonego granitu, która jest najstarszą stworzoną przez człowieka budowlą w Central Parku. Igła w Central Parku jest jedną z trzech Igieł Kleopatry, które zostały pierwotnie wzniesione w Świątyni Ra w Heliopolis w starożytnym Egipcie około 1450r p.n.e. przez faraona Totmesa III. Igła w Central Parku pojawiła się pod koniec 1880 roku.

 • Arthur Ross Pinetum

Nieco dalej, po lewej stronie widzimy Arthur Ross Pinetum – ogród z 17 gatunkami sosen, zielony nawet zimą i ławkami piknikowymi.

 • Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir

Jeszcze kilka metrów i natrafiamy na wielką wodę! Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir – największy zbiornik wodny w Central Parku! 106ha zbiornik retencyjny (na zdjęciu ta wielka niebieska plama) został zbudowany w latach 1858-1862 i miejscami osiąga głębokość 12m. Można go okrążyć, to popularna wśród biegaczy 2,5km trasa, spopularyzowana oczywiście przez Dustina Hoffmana w filmie Marathon Man. Decydujemy, że w tym miejscu zawracamy.

central-park-z-lotu-ptaka

 • The Poll + The Loch

Wiem, że dalej są jeszcze dwa zbiorniki wodne: The Pool i The Loch – połączone ze sobą,

 • North Woods

godny uwagi las North Woods oraz

 • Harlem Meer

4,5ha jezioro Harlem Meer 🎣,  w którym również możesz łowić i wypuszczać ryby!

 • Harlem Meer Center

Natomiast jeszcze przed jeziorem, znajduje się lodowisko Lasker Rink, które latem zamienia się w odkryty basen Lasker. Aktualnie jest przebudowywane na nowocześniejszy obiekt Harlem Meer Center i ma zostać oddany do użytku w 2024 roku. Do tego czasu obiekt pozostaje zamknięty!

 • Blockhouse nr 1

W północno-zachodnim rogu możemy zaś znaleźć Blockhouse nr 1 – to najstarsza zachowana konstrukcja w Central Parku, która została wzniesiona jako część Fortu Clinton podczas wojny 1812 roku. I chociaż trochę korci, żeby to wszystko zobaczyć, to jednak rezygnujemy z dalszej drogi. Dlatego zawracamy!

 • Pomnik Władysława Jagiełły w Central Park Nowy Jork

W drodze powrotnej mijamy polski akcent – pomnik Władzia Jagiełły, niewątpliwie wykonany z brązu przez rzeźbiarza Stanisława Kazimierza Ostrowskiego i postawiony przez Polonię w 1945 roku. Pomnik Jagiełły na koniu z dwoma skrzyżowanymi mieczami jest najokazalszym i największym z dziesiątków pomników znajdujących się w Central Parku. Pierwszy pomysł sięga roku 1910 i miał zostać wystawiony przez Polonię amerykańską na 500-lecie bitwy pod Grunwaldem. Niestety plany te zostały zniweczone w wyniku wybuchu I wojny światowej. Pomysł został ponownie podjęty w 1937 z zamiarem zrealizowania go specjalnie dla ozdoby polskiego pawilonu na Światową Wystawę w Nowym Jorku w 1939. W lipcu 1945 został podarowany miastu Nowy Jork przez Komitet Pomnika Króla Jagiełły i w związku z tym ustawiony w Central Parku. 

pomnik-wladyslawa-jagielly-nowy-jork

 • Loeb Boathouse + The Lake

Ponownie brniemy przez las, aż po Loeb Boathouse, w którym moglibyśmy wynająć łódź wiosłową, kajak albo gondolę i wypłynąć na 7,3ha The Lake (bo pływanie łodzią po jeziorze to jedna z najtrwalszych tradycji central parku). Moglibyśmy, gdyby było lato. Ale jest zima, jezioro  zamarznięte, kilka osób wchodzi na lód i robi sobie zdjęcia. Dziś wydaje się to nieodpowiedzialne, ale w 1858 roku było otwierane dla łyżwiarzy. Nam pozostaje obiad w tutejszej restauracji. Ah, no i muszę wspomnieć, że tutaj, w The Lake też można łowić i wypuszczać ryby! 🎣

the-lake-central-park-nowy-jork

 • Cherry Hill

Wracamy wzdłuż brzegu aż po Cherry Hill,

 • Sheep Meadow

a następnie wzdłuż zamkniętej Oślej Łączki – Sheep Meadow.

