Gruzja – wiza, ceny, atrakcje i inne. Przewodnik praktyczny

23 maja 2019 18:06 2 4966
Gruzja

Pokochasz ją, albo znienawidzisz, ale na pewno nie przejdziesz obojętnie… Gruzja! Dzisiaj o kulturze, bezpieczeństwie, wizie, tanich lotach, atrakcjach, cenach, internecie a nawet przydatnych słówkach. Przewodnik praktyczny po Gruzji.

Stara legenda głosi, że kiedy Bóg rozdzielał Ziemię pomiędzy narody, Gruzini zamiast pchać się i wykłócać – usiedli w oddali i popijając wino głośno śpiewali. I kiedy Bóg rozdał już krainy wszystkie, do jego uszu dotarły pieśni ludzkie i przypomniał sobie, że Gruzini wciąż czekają… Lecz Bóg rozdał już Ziemie całą. Zapytał ich więc, dlaczego nie przyszli wcześniej. A oni na to, że ważniejsze jest wspólne cieszenie się życiem, niż  zabieganie o wartości materialne. Ważniejsze są uczucia i emocje, niż to co namacalne! Bogu tak bardzo spodobała się ich postawa, że to co miał zachować dla siebie – oddał im to, tę ziemię. “Dbajcie o ten kawałek lądu i podziwiajcie dnia każdego!” – i tak powstała Gruzja – nadana przez Boga samego!

A tak naprawdę to tylko taka luźna legenda, którą karmią Gruzini turystów 😉

Tanie loty do Gruzji

Najtańszym połączeniem lotniczym do Gruzji jest bezsprzecznie Wizzair do Kutaisi z Katowic, Wrocławia, Gdańska, Krakowa i Warszawy. Loty bezpośrednie!! W promocji bilety można upolować nawet za 200-300zł w obie strony!

Alternatywą są loty airBaltic do Tbilisi z Gdańska lub Warszawy. Niestety wymagana jest przesiadka w Rydze.

Gruzja – wizy

Jadąc do Gruzji nie potrzebujesz ani wizy, ani nawet paszportu. Wystarczy dowód osobisty i możesz siedzieć tam nawet do 365 dni bez żadnych papierów! Prawdopodobnie jedyne takie, otwarte na Polaków granice na świecie…

Gruzja wiza

Strefa czasowa

GMT+4 czyli doliczamy +2 godziny w okresie letnim i +3 w okresie zimowym 😉

Waluta i Ceny

Podstawową jednostką monetarną w Gruzji jest lari (GEL). Jeden lari to 100 tetri (taki odpowiednik naszych groszy).

1 PLN = 0.70 GEL

1 GEL = 1.42 PLN

Ceny w Gruzji to taniocha! Jest drożej niż w Armenii, ale zdecydowanie taniej niż w Polsce! W szczególności produkty lokalne, nie te importowane! Lokalne sery, własnoręcznie robione wina, owoce z sadu… Znajdziecie na straganach, przy drogach, niekoniecznie zaś w sklepach! Wówczas ceny będą oscylować w granicach 1-2gel z kilogram świeżuteńkich owoców, albo 5gel za litr lokalnego bimberku! Gorący chleb w piekarni – 1gel. Taniocha!

Tylko pamiętaj! Do cen podanych w restauracjach należy doliczyć 10% odgórnie narzuconego napiwku!

Równie tanie są noclegi i usługi transportowe, choć wynajem auta już do najtańszych w tym kraju nie należy…

Gruzja ceny

Wynajem auta i przekraczanie granic

Wynajem auta w Gruzji nie należy ani do trudnych, ale nie jest też najtańszym rozwiązaniem… Drogi w Gruzji są w wielu miejscach w kiepskim stanie, nie mówiąc już, że to kraj górzysty, pełen stromych podjazdów, ostrych zakrętów i lawin śnieżnych w sezonie zimowo-wiosennym. Ale takie autko to niezwykle wygodny wybór! W szczególności, kiedy czasu jest niewiele, a chęć odwiedzenia atrakcji bez liku! My nasze 7os autko z napędem 4×4 wynajęliśmy za jedyna 50e za dobę od Martyna Z Gruzji! Ale mniejsze rozwiązania znajdziesz już od 30e / dobę 😉

A co z przekraczaniem granic wynajętym autem? Jest możliwe, o ile wyrobicie odpowiedni dokument – poproście o to już podczas rezerwacji samochodu! I pamiętaj o tym, że sytuacja polityczna na Kaukazie jest napięta a wiele granic zamkniętych – np. gruzińsko-rosyjska granica na północy kraju….

