Empire State Building, Nowy Jork

8 marca 2022 11:15 0 2584

Przedstawiam Wam kolejny symbol Nowego Jorku: oto Empire State Building! Lecąc tu, doskonale znałam tę nazwę, jak i sam wygląd, ale kompletnie nie wiedziałam, o co tyle hałasu. Dlaczego ten budynek jest tak sławny??

Okazuje się, że był pierwszym budynkiem na świecie, który przekroczył 100 pięter! Otworzono go w 1931 roku, był ówczesnym cudem świata. Zaledwie dwa lata później Empire State Building został “zaatakowany” przez filmowego King Konga, co tylko napędziło mu sławy 😋 A cieszył się nią długo, albowiem przez 41 lat dzierżył miano najwyższego budynku na świecie. Znajduje się w samym sercu Manhattanu i posiada 2 tarasy widokowe: na 86 i 102 piętrze. Łącznie z iglicą mierzy w rezultacie 443 metry wysokości.

Skąd ta sława? Nie oszukujmy się! Został postawiony nieprawdopodobnie szybko!! Średnie tempo, jakie utrzymywali pracownicy to 4,5 piętra / tydzień. Czasem nawet 14 pięter w 10 dni! Ostatecznie budowniczy ukończyli go w zaledwie 58 tygodni!! Oficjalne otwarcie nastąpiło 410 dni po rozpoczęciu budowy. I niech mi teraz ktoś powie tylko, że się nie da!!

Posiada imponującą liczbę ponad 6500 okien, prawie 700km przewodów instalacji elektrycznej czy blisko 112km rur wodociągowych. W budynku znajdują się 73 windy, mogące przewozić nawet 10 000 pasażerów na godzinę, a gdyby chcieć iść pieszo na szczyt – trzeba pokonać 1860 schodów. I wiecie, że nawet są organizowane zawody, kto najszybciej wbiegnie na ostatnie piętro?! Aktualny rekord to 9 minut i 33 sekundy!

empire-state-building-kiedys

Iglica Empire State Building

Iglica była początkowo zaprojektowana jako punkt cumowania sterowców, ale ten pomysł okazał się być niewypałem ze względu na niebezpieczeństwo, więc od lat 30 iglica pełni cele komunikacyjne. W rezultacie po 11 września 2001 prawie wszystkie komercyjne stacje nadawcze (telewizyjne i radiowe) nadają ze szczytu Empire State Building. Pełni również funkcję uziemienia, bowiem przyciąga ponad 25 piorunów rocznie! Zaś nocą przybiera różne kolory, by wdzięczyć się do podziwiającego ją tłumu.

Hol w stylu Art Deco

Wśród najbardziej uderzających artefaktów projektu budynku znajduje się ogromny mural na suficie holu. Przedstawia niebiańskie niebo w klasycznym stylu Art Deco, ozdobione 23-karatowymi złotymi gwiazdami, promieniami słońca i zębatkami. Przez dziesięciolecia witał odwiedzających – jednak w latach 60. został zamalowany i przykryty podwieszanym sufitem. W 2009 odsłoniono odtworzony oryginał w stylu art deco.

Taras widokowy na 86 i 102 piętrze w Empire State Building Nowy Jork

Budynek ma jeden z najpopularniejszych zewnętrznych tarasów widokowych na świecie; odwiedziło go już ponad 110 milionów ludzi. Obserwatorium znajduje się na 86. piętrze i daje 360 stopniowy, panoramiczny widok na miasto. Drugi taras widokowy znajduje się na 102 piętrze budynku i był zamknięty od 1999, jednak w listopadzie 2005 otwarto go ponownie, po gruntownym remoncie. Wstawiono okna od podłogi do sufitu, by cieszyć się nieskalanym widokiem nawet na 80 mil w przód przy dobrej pogodzie. Wejście kosztuje jednak o 33$ więcej niż na taras 86 piętra.

Wystawy

Przedstawiają historię Empire State Building. Są zlokalizowane na 2. i 80. piętrze, są dostępne dla wszystkich posiadaczy biletów.

Empire State Building Nowy Jork – ceny i godziny otwarcia

Empire State Building jest otwarty 365 dni w roku, niezależnie od pogody, w tym we wszystkie święta. Bilety możesz kupić online >> tutaj <<  lub w budynku – na drugim piętrze w holu.

Cena podstawowa za wejście na taras na 86 piętrze to 44$, natomiast jeśli chcesz dostać się na oba, musisz się liczyć z wydatkiem rzędu 77$. Dzieci i seniorzy mają niewielką zniżkę:

empire-state-building-ceny

GODZINY OTWARCIA:

13 marca – 31 marca: 13:00 – 22:00| Ostatnia winda o 21:15
w soboty: 11:00 – 23:00| Ostatnia winda o 22:15

Aktualne godziny znajdziesz na stronie internetowej www.esbnyc.com

Ciekawostki związane z Empire State Building Nowy Jork

najwyzsze-budynki-na-swiecie

  • Jak wysoki jest Empire State Building?