 • Central Park Carousel

Mijamy zabytkową Karuzelę – Central Park Carousel z 1908 roku. Słynna karuzela w Central Parku oferuje muzykę calliope i 57 koni. NYC Parks odkrył obecną zabytkową karuzelę porzuconą w starym terminalu tramwajowym na Coney Island, zanim przeniósł ją w obecne miejsce. Jest to czwarta karuzela, która stoi w parku od czasu jej otwarcia w 1871 roku i pozostaje jedną z największych karuzeli w USA.

 • Chess & Checkers House

Mijamy również Chess & Checkers House – dom szachów i warcabów, gdzie można wypożyczyć gry planszowe takie jak szachy, warcaby, Scrabble czy Jenga. Oferuje też stoliki do szachów i warcabów na świeżym powietrzu – możesz przynieść własne!

 • Heckscher Playground w Central Park Nowy Jork

I największy plac zabaw w Central Parku – Heckscher Playground. Jeszcze tylko ostatnia prosta pod górkę i wychodzimy prosto na West 59 Street. Łącznie z drogą do hotelu zrobiliśmy jakieś 12km, ale jak się okazało – dotarliśmy ledwie do połowy parku. Dobrze, że to była ta “bardziej urozmaicona” połowa 😉

central-park-nowy-jork-widok-z-gory

Łąki i trawniki w Central Park Nowy Jork

W Central Park zielona przestrzeń podzielili na cztery rodzaje trawników, oznaczonych alfabetycznie:

 • Istnieje siedem trawników “A” o wysokim priorytecie, obejmujących łącznie 26 ha, które są intensywnie używane: Sheep Meadow, Great Lawn, North Meadow, East Meadow, Conservatory Garden, Heckscher Ballfields oraz Lawn Bowling and Croquet Greens w pobliżu Owczej Łąki. Są one na stałe otoczone płotami, stale utrzymywane, a poza sezonem są zamykane.
 • Kolejne 16 trawników o powierzchni 15ha są klasyfikowane jako „B Lawns” i są ogrodzone tylko poza sezonem.
 • podczas gdy dodatkowe 28ha to trawniki „C” i są ogrodzone tylko sporadycznie.
 • Trawniki o najniższym priorytecie, „D Lawns”, zajmuje powierzchnię 66ha i są otwarte przez cały rok.

Dorożki i wycieczki konne w Central Park Nowy Jork

Central Park dla dzieci

W Central Park Nowy Jork znajdziesz 21 placów zabaw dla dzieci. Największy jest przede wszystkim plac zabaw Heckscher o powierzchni 1,2ha. Południowa granica parku obejmuje „dzielnicę dziecięcą”, obszar, który obejmuje plac zabaw Heckscher, karuzelę w Central Parku, Dom Piłkarzy oraz Dom Szachów i Warcabów. Wollman Rink/Victorian Gardens, Central Park Zoo i Zoo dla dzieci.

Dla biegaczy – Central Park Nowy Jork

Central Park to idealne miejsce dla biegaczy, ponieważ posiada wiele zróżnicowanych tras, o różnej długości i innych stopniach trudności. Mianem najbardziej popularnej cieszy się bezsprzecznie trasa o nazwie Stephanie and Fred Shuman Running Truck, spopularyzowana przez Dustina Hoffana po filmie Marathon Man. Ta 2,5km trasa ciągnie się dookoła największego zbiornika wodnego w Central Parku – Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir. Inne popularne miejsca dla biegaczy, to:

 • las Ramble
 • jezioro The Lake
 • las Hallett Nature Sanctuary
 • Sheep Meadow – Owcza łąka, ponad 6ha trawnik w południowej części
 • Wielki Trawnik – The Great Lawn w centralnej części (22ha)
 • 8,0 km pętla biegowa z trasy New York City Marathon
 • podbieg na Summit Rock, najwyższy punkt w Central Parku na wysokości 42m

New York Road Runners – Midnight Run

Bieg sylwestrowy na 4 mile. Odlicza się o 23:59 i rozpoczyna się, gdy zegar wybija północ. Tradycyjnie jest muzyka i taniec przed wyścigiem, a także nagrody pieniężne dla biegaczy, którzy zajmują miejsca na podium.

