Lądowanie na Księżycu. Dzisiaj mija 50 lat!

20 lipca 2019 10:18 1 5361

Największa i najbardziej emocjonująca podróż jaką sobie można wymarzyć! Dawka adrenaliny jakiej nie jesteś sobie nawet w stanie wyobrazić! Skala przedsięwzięcia która może porazić… Lądowanie na Księżycu. 100 lat temu nikt nie był w stanie sobie tego nawet wyobrazić! A jednak dzisiaj obchodzimy dokładnie 50 rocznicę tego przedsięwzięcia… Ograniczenia są tylko w naszych głowach, czyż nie? 😉

Może powinnam zapytać Cię najpierw, czy Cię to w ogóle obchodzi? Czy należysz do fanatyków, czy raczej do sceptyków? Może nie masz jeszcze zdania?! Może wcale nie śledzisz kosmicznego poczynania?

Ja osobiście należę do grupy tych zafascynowanych i zdecydowanie wolę czytać o przełomowym rozwoju niż kolejne krwawe i pełne agresji nagłówki gazet… Kompletnie nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy krzyczą o wysokie koszta. Ok, są wysokie. Nawet bardzo wysokie. Ale nie od dziś wiadomo, że kapitalizm i wielkie marzenia kosztują… Jednocześnie jednak napędzają gospodarkę! Gdyby wydano to na świadczenia socjalne, to już dawno nie byłoby ani pieniędzy ani śladu jakiegokolwiek rozwoju… Nie sądzisz?

Nie potrafię zrozumieć również ignorantów, którzy mają to gdzieś. Ok, może to nie być Twoim głównym zainteresowaniem, ale jeśli za naszego życia dzieją się rzeczy, które jeszcze 100 lat temu były jedynie mrzonką to znaczy, że dzieje się coś cholernie ważnego… Przełomowego! Podróże kosmiczne już stają się turystycznym celem! Nie wiem czy wiesz, ale na orbitę ziemską jako pierwszy, komercyjny lot poleciał Amerykanin Dennis Tito już w 2001 roku. Przez tydzień krążył po orbicie za jedyne… 20mln $! Co prawda taka podróż nie jest jeszcze nie na moją kieszeń, ale kto wie… 😀 Niemożliwe – jak znowu widać – nie istnieje!

Dzisiaj podróże kosmiczne to wciąż fakt tak niepojęty, tak złożony, niemożliwy wręcz i fascynujący, że wielu ludzi nadal nie może uwierzyć w jego autentyczność! Powstały setki teorii spiskowych, jakoby lądowanie na Księżycu wcale nie było, ale… od początku!

podróż w kosmos

Pierwsze lądowanie na Księżycu

Zaledwie 66 lat po pierwszym udanym locie braci Wright, i 8 lat po wysłaniu pierwszego człowieka w kosmos – 20 lipca 1969r – pierwszy człowiek w historii naszego gatunku ludzkiego, i w ogóle jedynego naszego, ziemskiego – po raz pierwszy stanął na innej niż nasza Ziemia planecie. Dokładnie 50 lat temu po raz pierwszy udało się lądowanie na Księżycu!

Załogą, która tego dokonała byli: Neil Armstrong i Buzz Aldrin. Trzeci spośród astronautów został na orbicie księżycowej i czuwał dla bezpieczeństwa misji. Bo nie wiem czy wiesz, ale niewiele brakowało, a lądowania wcale by nie było! Lądownik miał ustawioną maksymalną granicę paliwa, po przekroczeniu której automatycznie miał przerwać lądowanie – by nie ryzykować, że zabraknie go na powrót. Astronauci mieli jednak problem by wykonać lądowanie na Księżycu i ostatecznie udało się im to, z zaledwie 20s zapasem paliwa!

Nim jednak wyszli na powierzchnię Księżyca minęło ponad 6h… przygotowań. Pierwszy krok na obcej planecie postawił Neil Armstrong, a 20 minut później dołączył do niego Buzz Aldrin. Pierwszy spacer Neila Armstronga po Księżycu trwał 2,5h a jego pierwszym, najważniejszym zadaniem było zebranie i zabezpieczenie 3 pierwszych lepszych kamieni księżycowych. Tak na wszelki wypadek, gdyby misję trzeba było natychmiast przerwać 😛

Ten wielkopomny moment oglądało w telewizji ok. 600 milionów ludzi! 20% ówczesnej populacji. Dużo? Dużo. A weźcie pod uwagę, że telewizory nie były jeszcze tak popularnym i dostępnym tworem jakim są teraz… TVP było wówczas jedną jedyną stacją telewizyjną w całym wschodnim bloku komunistycznym, która emitowała te wydarzenie na żywo!