Wynajmując autko musicie też pamiętać o niebezpieczeństwach na drodze – więcej o tym w punkcie Kultura i Bezpieczeństwo.

Gruzja wynajem auta

Transport publiczny i Marszrutki

Nie stać Was na auto? Jedziecie w zbyt małej grupie? Nawet solo? Ok, zdecydowanie taniej będzie poruszać się komunikacją miejską, choć stracicie na tym masę czasu i swobodę przemieszczania, no ale życie to kompromisy, tak? Więc jeśli już musisz postawić na transport publiczny to powinieneś wiedzieć, że:

 • Najpopularniejszym rodzajem transportu są Marszrutki – takie zbiorowe taksówki, które kursują kiedy chcą – tzn. jak zbiorą komplet osób do pojazdu. Nie ma czegoś takiego jak rozkład jazdy ale to akurat na wschodzie jest całkowicie normalne 😛
 • Ceny nie są wysokie. Za niemal 250km odcinek na trasie Kutaisi – Tbilisi zapłacicie ok 10 gel. Tyle samo kosztuje dojazd z Tbilisi do Kazbegi.
 • Alternatywą są pociągi. Trochę droższe, ale oferują np. nocną kuszetkę do Baku, stolicy Azerbejdżanu 😀 Albo Erywania – stolicy Armenii. Od 50gel i wzwyż.
 • A w miastach? Taksówki! Fakt, że autobusy kosztują grosze i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale taksówki też nie są wcale drogie. Za przejazd w obrębie miasta średnio 10-20 gel, a przy kilku osobach to wychodzi ledwie kilka złotych na głowę… Komfort, wygoda i zaoszczędzony czas!

Gruzja internet

Internet

LTE świetnie śmiga w całym kraju – nawet w niedostępnych wydawałoby się górach… Wifi w hotelach i pensjonatach raczej powszechnie dostępne, choć nie przekłada się to już tak bardzo na restauracje, a jeśli nawet to wiadomo jak bardzo jest wówczas oblegany… Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w internet na kartę jeszcze na lotnisku. Do wyboru jest dwóch operatorów – czerwony Magticom oraz żólty Beeline. Ten pierwszy podobno trochę tańszy, ale drugi podobno lepiej śmiga. My zdecydowaliśmy się na Beeline – najwyższą możliwą opcję 30GB za… 25gel. Dacie wiarę? Jedena z najlepszych i najtańszych ofert jakie kiedykolwiek spotkaliśmy w swojej podróżniczej karierze 😀  Oczywiście są też mniejsze i tańsze pakiety, wszystkie aktualne oferty znajdziesz na stronie Beeline.

Gruzja – atrakcje

Zastanawiałeś się już co chciałbyś zobaczyć? Gdzie pójść? Jakie atrakcje odwiedzić?

