Kutaisi – najbrzydsze miasto Gruzji, którego nie sposób ominąć.

1 maja 2019 20:49 0 8608
Kutaisi Gruzja

Przylatując do Gruzji, większość z Was zapewne zacznie swą podróż z Kutaisi – gdzie regularnie kursuje tani przewoźnik Wizzair. Nie jest to atrakcyjny kierunek, a samo miasto nie ma za specjalnie nic ciekawego do zaoferowania, ale chcąc – nie chcąc, zapewne przyjdzie Wam tu spędzić choć kilka godzin… Jak ich nie zmarnować?!

Czy wiesz, że Kutaisi jest miastem starszym niż sam Rzym? Nic jednak nie zachowało się z jego bogatej historii, gdyż liczne najazdy i bombadowania zniszczyły niemal wszystkie zabytki. Dzisiaj jest to smutne, szare miasto, w którym po horyzont widać tylko betonowe bloki, porzucone fabryki i zardzewiałe samochody. Dodajmy do tego deszczowe popołudnie i tak oto otrzymujemy najbrzydsze miasto w Gruzji…

Kutaisi Gruzja Kutaisi bloki

Gdzie spać w Kutaisi?

Zakładam, że pierwsze co chcesz zrobić po przyjeździe – to check in w jakimś hotelu / hostelu / guest housie. My całym sercem rekomendujemy:

  • wspaniałą rodzinę Gogolashvili i ich całkiem świeżuteńki hotelik City Hotel Kutaisi. Świetna lokalizacja w centrum, przyjemny standard, niskie ceny i bogate, wyśmienite śniadania. I gospodarze z sercem na dłoni!

  • Oraz Edelweiss Hotel Kutaisi – niewiarygodnie piękny hotelik z detalem i do tego jeszcze tańszy, niż ten powyższy! Acz lokalizacja ciut gorsza.

owce Gruzja

Gdzie zjeść w Kutaisi?

Drugie, co przychodzi Ci na myśl to zapewne „Zgłodniałem”, i tu opcje również polecamy dwie:

  • El Depo – całodobowa(!) restauracja specjalizująca się w szczególności w pierożkach Chinkali (zobacz posta: Kuchnia Gruzińska – czego spróbować w Gruzji?) i innych specjałach kuchni gruzińskiej. Świetne ceny!

  • Toma’s Wine Cellar – restauracja specjalizująca się w suprach, czyli typowych gruzińskich biesiadach! Nie da się tu kupić pojedynczego dania, ale płaci się stałą opłatę – 40gel / osoby – za pełen pakiet dań kuchni gruzińskiej, wliczonym 0,5l wina (na osobę) i degustacją czaczy. Ale najciekawszym bonusem jest tutaj anglojęzyczny lokals, który wciela się w rolę Tamady i opowiada o lokalnej kulturze, historii i tradycjach 😉

Co warto w Kutaisi? Atrakcje

  • Katedra Bagrati – czyli wg. Wikipedii “najcenniejsza budowla sakralna w Kutaisi”. Z 1003 roku, acz oczywiście zniszczona przez liczne wojny, a następnie zrekonstruowana po 60 latach pracy wielu ludzi. Wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO w 1994 roku, ale już w 2017r zdjęta z tej listy, za dobudowanie okropnej i kopletnie nie pasującej do całości wieży, którą łatwo poznasz po jej nowoczesnym designie ze stali i szkła. Dlaczego to zrobiono? Nie wiem. Skoro można było zrekonstruować pół katedry w jej oryginalnym stylu, dlaczego ktoś nagle uparł się przy nowoczesnej wieży? Nie mam pojęcia. Ale chrzanić to! Największą wartością, dla jakiej warto tu przyjść to zacny widok na całe miasto! Słońce i kosze piknikowe mile widziane 😉 Samo wejście do katedry jest darmowe, ale starsze kobiecinki żebrzą “co łaska”.

Gelati Kutaisi

  • Monastyr Gelati – kolejne wzgórze, kolejna katedra, i kolejny widok, ale tym razem na góry, rzekę i dolinę… Katedra została ufundowana przez pochodzącego stąd Davida Agmaszenebeli (Davida Budowniczego – najwybitniejszego władcę Gruzji) w 1106 roku. Nazywana „Nową Jerozolimą” lub „Nowymi Atenami”, gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy. Miłośnicy fresków będą zachwyceni. Ok. 12 kilometrów za miastem.

I w sumie tyle. Moim zdaniem Kutaisi nie ma nic więcej do zaoferowania, więc szkoda czasu – zmykaj stamtąd jak najprędzej! W Gruzji atrakcji nie brakuje! Jedź do magicznego Kazbegi, zobacz oszałamiającą Swanetię albo wygrzej się Tbilisijskich termach!!

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

up