Buzz Aldrin

Historia programu Apollo w skrócie

Jak do tego doszło?

 • W 1961 na wezwanie J.F. Kennediego, rozpoczęto pracę nad programem Apollo mającym na celu pierwsze w historii ludzkości lądowanie na Księżycu przez człowieka i eksploracji nowej, obcego nam ciała niebieskiego.

 • Początkowe misje nosiły nazwę Saturn-Apollo 1-10 i były testowymi lotami kiedy konstruowano ostateczny model rakiety.

 • Apollo 1 to pierwsza oficjalna realizacja programu Apollo, w której zginęło 3 niedoszłych astronautów – albowiem do tragedii doszło na Ziemi, podczas testów… 1967r.

 • Apollo 2 i 3 nie ma, bo za misje programu Apollo uznano wcześniejsze loty AS-201 i AS-203. Testowe, bezzałogowe.

 • Apollo 4, 5 i 6 – to wciąż bezzałogowe loty testowe ostatecznej rakiety Saturn V, statku kosmicznego i modułu księżycowego.

 • Apollo 7 to wreszcie pierwszy lot załogowy, testowy. Jego głównym celem było przetestowanie łączności z Ziemią.

 • Następny w kolejności, Apollo 8 to już lot na orbitę Księżyca, celem testów trajektorii lotu i wyszukania miejsca do lądowanie. 1968r

 • Zaraz po nim – Apollo 9 – nie wyleciał poza orbitę okołoziemską, ale przetestował cały układ misji.

 • Apollo 10 to już oficjalna „próba generalna”.

 • Pierwsze lądowanie na Księżycu wykonał Apollo 11 – w celu udowodnienia światu i rywalizującej wówczas Rosji swojej potęgi, dominacji oraz zebranie pierwszych próbek materiału pozaziemskiego. 20.07.1969r.

 • Apollo 12, 14, 15, 16, 17 – kolejne udane i zakończone sukcesem lądowania na Księżycu, celem badań naukowych. W każdej z nich coraz dłużej przebywano na powierzchni księżyca. Od początkowych 2,5h Neila Armstronga do 22h podczas ostatniej misji Apollo 17.

 • Niestety, w międzyczasie misja Apollo 13 zakończyła się niepowodzeniem i o mały włos katastrofą. Prom uległ bowiem awarii, musiał niezwłocznie się ewakuować. Całe szczęście wszyscy przeżyli. Zresztą nakręcono na tej podstawie świetny film z Tomem Hanksem o tym samym tytule 😉 Polecam!

Lądowanie na księżycu – podsumowanie misji Apollo

Ostatecznie trzeba jednak przyznać, że program Apollo zakończył się sukcesem. Przez 8 lat wykonano łącznie 11 załogowych lotów, z czego tylko jeden odniósł porażkę. 12 spośród 33 astronautów stanęło na księżycu! Jednocześnie nikt nie zginął w kosmosie, a jedyne ofiary pochłonęły testy na Ziemi…

Łącznie misje Apollo zebrały ok. 382kg księżycowego materiału, który został zabrany na Ziemię. Większość z nich trafiło bezpośrednio do laboratoriów, ale ówczesny Prezydent USA – Nixon podarował po kamieniu księżycowym aż 135 przywódcom innych państw, demonstrując w ten sposób potęgę i wyższość narodu Amerykańskiego…

historia programu Apollo

A tu początki całego wyścigu kosmicznego pomiędzy USA a ZSRR w latach 1957-1975:

wyścig kosmiczny

Skala nieznanego ryzyka

Trzeba zaznaczyć, że wydarzenie te było bezprecedensowym wyczynem ludzkości, a co za tym idzie – ludziom nieznane były zagrożenia, jakich mogą się spodziewać poza naszą rodzimą planetą… Lot na księżyc trwa 3 dni. Całe 3 dni przemierza on przestrzeń kosmiczną z prędkością ok 5300km/h. Odległość, jaką muszą pokonać astronauci to ok. 384 000km, choć trzeba zaznaczyć, że odległość ta waha się +/- 20.000km w zależności od aktualnego położenia naszego satelity.

