Fizjologia człowieka w samolocie – COS #6

22 lutego 2019 01:48 0 101
fizjologia-czlowieka-w-samolocie-ciekawostki-o-samolotach

Zastanawiałeś się kiedyś, jak działa fizjologia człowieka w samolocie? Dlaczego jedzenie smakuje inaczej niż na ziemi? I czy w powietrzu grasują groźne zarazki?

Fizjologia człowieka w samolocie

  1. Pasażerowie zazwyczaj nie mają apetytu na jedzenie samolotem. Okazuje się, że to nie wina linii lotniczej. Powodem, dla którego jedzenie w samolocie smakuje naprawdę źle, jest to, że środowisko w samolocie zmienia sposób, w jaki smakuje jedzenie lub napój.
  2. Być może zauważyłeś, jak twoje ręce wysychają, a twoje gardło jest jak papier ścierny podczas lotu. To dlatego, że sprężone powietrze w kabinie jest utrzymywane poniżej suchej masy 20% wilgotności – prawie o średniej wilgotności Sahary.
  3. Podczas podróży samolotem możesz zrzucić do 1,5 litra wody z ciała podczas  3-godzinnego lotu.
  4. Atmosfera w kabinie samolotu wysusza nos osoby, a zmieniające się ciśnienie powietrza odrętwia około 1/3 kubków smakowych danej osoby. Jest to jeden z powodów, dla których linie lotnicze dodają dużo przypraw i soli do swoich produktów. Ponadto sok pomidorowy smakuje mniej kwaśnie w powietrzu.
  5. Według magazynu Maxima wibracje samolotu i niższe poziomy tlenu mogą podnieść pobudzenie seksualne i prowadzić do bardziej intensywnych orgazmu. Mówi się, że ci, którzy decydują się na seks w samolocie, dołączyli do „Klubu Mile-High”.

Pozostając w temacie jedzenia… Czy wiedziałeś, że…

Higiena w samolocie

  1. Najbrudniejsze miejsce w samolocie to nie łazienka. W rzeczywistości najbrudniejszym miejscem w samolocie jest ten stół, z którego zjesz posiłek. Według badań przeprowadzonych przez TravelMath, stoliki na tace zawierały 2155 jednostek bakteryjnych tworzących kolonie (CFU) na cal kwadratowy. Dla porównania przycisk spłukiwania toalety miał tylko 265 CFU w tej samej ilości miejsca. Koce samolotowe nie zawsze są myte między pasażerami. Jeśli myślisz o przytuleniu się pod jednym z tych koców, pomyśl jeszcze raz. Według jednego raportu opublikowanego w Wall Street Journal, niektóre linie lotnicze czyszczą swoje koce tak rzadko, jak raz na 30 dni.
  2. Powietrze na samolotach jest filtrowane przez tę samą technologię, która filtruje powietrze w szpitalach, więc podczas gdy stół na tacy może zawierać zarazki, powietrze jest czyste!

ZOBACZ TEŻ: “Tym lepiej nie lataj… Najniebezpieczniejsze linie lotnicze na świecie! – COS #2”

 

Bibliografia:

https://www.thrillist.com/travel/nation/weird-airplane-flying-facts
https://www.factretriever.com/airplane-facts

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

up