Najpiękniejsze trasy żeglarskie w Europie

19 stycznia 2019 18:45 11 3614
Najpiękniejsze trasy żeglarskie w Europie

Post sponsorowany współtworzony z YACHTIC.com w ramach kampanii #AmbasadorYachtic 

Zastanawialiście się już, jak i gdzie spędzicie tegoroczne wakacje? Pamiętacie nasz trip z YACHTIC.com w Chorwacji? Chcielibyśmy kontynuować naszą przygodę z żeglarstwem, skoro już w to weszliśmy, ale jakoś nie potrafimy się zdecydować gdzie byśmy chcieli popłynąć. Na rejsie chłopaki z Yachtica mówili, że można u nich wyszukać jacht niemal na całym świecie – w końcu 71% powierzchni ziemi to… wody 😛 Tyle fantastycznych miejsc ma do zaoferowania Europa, a co dopiero mówić świat! Tyle zapierających w piersiach miejsc! Dlatego dzisiaj postanowiliśmy przybliżyć Wam najpiękniejsze trasy żeglarskie w Europie!

Poniższa lista jest oczywiście subiektywna, a kolejność nie ma większego znaczenia – wszystkie są warte odwiedzenia!! Ale bardzo jesteśmy ciekawi, gdzie najchętniej byście popłynęli? 😉 Dajcie znać w komentarzach!

Najpiękniejsze trasy żeglarskie w Europie

Wybrzeże Dalmatyńskie, CHORWACJA

Pag – Zadar – Telascica – Kornati –  Szybenik – Trogir – Split – Makarska – Hvar – Vis – Bisevo – Korcula – Mljet – Dubrownik

Piękne, usiane ponad 1000 wysp wbrzeże, o szerokości nie większej niż 50km i długiej na ponad 400km!! Jest o robić, nie? Na szczególną uwagę zasługuje Archipelag Kornati. Jest to prawdopodobnie najpiękniejszy (obok Plitwic) Park Narodowy obejmujący 89 raczej niezamieszkałych wysp i wysepek, oblewanych krystalicznie czystą wodą w odcieniach zieleni i błękitu… Plaża Zlatni Rat na wyspie Brac jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w kraju! Błękitna Jaskinia na wyspie Bisevo to istny cud natury! Hvar to wyspa pachnąca lawendą. A Stare Miasto w Dubrowniku jest wpisane na listę dziedzictwa narodowego UNESCO! To nie tylko najpiękniejsze trasy żeglarskie w Europie, ale również najniższe ceny i naprawdę spokojne wody! Ogromny plus za wspaniale rozbudowaną infrastrukturę żeglarską.

Dubrownik Chorwacja Wybrzeże Dalmatyńskie trasy żeglarskie

Przykładowa trasa dwu tygodniowa:
Wybrzeże Dalmatyńskie Chorwacja trasy żeglarskie

Cyklady, GRECJA

Lavrion – Kea – Siros – Mykonos – Naxos – Amorgos – Santorini – Ios – Folegandros – Milos – Sefiros – Kythnos – Lavrion

Greckie Cyklady to archipelag 220 wysp i wysepek. Słyną przede wszystkim z tarasowych miasteczek, niekończących się plaż i oślepiająco białych domków!! Na szczególną uwagę zasługuje Santorini – uważana za jedną z najpiękniejszych wysp świata! Doceniana przez niesamowity klimat białych, przylepionych do zbocza wulkanu domków! Ios to już z kolei druga wyspa, z lekko hippisowskim klimatem. Mykonos to rozrywkowa stolica archipelagu. Naxos jest znana z tego, że w jaskini na szczycie Zas przyszedł na świat podobno sam Zeus – mityczny “władca wszystkich bogów i ludzi, uosobienie najwyższej zasady”. Dalej mamy cichy i spokojny Sefiros – z cudnymi wiatrakami. Milos – niezwykle piękna wyspa z kolorowymi skałami, klifami, jaskiniami, gorącymi źródłami i zastygłą lawą. Godna pochwały jest również Amorgos – cicha, piękna, jakimś cudem nie zatłoczna wysepka z niesamowitym klasztorem na zboczu klifu!