Materialy wybuchowe

Pierwsze ryzyko czeka na kosmonautów już na starcie. Wszkaże siedzą oni na kilkudziesięciu tonach materiałów wybuchowych!! Astronauci rozpędzają się do 1000km/h już w 12 sekundzie lotu, a to dopiero początek. Nim rakieta wyniesie statek na orbitę minie 12 stresujących minut… Co prawda skuteczność rakiety Saturn V podczas misji programu Apollo cechowała się 99,99% niezawodnością, ale to stwierdzono już po zakończeniu całego programu.

Nieznana przestrzeń kosmiczna

Drugim ryzykiem był nie do końca znany wpływ przestrzeni kosmicznej na prom i znajdujących się wewnątrz niego ludzi. Nikt nie był w stanie przewidzieć, czy statek rzeczywiście wytrzyma tak długą podróż, czy może coś go po drodze nie wykończy… Tę wiedzę dopiero na tych misjach nabywano. Oczywiście przeszedł kilka testów, ale jeszcze podczas misji załogowej Apollo 8 (pierwsza podróż na orbitę księżyca) nie było drugiego systemu / modułu ratunkowego. Gdyby to im przytrafiła się katastrofa, która dotknęła Apollo 13 – nie byłoby ratunku…

Mikroorganizmy i substancje zabójcze

Aż wreszcie ostatnią kluczową grupą ryzyka był sam Księżyc. Ludzie nie mogli mieć żadnej pewności co do tego, jakie środowisko panuje na Srebrnej Planecie. Nie mogli wykluczyć zabójczych substancji czy mikroorganizmów, dlatego na wszelki wypadek, 3 pierwsze załogi lądujące na księżycu poddano 21-dniowej kwarantannie po powrocie.

Ale były też inne, całkiem błahe czynniki ryzyka. Np. właz do modułu księżycowego nie miał klamki na zewnątrz, więc musieli pamiętać, by go przez przypadek nie zamknąć, jak będą spacerować po księżycu!

Ostatecznie jednak, pierwsza misja nie miała większych kłopotów, prócz przygotowania modułu do opuszczenia powierzchni Księżyca. Jakiś element nie zadziałał, musieli kombinować… Wetknęli długopis – bam i zadziałało! Odpalili silniki, wrócili na pokład głównego statku i wrócili do domu.

skala ryzyka kosmos

Teorie spiskowe

Nie każdy jednak wierzy w prawdziwość tego faktu. 7% Amerykanów wskazało w sondzie, że nie wierzy w lądowanie na Księżycu. Doszukiwali się oni teorii spiskowych, jakoby całe wydarzenie sfingowano, a zdjęcia i pokazane w telewizji ujęcia spreparowano. Głównym powodem, była „powiewająca flaga”, która na pozbawionej atmosfery Księżycu nie miała prawa się ruszyć! W praktyce nikła grawitacja Księżyca uniemożliwiała poprawne jej rozwinięcie, a flaga zwijała się i marszczyła, powracając do swego naturalnego kształtu. Nie była to bowiem specjalna flaga. Przed pierwszym lotem flagę kupiono za 5$ w Walmart i dostarczono na kilkadziesiąt minut przed startem… Nie stoi też tak dumnie jakby się mogło wszystkim wydawać – flaga runęła kilka chwil po starcie, na skutek siły odrzutu, a dumny amerykański wzór już dawno wypaliło niezwykle silne w kosmosie światło!

Inne teorie spiskowe mówią o braku gwiazd na zdjęciach, jakby miało to być studio nie kosmos. Cóż, wtedy jeszcze aparaty nie były tak dostępne, mało kto wiedział, że fotografując w silnym świetle… no właśnie. Dzisiaj nawet dzieci wiedzą…

Inne czepliwe komentarze ucięły dowody z niezależnej, japońskiej sondy księżycowej w 2008r.

ZOBACZ LĄDOWANIE NA KSIĘŻYCU!

https://www.youtube.com/watch?v=S9HdPi9Ikhk

teorie spiskowe lądowanie na księżycu

Lądowanie na Księżycu – ciekawostki:

Chcecie poznać inne ciekawostki dotyczące programu Apollo i misji lądowania na Księżycu? Oto 17 specjalnie wyselekcjonowanych, najciekawszych smaczków:

O pierwszym lądowaniu

 • “Los zdecydował, że ci, którzy polecieli na Księżyc, by badać w pokoju, na Księżycu także spoczną w pokoju” – tak zaczynało się przemówienie, które prezydent Nixon miał wygłosić, gdyby lądowanie nie poszło zgodnie z planem

 • Neil Armstrong miał ze sobą symboliczny kawałek ze śmigła samolotu braci Wright – jako protoplastów podróży lotniczych, a tym samym i kosmicznych przecież!