Na najwyższym piętrze Empire State Building ma wysokość 380 metrów. Licząc iglicę i antenę, budynek osiąga potężną wysokość 443 metrów. Jest to obecnie 4. najwyższy budynek w Nowym Jorku, 6. najwyższy w Stanach Zjednoczonych i 43. najwyższa wieża na świecie.

Aby dostać się do obserwatorium na 102. piętrze, musiałbyś wspiąć się na 1872 stopnie.

  • Empty State Building

Od otwarcia do lat czterdziestych duża część powierzchni biurowej budynku nie była wykorzystywana. Z powodu tego braku dzierżawców budynek zaczęto nazywać Empty State Building.

  • Najsłynniejszy budynek świata

Empire State Building Nowy Jork to prawdopodobnie najsłynniejszy budynek świata! Wziął udział w ponad 600 klipach z reklam, filmów, programów telewizyjnych, komiksów i gier, które przedstawiają ten kultowy wizerunek. W 2011 roku naukowcy z Cornell University przeanalizowali miliony zdjęć i doszli do wniosku, że Empire State Building wydaje się najczęściej fotografowanym budynkiem na świecie.

  • Top kierunek UBER

Aplikacja do współużytkowania przejazdów Uber przeanalizowała liczby, aby znaleźć najpopularniejszy cel podróży swoich użytkowników w 2018 r. – i zgadnij, co znaleźli? Empire State Building był wówczas najpopularniejszym miejscem docelowym wśród ponad 75 milionów pasażerów Ubera!

  • Miasto w mieście

Budynek o powierzchni ponad 2,8 miliona stóp kwadratowych do wynajęcia ma swój własny kod pocztowy: 10118.

  • Empire State Building Run-Up (ESBRU)

Pierwszy i najsłynniejszy na świecie wyścig w wieżowcu! Rzuca wyzwanie biegaczom, aby wbiegli po słynnych 86 piętrach — 1576 schodach. Podczas gdy odwiedzający mogą dotrzeć windą do tarasu widokowego w mniej niż minutę, najszybszy biegacz pokonał 86 pięter pieszo w 9 minut i 33 sekundy! Z całą pewnością ten wynik robi wrażenie, ale jak myślisz – ile czasu by to zajęło Tobie?

  • Wypadek samolotowy

28 lipca 1945 w Empire State Building uderzył samolot bombowy B-25D Mitchell. Wyglądało to podobnie do wydarzeń z dnia 11 września 2001 roku, ale z całą pewnością nie był to zamach! Bombowiec leciał do Newark w New Jersey. Przyczyną wypadku była gęsta mgła nad miastem. Pilot zszedł niżej, ponieważ próbował odzyskać kontakt wzrokowy z ziemią, ale dostrzegłszy wieżowiec zbyt późno, zderzył się z nim. Samolot uderzył na wysokości 78 i 79 piętra, czyli 295 metrów. W wyniku uderzenia powstała dziura o wymiarach 5×6 metrów. Siła uderzenia była tak wielka, że jeden z silników przebił budynek na wylot i w rezultacie spadł na ulicę po drugiej stronie. W związku z tym, śmierć poniosło 14 osób, a 26 zostało rannych. Szkody wyceniono na milion dolarów. Po tej katastrofie zabroniono lotów samolotowych nad Nowym Jorkiem na wysokości mniejszej niż 760 metrów. Ale wiecie co? Otworzyli go już w następny Poniedziałek po katastrofie!!

  • Samobójstwa w Empire State Building

Na koniec smutna ciekawostka. Ponad 30 osób popełniło samobójstwo skacząc z Empire State Building. Po raz pierwszy zabił się zwolniony robotnik, jeszcze przed ukończeniem budynku. Po kilku kolejnych próbach samobójczych, administratorzy budynku zainstalowali barierkę dookoła tarasu widokowego w 1947. Lecz to nie powtrzymało Elvity Adams, która wyskoczyła z 86. piętra spadając piętro niżej i kończąc z pękniętym żebrem w 1979. Budynek był także miejscem samobójstw w 2004 i 2006. Ostatnie samobójstwo popełnił prawnik, który wyskoczył 13 kwietnia 2007 w piątek z 69 piętra.

.

ZOBACZ TEŻ INNE: Atrakcje w Nowym Jorku

atrakcje-w-nowym-jorku-miniaturka

& obserwuj nas na instagramie @miniomki aby być na bieżąco!

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

up