Cyklady to bez wtąpienia najpiękniejszy region do żeglowania, jednak przestrzegam przed wiatrami MELTEMI! Silnymi, porywistymi podmuchami, występującymi najczęściej od połowy lipca do końca sierpnia – niespecjalnie sprzyjającymi jachtingowym wakacjom… No chyba, że lubisz wyzwania i dreszczyk emocji 😉

Cyklady Grecja najpiękniejsze trasy żeglarskie w Europie

Przykładowa trasa tygodniowa:
Grecja Cyklady trasy żeglarskie

 

Wyspy Jońskie, GRECJA

Korfu – Paxi – Lefkada – Ithaki – Kefallonia – Itaka – Zakynthos

Mityczne wyspy znane z Iliady Homera. Malownicze, zielone pejzaże, błękitna woda, bielutkie plaże ukryte pomiędzy ostro wyrastającymi z morza górami… Dzika Kefalonia, ukochane przez Polaków Korfu, pełna atrakcji Lefkada, oraz najsławniejszy – z powodu leżącego na plaży wraku statku – Zakynthos. Uważane za jedne z najbardziej spokojnych miejsc do żeglugi w Europie. Wiatry żadko przejraczają 5-6B. Raj?

Zakynthos Korfu Wyspy Jońskie trasy żeglarskie

 

Wyspy Kanaryjskie, HISZPANIA

La Palma – El Hierro – La Gomera – Teneryfa – Gran Kanaria – Fuertaventura – Lanzarote – La Graciosa

Najbliższy memu sercu – archipelag 7 wulkanicznych Wysp Kanaryjskich! Cechują się niezwykle bogatym mikroklimatem, a przy tym stabilną, ciepłą pogodą. Przez cały rok 😀 Wietrzna, idealna do sportów wodnych Fuertaventura. Sucha i pełna malowniczych plaż Lanzarote. Rozrywkowa Gran Canaria. Teneryfa z wyrastającym majestatycznie wulkanem Teide! Soczyście zielona La Gomera. Tropikalna i nieco wilgotna La Palma oraz wpisana w całości na listę dziedzictwa narodowego UNESCO – El Hierro! Innaczej zwane Wyspami Szczęśliwymi 😀 Jednakże nie tak szczęśliwe i proste może się okazać żeglowanie po akwenie Oceanu Atlantyckiego i słynnych, kanaryjskich wiatrów. Polecane raczej dla doświadczonych żeglarzy i głodnych przygód podróżników, niż liczących na spokojne wody nowicjuszy. 😛 Doskonałe w okresie zimowym, kiedy w Europie jest już zimno, a Wam wciąż marzy się słoneczko 😛 Nie tylko najpiękniejsze, ale również najcieplejsze!

Teneryfa WYspy Kanaryjskie trasy żeglarskie

Odległości pomiędzy Wyspami Kanaryjskimi:
Odległości pomiędzy wyspami Kanaryjskimi - jachting

 

Baleary, HISZPANIA

Majorka – Minorka – Ibiza – Formentera

Baleary, to archipelag ok. 200 w większości niezamieszkałych wysepek, z 3 głównymi wyspami na czele:

 • największą i najciekawszą – Majorką,
 • niezwykle urokliwą Minorką
 • i szaleńczo imprezową Ibizą!

Infrastruktura żeglarska jest bogata i naprawdę wysoce rozwinięta, co czyni z Balearów jeden z przyjemniejszych w Europie akwenów do żeglowania!