 • Księżyc skrywa całkiem wiele skarbów, choć wszystkie pozostawione są przez… człowieka. 😛 Od woreczków z kupą, przez zdjęcia i nagrania dźwiękowe w różnych językach aż po sztukę – maleńką rzeźbę z aluminium kształtem przypominającą człowieka.

 • Mało kto wie, że cała załoga lecąc na księżyc miała… biegunkę. W maleńkim statku zabrakło miejsca na baniaki z wodą, więc uzyskiwano ją poprzez spalanie wodoru w ogniwach paliwowych. Niestety filtr się popsuł i astronauci całą drogę musieli pić mętną, spienioną zawiesinę.

 • Dokładna odległość Księżyca od Ziemi została zbadana w 1969r, kiedy to podczas pierwszej misji Apollo, astronauci zostawili na powierzchni Srebnego Globu lustro. Wysłana tam wiązka laserowa odbiła się i wróciła na Ziemię, pozwalając określić dokładną odległość na podstawie czasu światła.

 • Rządowa misja Apollo zajęła 10 lat i kosztowała ok 25 mln $ (przy aktualnym kursie ok. 100 mln) – dokładnie tyle samo co odnalezienie Osamy Bin Ladena.

 • Stany Zjednoczone miały kiedyś ciekawy pomysł zrzucenia bomby atomowej na Księżyc. Cóż, dobrze, że tego nie zrobiły – wtedy doba skróciłaby się do 6h… I dopiero by ludzie nie mieli czasu! Haha 😛

 • Technologia, która umożliwiła lądowanie na Księżycu była tak kiepska w porównaniu do współczesnej, że większą moc ma współczesna pamięć USB.

 • Buzz Aldrin przyjął symboliczną komunię na księżycu.

 • Ślady astronautów pozostawione na Księżycu zostaną tam na zawsze! No chyba, że zniszczy je jakiś meteoryt. Ale na Księżycu nie ma atmosfery, nie ma też więc wiatru, wody ani żadnych procesów geologicznych.

O Księżycu

 • Księżyc śmierdzi. Wg Neila Armstronga to coś jak zapach prochu albo dogasające ognisko polane wodą. Taki właśnie zapach ulatnia się z księżycowego pyłu po zetknięciu z atmosferą!
 • Każdego dnia Księżyc bombardowany jest setkami meteorytów.

 • Jedno okrążenie księżyca wokół ziemi trwa 27-29 dni, podczas gdy okrążenie Ziemi przez sondę na orbicie okołoziemskiej trwa 90 minut.

 • Księżyc jest zwrócony do ziemi stale tą samą stroną – co oznacza, że porusza się w tempie synchronicznym do ruchu ziemskiego.

 • Na księżycu człowiek waży zaledwie 16% tego, co na Ziemi.

 • Na księżycu działa internet. Ponad 19 megabitów na sekundę.
 • Księżyc ma wpływ na życie człowieka – nie tylko oceaniczne pływy, ale nawet sen! Czy wiesz, że podczas pełni zasypia nam się trudniej, zmiejsza się poziom melatoniny, sen jest gorszej jakości a aktywność mózgu spada o 1/3 podczas snu głębokiego?

lądowanie na księżycu ciekawostki

Przyszłość lotów kosmicznych

Misje na Księżyc zostały wstrzymane w 1972r, z oczywistych powodów – niewyobrażalnych kosztów! A na cóż mieliby wracać tam ludzie, stopę postawili, co potrzebne zrobili, a resztę mogą kontynuować roboty? Jeśli lecieć to na nową planetę! A jeśli wracać, to dla kasy 😛

Jednak zainteresowanie eksploracją kosmosu na nowo rośnie. Duże znaczenie miały słowa Stephana Hawkinga wypowiedziane tuż przed śmiercią o zagrożeniach dla życia na Ziemi i czarnej wizji, jakoby nie miała ona przetrwać nawet 1000 kolejnych lat… Mówił o wojnach nuklearnych, globalnym ociepleniu, zmodyfikowanych genetycznie wirusach. Nawoływał on do eksploracji Wszechświata i kolonializacji nowych planet, jako warunku przetrwania gatunku ludzkiego.

