Concorde – najszybszy komercyjny samolot na świecie! COS #3

18 lutego 2019 23:50 0 91
Concorde

Concorde – jedyny na świecie naddźwiękowy samolot pasażerski, który latał szybciej niż obraca się świat. Szybciej nawet, niż pocisk karabinowy! Co się z nim stało?

Ciekawostki o samolotach #3 – Concorde

  1. Obecnie jest nieczynny. Concorde był naddźwiękowym samolotem pasażerskim z turbo-odrzutowcem.  Służył klientom przez 27 lat (1976-2003 r). Wielu uważa samolot za cud techniki.
  2. Najszybszy samolot komercyjny przeleciał z prędkością dwukrotnie wyższą niż dźwięk osiągając prędkość 2180km/h na godzinę.
  3. Pobił kilka rekordów świata pod względem prędkości. M.in. rekord najszybszego lotu transatlantyckiego, w 1983r. Transportował wówczas pasażerów z JFK w Nowym Jorku na lotnisko Heathrow w Londynie w zaledwie 2 godziny, 52 minuty i 59 sekund.
  4. Dzisiaj, aby pokonać tę samą odległość, trzeba co najmniej 5 godzin i 16 minut.
  5. Concorde latał na wyskości 15-17km nad ziemią. Na tej wysokości turbulencje powietrza stanowiły mniejszy problem, a podróżni mogli zobaczyć krzywiznę Ziemi. Dzisiejsze samoloty latają “zaledwie” 7-11km nad powierzchnią Ziemii.
  6. Było więcej astronautów niż pilotów, którzy latali samolotem Concorde.
  7. Pierwszy Concorde, który zbudowano, odbył swój pierwszy testowy lot 2 marca 1969 roku.
  8. Zbudowano łącznie 20 Concordów. 14 z nich poleciało komercyjnie zarówno dla British Airways, jak i Air France. 
  9. Koncepcja samolotu zrodzona została w latach 60. XX wieku, a koszt przeniesienia pasażera o długości 1 km był wówczas około ośmiokrotnie większy niż ten sam koszt na samolot Boeing 777. „W miarę starzenia się samolotu rachunek za konserwację wzrósł znacznie, podobnie jak samoloty” – powiedział Rod Eddington, ówczesny prezes British Airways. „Więc przychody spadły, a rachunek za konserwację wzrósł”.„Orły wylądowały. Witaj w domu ”– powtórzyły słowa użyte w innym wielkim wyczynie technologicznym – lądowaniu statku kosmicznego Apollo na księżycu.
  10. 60 300 USD – tyle zapłacił pewien Amerykanin za ostatnie dwa bilety w ostatnim locie. „Aby pomyśleć, że można zjeść śniadanie w Londynie, wsiąść do Concorde, polecieć do Nowego Jorku, a ponieważ różnica czasu wynosiła pięć godzin, a lot był trzy- i trzy i pół, dostaniesz się do Nowego Jorku i zjesz śniadanie w Nowym York” – powiedział.

ZOBACZ TEŻ: Katastrofy lotnicze i ryzyko śmierci w samolocie – #CoS1

katastrofy lotnicze

Bibliografia:

https://www.airlineratings.com/news/concorde-decision-right-one-says-former-ba-boss/
https://thefactfile.org/airplanes-facts/
https://bestlifeonline.com/airplane-facts/
https://www.factretriever.com/airplane-facts

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

up