Jak kupić kamerę / aparat? Poradnik dla amatora.

29 marca 2015 19:49 2 4068

Nie jestem mistrzem fotografii ani tym bardziej specem w dziedzinie ekwipunku fotograficznego, ale kupując sprzęt popełniłam tyle możliwych gaf, że chciałabym Cię przed nimi przestrzec. Ucz się na moich błędach, to sporo zaoszczędzisz 😉

Nie oszukujmy się. Każdy z nas jest fotografem. „Selfie”, „friendsie” i kilkanaście zdjęć z wakacji to norma dla każdego z nas. I dla większości wcale nie prywatna pamiątka a kolejna wizytówka własnej osobowości lądująca na Facebooku. Dlaczego więc tak niewiele osób zwraca uwagę na jakość tych zdjęć? Dlaczego nie przykłada się uwagi do własnego wizerunku, skoro ląduje on później w internecie i – nie oszukujmy się – zostaje tam już na zawsze?! Nie wspomnę już nawet o tym, jak wielu pracodawców wertuje media społecznościowe nim zatrudni pracownika… No ale nie o tym dzisiaj mowa. Ten wpis jest dla świadomych ludzi – więc jeśli to czytasz – to zakładam, że taki właśnie jesteś. Zakładam, że wiesz, że nikt nie lubi oglądać brzydkich zdjęć.

SONY DSC

APARAT CZY KAMERA?

No właśnie… czy aby na pewno zdjęcia? To podstawowe pytanie na które powinieneś sobie odpowiedzieć. Nie ważne, czy tworzysz dzieło pod publikę czy do rodzinnego albumu – ważne, żebyś wiedział dlaczego to robisz. Czy po to by uchwycić piękno danej chwili? A może Twoim tematem przewodnim są emocje? A może jest to jeden z przełomowych momentów Twojego życia i chcesz zapamiętać go na zawsze? Co jest dla Ciebie ważne? Te pytania są kluczowe, jeśli nie wiesz, czy lepiej postawić na kamerę czy aparat. A może jedno i drugie?

Osobiście odradzam. Zabraniam wręcz! To był mój największy błąd, jaki kiedykolwiek popełniłam. Lustrzankę zakupiliśmy z Damianem już dawno, bez jakiejkolwiek wiedzy na temat sprzętu. W sumie, to było to na długo przed blogiem i sami do końca nie wiedzieliśmy, co będzie ważne. Nie uniknęliśmy też błędów, jak już wiedzieliśmy co jest ważne i co chcemy tworzyć – video. Nasza lustrzanka okazała się wówczas bezużyteczna i trzeba było poszukać alternatywy. Zwróciłam uwagę na każdy, nawet najmniejszy jej aspekt. Na każdy parametr. I znalazłam najlepszą – wydawało by się – kamerę. Kosztowała ze 3 i pół tałzena i okazała się największą klapą, bowiem w całym tym natłoku szukania najlepszego sprzętu nie zorientowałam się, że najlepsze do kręcenia są lustrzanki. Co mnie zwiodło?! Nie wiem, na pewno nie cena.

SONY DSC

JAK KUPOWAĆ SPRZĘT?

Dzisiaj znów mamy już nowy sprzęt i tym razem przemyślany. Szykuje się nam wyjazd do Tajlandii, trochę mniej i bardziej ekstremalnych doznań, więc chcieliśmy dobrze się przygotować. Nadal nie mieliśmy bowiem rozwiązanej kwestii wodoodporności no i sam sprzęt ulegał awarii po każdej podróży, kiedy to eksploatowany był wraz z piachem, wiatrem i słoną wodą. Nie chcieliśmy też kupować kolejnego sprzętu do dźwigania i pamiętaniu o każdej sytuacji, w której może się przydać ten konkretny. Sprzedaliśmy więc kamerę, aparat i poszukaliśmy sprzętu, który rozwiąże nam wszystkie te problemy. I znaleźliśmy 🙂

Chcielibyśmy, abyście i Wy znaleźli swój sprzęt – dobrany do potrzeb, dobry jakościowo ale i nie za drogi. Byście nie musieli – jak my wcześniej – przepłacać, ani wydawać co chwilę na naprawy. Abyście nie musieli dźwigać niepotrzebnych kilogramów… Więc stworzyliśmy listę 14 żelaznych zasad zakupu sprzętu od amatora dla amatora:

 1. Możesz wybierać spośród telefonów komórkowych, aparatów kompaktowych, lustrzanek i kamer.
 2. Telefony komórkowe są małe i zawsze pod ręką, ale mają niską jakość. Zainwestuj tylko w przypadkach uzasadnionych.
 3. Kamery są lekkie i poręczne, ale mają bardzo ograniczone możliwości i nie nadają się do robienia zdjęć. Nie kupuj.
 4. Aparaty kompaktowe mają najgorszy stosunek jakości do ceny. Nie kupuj nigdy.
 5. Lustrzanki mają najlepszy stosunek jakości do ceny, ale są ciężkie i nieporęczne.
 6. Wymienną optykę (za rozsądną cenę) mają tylko lustrzanki.
 7. Nie kupuj lustrzanki bez funkcji video. I panoramy (uwierz mi, kiedyś naprawdę zechcesz jej użyć).
 8. Nie ma czegoś takiego jak wodoodporna lustrzanka.
 9. To co wodoodporne jest zazwyczaj słabe (albo kosztuje dużo).
 10. Jeśli chwytasz chwile raczej ekstremalne, mokre lub niezależne od pogody, to zdaj się na GoPro. Na prawdę warto.
 11. Zamiast przyglądać się niezrozumiałym parametrom, przejrzyj funkcje – czy jest możliwość podpięcia mikrofonu / słuchawek / wifi / jakie dodatki są dostępne dla tego modelu itp.
 12. I koniecznie(!) przejrzyj sample – to taki “surowy” materiał, który pokazuje rzeczywiste możliwości sprzętu. Jest dostępny w internecie praktycznie dla każdego modelu!
 13. Nie przepłacaj. Nigdy nie kupuj najdroższego aparatu na jaki Cię stać – kup trochę tańszy, może nawet trochę gorszy ale zainwestuj w obiektywy – postaw na różnorodność!
 14. Nigdy nie poświęcaj różnorodności na rzecz jakości. Osobiście przekonaliśmy się, że świetny i drogi sprzęt jest do niczego, jeśli możesz go użytkować tylko w jednych, konkretnych warunkach.

Ale pamiętaj! Tak naprawdę to nie ważny jest sprzęt, którym się posługujesz, ale pomysł. Pomysł na jego wykorzystanie. Na fajny kadr, fajne zdjęcie. Na ukazanie tej chwili, na pobudzenie emocji. Nie raz przekonałam się, że nawet najlepszym sprzętem można robić bardzo kiepskie (i nudne) ujęcia.

PS. Jeśli macie jeszcze jakieś rady od siebie to koniecznie podsyłajcie w komentarzach!

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

2 comments on Jak kupić kamerę / aparat? Poradnik dla amatora.

 1. ISA pisze:

  Vicky, jaki dokładnie to jest model lustrzanki. Chciałabym porównać jej parametry z inną którą mam na oku 😉

up