W ślad za tym, Donald Trump zmienił swoją politykę względem podboju kosmosu, a Nasa już pracuje nad programem ekspedycji księżycowych Artemis. Już za 3 lata, w 2022 roku chce posłać ludzi na orbitę Księżyca po raz pierwszy od 50 lat! A w 2024 planuje posłać pierwszą kobietę i kolejnego mężczyznę na południowy biegun Srebrnej Planety i utworzyć bazę oraz stałe misje do 2028r. Jak powiedział NASA Administrator Jim Bridenstine:

„Tym razem, kiedy pojedziemy na Księżyc, zostaniemy. A potem wykorzystamy to, czego nauczymy się na Księżycu, aby zrobić kolejny gigantyczny skok – wysyłanie astronautów na Marsa.”

Sektor prywatny w kosmosie

Również coraz więcej prywatnych inwestorów funduje badania w zakresie astronautyki, licząc na komercyjne zyski – czy to z technologii, czy z rozwoju kosmicznej turystyki. Od 2012r firma SpaceX jako pierwsza komercyjna firma zajęła się transportem towarów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a od bieżącego roku ma się zająć również transportem astronautów. W 2017 roku odbył się w pełni kompletny, zadowalający i zakończony sukcesem powtórny (drugi już) lot rakiety Falkon 9 na oraz z MSK! A już w 2023r planowana jest przez tę samą firmę – SpaceX – komercyjna wyprawa na orbitę Księżyca i z powrotem! Ok. tygodniową wycieczkę wykupił japoński miliarder Yusaku Maezawa i zamierza zaprosić na pokład 9 artystów, by zainspirowali się i stworzyli dzieła, jakich do tej pory świat nie widział… Oczywiście nie będą musieli za to płacić, bo za wszystko zapłacił wspomniany japoński miliarder. Niestety nie wiadomo ile…

Również Rosjanie i Chińczycy stawiają sobie coraz ambitniejsze cele misji kosmicznych i planują swoje własne lądowanie na Księżycu.

przyszłość lotów kosmicznych

Co nam dały i jak wpłynęły na nasze codzienne życie podróże w kosmos?

Ok. Spory ten rozmach. Ale co my właściwie z tego mamy? Prócz zaspokojonej ciekawości, poskromionej ambicji i hipotetycznych szans na ocalenie gatunku ludzkiego… Ok 1500 wynalazków i nowych technlogii!

 • Żywność liofilizowaną,

 • kombinezony i materiały ognioodporne, wykorzystywane np. przez strażaków

 • maski przeciwgazowe M40, które zapewne wszyscy dobrze znacie…

 • koce termiczne

 • maszynę REDA do dializy krwi

 • cyfrowe czujniki obrazu (matryce CMOS), które są używane we wszystkich aparatach cyfrowych, takich jak lustrzanki, gopro czy aparat w telefonie

 • pianka poliuretanowa, wykorzystywana w materacach, kanapach, kaskach czy butach.

 • Szczelne opakowania hermetyczne (tak, te w których kupujesz paróweczki)

 • technologia bezprzewodowa

 • technologia odladzania, np. samoloty zimą – widzieliście kiedyś jak to wygląda? Polewa się takim różowanym płynem…

 • o technologii komputerowej mówić chyba nie muszę. Smartfony, smartwatche i wszystkie maleńkie, inteligentne urządzenia to pochodne odkryć NASA

 • dysk w chmurze

 • mleko w proszku

 • aparat słuchowy

 • leki na osteoporozę

I wiele, wiele innych. Czasem od podstaw, czasem tylko podstawy, czasem jakiś przełomowy upgrade. Ale jedno jest pewne – gdyby nie postęp kosmiczny, nasze życie nie wyglądałoby tak, jak jesteśmy dziś do tego przyzwyczajeni…

Ziemia z Kosmosu

A Ty? Poleciałbyś na Księżyc, gdyby dano Ci taką możliwość?

fot. by NASA & SPACEX

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

One Response to Lądowanie na Księżycu. Dzisiaj mija 50 lat!

 1. august pisze:

  Epokowe wydarzenie. Piękne zdjęcia i bardzo ciekawy wpis.

up