Tym lepiej nie lataj… Najgorsze linie lotnicze na świecie. COS #2

17 lutego 2019 01:41 0 100
najgorsze linie lotnicze na świecie

CoS – Ciekawostki o Samolotach. Część 2. Poznaj najgorsze linie lotnicze na świecie, oraz te najbezpieczniejsze – które przez 99 lat swojej działalności nie miały ani jednego wypadku!! Porównaj jak wygląda największy oraz najmniejszy samolot na świecie, a także dowiedź się, z jaką prędkością lata ten najszybszy! Ile kosztuje bilet na najdroższy lot? Jaka trasa jest najbardziej oblegana? Która linia doświadcza największej ilości usterek? Weźmy na warsztaty statystyki i wyłońmy rekordy!

Najbezpieczniejsze i i najgorsze linie lotnicze na świecie

 1. Jest taka jedna linia lotnicza, która działa już od 99 lat, a nie miała nigdy żadnych śmiertelnych wypadków!! To australijski Qantas – uchodzi za najbezpieczniejszą linię lotniczą na świecie!
 2. AirlineRatings.com – jedyna na świecie strona internetowa dotycząca bezpieczeństwa i oceny usług i produktów lotniczych. Spośród 209 wybrał najbezpieczniejsze i najgorsze linie lotnicze w 2019 roku:
 3. 20 Najbezpieczniejsze linie lotnicze 2019: (alfabetycznie)
  Air New Zealand, Alaska Airlines, All Nippon Airways, American Airlines, Austrian Airlines, British Airways, Cathay Pacific Airways, Emirates, EVA Air, Finnair, Hawaiian Airlines, KLM, Lufthansa, Qantas, Katar, Scandinavian Airline System, Singapore Airlines, Swiss oraz United Airlines i Virgin Airlines (Atlantic i Australia),.
 4. 10 Najbezpieczniejsze “tanie” linie lotnicze 2019: (alfabetycznie)
  Flybe, Frontier, HK Express, Jetblue, Jetstar Australia / Asia, Thomas Cook, Volaris, Vueling, Westjet i Wizz.
  W przeciwieństwie do wielu tanich linii lotniczych, wszystkie te linie lotnicze przeszły rygorystyczny audyt bezpieczeństwa operacyjnego IOSA (International Air Transport Association) i mają doskonałe wyniki w zakresie bezpieczeństwa.
 5. Najgorsze linie lotnicze na swiecie: (alfabetycznie)
  Ariana Afghan Airlines, Bluewing Airlines, Kam Air i Trigana Air Service.
 6. Linią, która doświadcza największej ilości usterek i incydentów jest American Airlines.
 7. W 2018 roku tytuł najlepszej, wg. konsumentów, linii lotniczej na świecie uzyskał Singapur Airlines, degradując tym samym dotychczaswego lidera – Quatar. Emirates dopiero na 4 pozycji (bez zmian względem ubiegłego roku) a pierwsza europejska pozycja – Lufthansa – dopiero na 7 pozycji. Ciekawy również jest fakt, że zarówno Lufthansa jak i Emirates znajdują się jednocześnie na liście TOP 20 najczęściej doświadczających “incydentów” linii lotniczych… No ale cóż, takie było głosowanie publiczności. Niestety nie zagłosowano na najgorsze linie lotnicze.
 8. AirlineRatings.com bierze pod uwagę najważniejsze czynniki bezpieczeństwa: audyty organów zarządzających lotnictwem i wiodących stowarzyszeń; audyty rządowe; awaria linii lotniczej; poważny incydent; i wiek floty.

ciekawostki o samolotach

Rekordy i statystyki

 1. Holenderski przewoźnik KLM jest najstarszą linią lotniczą na świecie, założoną i latającą nieprzerwanie od 1919 roku.
 2. Najszybszy lot transatlantycki Concorde’a z londyńskiego Heathrow do nowojorskiego JFK miał miejsce 7 lutego 1996 roku i trwał 2 godziny 52 minuty i 59 sekund.
 3. Najszybszym samolotem na świecie jest North American X-15! Jest to samolot rakietowy, zdolny także do lotów suborbitalnych. Może latać z prędkością 7200 km/h! Innymi słowy, może latać z prędkością 6,7 razy większą niż dźwięk!! Tylko 12 pilotów porowadziło kiedykolwiek tę maszynę.