Gruzja mapa atrakcji

 1. Kutaisi – to prawdopodobnie stąd rozpoczniesz swoją przygodę. To właśnie tu lata najtańszy Wizzair i choć same miasto nie urzeka kompletnie niczym, to jednak ciężko je ominąć… Jak nie zmarnować w nim czasu? Sprawdź w naszym poście Kutaisi – najbrzydsze miasto Gruzji.
 2. Chiatura – niekoniecznie znane miasto na północ od Kutaisi. Typowo górnicze, brzydkie, stare i zaniedbane. Czym więc kusi? Stalinowskimi kolejkami linowymi z lat 50. Wciąż działają! Więcej informacji na ten temat w Chiatura – stalinowskie kolejski z 1954r.
 3. Gori – i kolejne brzydkie miasto 😛 Ale znamy 7 powodów, dla których musisz odwiedzić Muzeum Józefa Stalina w Gori!
 4. Tbilisi – stolica kraju. Wielka, kolorowa i rozrywkowa. Miasto, w którym nie można się nudzić. Wyrasta spośród malowniczych gór, oferuje wiele zabytków, ale najlepsze i tak są łaźnie! Czytaj Tbilisi – łaźnie siarkowe, Mccheta i futurystyczne budynki.
 5. Mccheta – dawna stolica kraju. Dziś turystyczne miasteczko skrywające 2 zabytkowe Monastyry położone w pięknej, zielonej, górzystej scenerii 😉
 6. Kazbegi – niewiarygodnie pięknie umiejscowione miasteczko, w wąskiej dolinie pomiędzy wysokimi 5-tysięcznikami. Typowo turystyczne, lecz nie sposób odebrać mu uroku. To właśnie tu znajdziecie ten spektakularny widok ze wszystkich pocztówek! Oto Kazbegi – i 10 powodów, dla których musisz odwiedzić te miasto!
 7. Mestia, Swanetia – jeśli kochasz góry, lokalny klimacik i zależy Ci, na jak najmniejszej ilości turystów – koniecznie odwiedź ten region! Zakochasz się. Zew wolności, kraina dzikości – Swanetia. Monumentalne góry Kaukazu!
 8. Mazeri, Swanetia – cudowna, lokalna wieś położona u stóp Ushby. Dla fanów wspinaczki i rajdów konnych!
 9. Ushguli, Swanetia – najwyżej położona wieś w Europie (umownie).
 10. Smaki kuchni gruzińskiej – odwiedzić Gruzję bez spróbowania Chaczapuri, to jak poranna kawa bez mleka – nie do przyjęcia 😀 A tak na serio, to Gruzja jest tak tania, że nie odmawiaj sobie lokalnych doznań kulinarnych… Gruzini mają bardzo bogatą ofertę lokalnych specjałów i to nawet dla wegetarian!

Gruzja atrakcje

Kultura i bezpieczeństwo

Gruzja jest na dzień dzisiejszy spokojnym, bezpiecznym do podróżowania krajem. Otwartym, gościnnym, pozytywnie nastawionym na turystów. Nikt nas nie okradł, nie oszukał, nie wystawił ani nie wyprowadził w pole. Wręcz przeciwnie! Ugoszczono nas po królewsku!

Gościna jest bowiem w Gruzji bardzo ważna. Nikt nie żałuje wina, chachy ani nawet marychy, nikt nie chce gadać o pieniądzach, najważniejsza jest bowiem najpierw wspomniana gościna! Lubią posiedzieć, pogadać, pośmiać się i poobijać. Wznieść toast i biesiadować 😉

Tak naprawdę jedyne niebezpieczeństwa to te czychające na drodze – krowy, świnie, konie i psy notorycznie i w pełni swobodnie poruszające się nawet środkiem miata czy ruchliwej drogi… No standard! Do tego lawiny śnieżne zimą i wiosną, ostre zakręty w górach pozbawione jakichkolwiek zabezpieczeń, strome zbocza i kierowcy bez świateł po zmorku… Samochód w tym kraju to wyzwanie. Ale i niezapomniana przygoda! 😀

Gruzja zagrożenia na drodze

Przydatne słówka po gruzińsku

Gruzini raczej nie gadają po angielsku. Jedynie w hotelach lub mocno turystycznych restauracjach… W pozostałych przypadkach trzeba zdać się na rosyjski, albo… nauczyć się kilku słów po gruzińsku 😀

 • Gamarjoba! – Dzień Dobry!
 • Madloba! – Dziękuje!
 • Gaumarjos! – Na zdrowie!
 • Bodishi! – Przepraszam!
Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

2 comments on Gruzja – wiza, ceny, atrakcje i inne. Przewodnik praktyczny

 1. Wpisuje na listę miejsc do odwiedzenia. Dzięki za super fotki i inspirację 🙂 Pozdrawiam

 2. Pawel pisze:

  Samochód da radę wynająć jeszcze taniej, przez linie lotnicze albo przez wielkie sieciowe wypożyczalnie.

up