Central Park z psem

Psy muszą być na smyczy od 9:00 do 21:00. Godziny bez smyczy to 6:00–9:00 i 21:00–1:00. Ale nawet w tych godzinach psy musicie  zawsze trzymać na smyczy w następujących miejscach: Arthur Ross Pinetum | Ścieżka Ogłowie | Cedrowe Wzgórze  |Polana dla dzieci (obszar Great Hill)  | Ogród oranżerii  | wschodni zielony | Owal Wschodniej Łąki | Krawężniki Boathouse Plaza | Lasy Północy | Wędrówka  | Ogród Szekspira | pola truskawek | Trawnik w stawie żółwi  | Inne obszary, w których umieszczone są znaki wymagające smyczy.

Obecność psów nigdy nie jest dozwolona w: Wszystkie boiska, place zabaw, zbiorniki wodne, strumienie i ozdobne fontanny | Wyspy Wiązów w Mall  | Świetny owalny trawnik | Rezerwat przyrody Hallett  |Liliowy spacer  | Bieżnia Stephanie i Fred Shuman  | Owcza Łąka.

 • Bezsprzecznie psy muszą być zawsze pod kontrolą właściciela.
 • Muszą mieć także legitymację NYC i ważną plakietkę dotyczącą wścieklizny.
 • Oczywiście psom nie wolno kopać, gonić ani szkodzić dzikim zwierzętom, niszczyć mienia Parku ani przeszkadzać innym użytkownikom Parku.
 • Zawsze sprzątaj po swoim psie, w tym sierść.

central-park-nowy-jork-2

Central Park zimą

Co robić w Central Parku zimą?

 • Jedź na nartach biegowych przez szeroko otwarte łąki Central Parku.

 • Podziwiaj sosny w Arthur Ross Pinetum.

 • Idź na łyżwy na jednym z lodowisk w parku: Wollman Rink lub Lasker Rink.

 • Odwiedź zoo w Central Parku.

 • Jedź na karuzeli.

 • Chwyć sanki i ciesz się świeżym śniegiem na stokach Pilgrim Hill i Cedar Hill!

 • Wybierz się na spacer z przewodnikiem. Przez park można przejść niezliczoną ilość malowniczych tras.

 • Zbuduj bałwana. Ta klasyczna aktywność w śnieżny dzień jest łatwa dzięki tak dużej przestrzeni na podwórku Nowego Jorku! Chcesz budować na owczej łące lub innym dużym trawniku? Chociaż wiele trawników jest zamykanych zimą, aby umożliwić im odpoczynek, otwierają je, gdy na ziemi jest więcej niż sześć cali śniegu.

 • Zobacz przedstawienie marionetek w Szwedzkiej Chatce.

 • Posłuchaj opery pod tarasem Bethesdy.

 • Posłuchaj melodii w Delacorte Clock.

 • Graj w gry planszowe. Chess & Checkers House,

Central Park Nowy Jork w filmach

Central Park, ikona Nowego Jorku, jest bez wątpienia najczęściej filmowanym miejscem na świecie. Raport z grudnia 2017 r. wykazał, że 231 filmów wykorzystało go do kręcenia na miejscu. Szacuje się, że w 2009 roku gospodarzem było około 4000 dni kręcenia filmów, czyli średnio ponad dziesięć sesji filmowych dziennie, co odpowiadało 135,5 mln dolarów przychodów miasta.

.

Byłeś kiedyś w Central Parku? Koniecznie podziel się swoimi wrażeniami!!

.

ZOBACZ TEŻ: Atrakcje w Nowym Jorku

atrakcje-w-nowym-jorku-miniaturka

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

One Response to Central Park Nowy Jork

 1. Kamila pisze:

  Dzięki za ten post! Bardzo przydatne info

up