Największy, najmniejszy, najszybszy…

 1. Antonow AN-225 Mriya (ukraińskie “Marzenie”) to największy samolot na świecie! I jednocześnie najcięższy. Produkcji oczywiście radzieckiej, posiada 6 silników i zbudowano tylko jeden taki egzemplarz. Unikat na skalę światową! Zaprojektowano go w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego, jednak program zaniechano, a samolot jest używany w celach komercyjnych przez Antonov Airlines do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków (np. 8 helikopterów… :P). Jego wymiary są tak wielkie, jak boisko do piłki nożnej!! W praktyce nie był to jednak największy samolot wszech czasów. Ten tytuł należy do amerykańskiego Hughes H-4 Hercules (który był w praktyce latającą łodzią i to jeszcze konstrukcji drewnianej), ale rozpiętość jego skrzydeł dochodziła do niemal 100m!! W rzeczywistości wykonał tylko jeden, dziewiczy lot…
 2. Najmniejszy samolot na świecie to BD-5 Micro. Rozpiętość jego skrzydeł posiada zaledwie 4,4m długości i waży tylko 140kg!

największy samolot na świecienajmniejszy samolot na świecie

NAJdroższe, NAJkrótsze, NAJbardziej oblegane…

 1. Najdroższe miejsce w klasie pierwszej kosztuje ponad 30 000 USD. Jest to Apartament Etihad Airways First – prywatny pokój z łóżkiem, fotelem, toaletką i lusterkiem do makijażu oraz prysznicem na pokładzie. Może osiągać kwotę nawet 40 000 USD za bilet w obie strony z Nowego Jorku do Dubaju.
 2. Najkrótsze regularne połączenie lotnicze na świecie to przelot linią Loganair między szkockimi wyspami Westray i Papa Westray, należącymi do archipelagu Orkadów. Dystans 2,73 km według rozkładu samolot pokonuje w 2 minuty, ale w rzeczywistości lot trwa ok. minuty.
 3. Najdłuższe regularne połączenie lotnicze na świecie to lot z Perth do Londynu. Dystans blisko 14,5 tys. km w czasie 17h 20min pokonuje najbezpieczniejsza – jak już ustaliliśmy – linia lotnicza na świecie – Quantas.
 4. Ponad 30 lotów dziennie na jednej tylko trasie lata pomiędzy NY – London uwzględniając wszystkie lotniska!
 5. Ale to nie jest najbardziej ruchliwa międzynarodowa trasa lotnicza na świecie. Nawet nie blisko. Najbardziej ruchliwy, między Hongkongiem a Tajpej, na Tajwanie, przewozi 680 000 pasażerów miesięcznie! To 3x więcej niż podróż pomiędzy Nowym Jorkiem a Londynem!!
 6. Ale jeśli dopuścimy do zestawienia również loty krajowe, to rekord padnie w Japonii! Każdego miesiąca ponad milion osób lata najbardziej obleganą trasą lotniczą na świecie! Z Tokyo (Haneda Airport) do Sapporo (New Chitose Airport). To jest ponad 33 000 osób na tej jednej tylko(!) trasie – każdego jednego dnia!!

Najdłuższe połączenie lotnicze na świecie

ZOBACZ TAKŻE: Katastrofy lotnicze i ryzyko śmierci w samolocie – #CoS1

Katastrofy lotnicze

Bibliografia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/An-225_Mrija
https://pl.wikipedia.org/wiki/North_American_X-15
https://www.airlineratings.com/news/worlds-safest-airlines-named-for-2019/
https://www.worldairlineawards.com/worlds-top-10-airlines-2018/
https://www.worldairlineawards.com/worlds-top-100-airlines-2018/
https://www.flightcentre.com.au/travel-news/airlines/25-interesting-and-fun-aviation-facts-you-never-knew
https://www.aeroinside.com/incidents/airlines
https://thefactfile.org/airplanes-facts/2/
https://bestlifeonline.com/airplane-facts/
https://www.factretriever.com/airplane-facts

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

up