Co powinieneś wiedzieć jadąc do Egiptu? Poradnik subiektywny.

6 grudnia 2013 15:34 3 15968

Egipt – poradnik o Kraju Słońca. Tani i gorący. Czegoż chcieć więcej?! To wystarcza by nie zastanawiać się dłużej nad celem podróży w środku mroźnego Grudnia. Pytanie tylko gdzie? Kair wykluczyły rewolucje. Alexandrię pogoda. Zostały dwa główne kierunki Sharm czy Hurghada? W tym drugim już byliśmy i jakoś się nie zakochaliśmy. Jedziemy więc do Sharm el Sheikh. Come on!

Egipt – poradnik noclegowy

Znając już realia z poprzedniej wizyty nie rozpatrywaliśmy kategorii poniżej 5 gwiazdek. I Tobie również nie radzimy. No chyba, że lubisz obozy survivalowe… My wybraliśmy Dreams Beach Resort. Co nas skusiło? Obiecujący widok – a to kryterium najważniejsze. I jak się okazało klify, na których stoi hotel są nieziemskie. Rekompensują wszystkie niewygody. Ważne było również wyżywienie. Nie oszukujmy się – wakacje bez all inclusive to nie wakacje! Nasz hotel obsługuje 4 punkty wydawania żywności, zwane potocznie korytem. Dodatkowe atrakcje zawsze mile widziane. Mimo, że mamy ich tu pod dostatek, to uwagę poświęciliśmy trzem:
– partyjka szachów przed każdym opalaniem (jest obowiązkowa!)
– nur ze zjeżdżalni po opalaniu (obowiązkowy!)
– meczyk w tenisa, (na który notorycznie zasypialiśmy).

O nasze samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne dbała grupa profesjonalnych animatorów. Zmuszali nas do porannej gimnastyki, rozśmieszali wieczornymi występami i bawili się z nami w klubach co noc. Tyle o plusach. A minusy? Standardowe jak na Egipt – specyficzny rodzaj „higieny” i kiepskie jedzenie. Chociaż z tym drugim to tak nie do końca prawda. Wyjątkowo jedzenie trafiło się bardzo różnorodne – duży wybór posiłków i zmiana menu każdego dnia. A największy plus za lody na patyku. Tak, to naprawdę istotne!

Klątwa faraona

Pozostając w temacie jedzenia musimy przestrzec Was przed charakterystyczną florą bakteryjną i ewentualnymi kłopotami trawiennymi znanych pod magiczną nazwą klątwa faraona. Równie magicznie potrafi posadzić na sedesie na dobrych kilka godzin 🙂 Ostrzeżenie dotyczy to przede wszystkim wody (kranówa nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu!) oraz potraw na jej bazie – galaretki, zupki itp. Nigdy nie wiesz jaki hotel / kucharz używa wody butelkowanej a jaki leci w kulki. Znamienne są również sery…

Jak to mówią lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym celu proponujemy kilka głębszych – importowanych albo swoich własnych. Nauczeni doświadczeniem „ropopochodnego” alkoholu nie pijamy.

Lokalne zwyczaje

Kiedy odpoczynek nas już męczy, udajemy się na koszmarnie drogie wycieczki z biura podróży nie ryzykując z ich tańszym, egipskim odpowiednikiem. Za to uczymy się na przyszłość korzystać z polskich placówek wycieczkowych bo dolce piechotą nie chodzą co by je trwonić na zbędne haracze dla pośredników. Zwiedzamy również samo miasto, które powstało dla turystów. Poznajemy lokalne zwyczaje, dosiadamy wielbłądów i wracamy z torbą pełną zbędnych pierdół. Nie śmiejcie się. Zdziwidzie się jeszcze jak Twoje „No, thanks” skończy się pustym portfelem. I nie pytaj nas o standardowe ceny – i tak przepłacisz.

Kiedyś nazywaliśmy to natarczywością, dziś nazywamy mentalnością. Ale nawet świadomość tych bezpośrednich cech i umiejętność radzenia sobie z nimi potwornie męczy. Pierwszy raz jest trochę jak mission impossible – nacierają z każdej strony, posługując się potężną bronią znajomości chyba każdego języka, a ich „wysublimowana” taktyka polega na uchwyceniu dłoni swej ofiary i zapędzenia jej w kozi róg co nazywają pięknie niezobowiązującą herbatką. Tutaj nawet zwykła jazda taksówką jest na miarę sportów ekstramalnych.

Ale nie zrażajcie się. Egipt jest cudownym miejscem i naprawdę warto tu przyjechać!

NASZA “PLAŻA”

SONY DSC

SONY DSC

A dla tych co cenią wygodę jest BASEN

SONY DSC

JEDZENIE HOTELOWE (całkiem niezłe jak na Egipt)

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

WALUTA: FUNT EGIPSKI

SONY DSC

Nasz ZIOMEK – odwiedzał nas co noc 🙂

SONY DSC

Warto też zostawiać NAPIWKI

SONY DSC

I nawiązywać PRZYJAŹNIE

SONY DSC

Lub kontemplować w SAMOTNOŚCI

SONY DSC

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

3 comments on Co powinieneś wiedzieć jadąc do Egiptu? Poradnik subiektywny.

  1. Kresy pisze:

    Dzięki za świetne wskazówki. Z pewnością się mi przydadzą bo planujemy tam wyjazd.

  2. Ewa pisze:

    Mój mąż ma leki ( opiatoidalne, na czerwone recepty i na serce) co muszę mieć aby nie było problenów z wiazdem do Egiptu.

up