Baleary Majorka Hiszpania jachting

Przykładowe trasy tygodniowe:
trasy żeglarskie Baleary Hiszpania

 

Zatoka Kotorska, CZARNOGÓRA

Kotor – Perast – Harceg Novi – Budva – Petrovac – Bigovo – Rose – Kotor

A może by tak popłynąć na Bałkany? Zawsze to taniej, a widoki równie przepiękne! W szczególności na ochy i achy zasługuje tu Zatoka Kotorska. Głęboko wcięty pomiędzy pasma górskie, pojedyńczy fjord tworzy w rezultacie zapierające dech w piersiach widoki!! No bo kto powiedział, że najpiękniejsze trasy żeglarskie nie mogą prowadzić wgłąb lądu?! Na pochwałę, w pobliżu obok zasługuje Stare Miasto w Budvie. Na plus wychodzi jej też bezpośrednie sądziedztwo z rozbudowaną infrastrukturą chorwacką 🙂

Zatoka Kotorska Kotor Czarnogóra

Przykładowa trasa tygodniowa:
Czarnogóra Kotor trasy żeglarskie

 

Wyspy Liparyjskie (Eolskie), WŁOCHY

Lipari – Vulcano – Filicudi – Salina – Panarea – Stromboli

Wyspy Liparyjskie, czy też znane pod inną zawą – Wyspy Eolskie, to grupa 17 wysp wulkanicznych, z których największa – Lipari – mierzy zaledwie 37km2!! Są jednak niezwykle urokliwe, wciąż aktywne i łatwo dostępne z pobliskiej Sycylii. Panują tu naprawdę dobre warunki do nurkowania, co czyni je ciekawym, pełnym wrażeń, połączeniem przyrodnczo – kulturowym!

Najpiękniejsze trasy żeglarskie w Europie - Wyspy Liparyjskie, Włochy

Przykładowa trasa tygodniowa:
Wyspy Liparyjskie Włochy trasy żeglarskie

 

Zatoka Neapolitańska, WŁOCHY

Amalfi – Agropoli – Acciaroli – Capri – Ishia – Sorento

To jeden z najpiękniejszych regionów Italii, w którym położone są antyczne Pompeje, wciąż aktywny Wezuwiusz i pozostałe wulkany Campi Flegrei. Niedaleko znajduje się kultowa wyspa Capri, bez wątpienia znana Wam z internetowych zdjęć! Dalej leży zabytkowa Ischia i bardziej włoska niż turystyczna Procida. Poniżej Neapolu znajduje się spektakularne, strome wybrzeże Amalfi, a warunki pogodowe w tym regionie sprzyjają nawet nowicjuszom!

Capri Zatoka Neapolitańska Włochy trasy żeglarskie

Przykładowa trasa tygodniowa:
Zatoka Neapolitańska trasy żeglarskie jachting w Europie

 

Wybrzeże Egejskie, TURCJA

Cesme – Bodrum – Marmaris – Ekincik – Batikhamam – Manistir – Gocek – Fethiye – Oludeniz – Kas

Może to już nie Europa, ale jej bliskie położenie i łatwy dostęp przemawiają na korzyść, by je jednak dodać do naszego zestawienia najpiękniejszych tras żeglarskich. Wybrzeże Egejskie w Turcji, czyli barwny świat orientu tuż na wyciągnięcie ręki. Antyczne zabytki w towarzystwie atrakcyjnych krajobrazów. Gwarne bazarki, liczne tawerny, ogrody palmowe i naprawdę świetnie rozwijająca się infrastruktura w ostatnich latach!

Turcja Wybrzeże Egejskie najpiękniejsze trasy żeglarskie

Przykładowa trasa 2-tygodniowa:
Turcja Wybrzeże Egejskie jachting

 

Azory, PORTUGALIA

Sao Miguel – Teceira – Sao Jorge – Faial – Flores – Sao Miguel

Podobnie jak w przypadku Wysp Kanaryjskich… Archipelag 9 wulkanicznych wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – trudnym dla żeglarzy terenie. Soczyście zielone, piękne, zwą je Zielonym Ogrodem na Atlantyku… Na szczególną uwagę zasługuje porośnięta hortensją Faial. Upodobane przez wieloryby okolice wyspy Pico. Położoną gdzieś obok – wyspę serów – Sao Jorge i sielska Graciosa tuż obok. Trzeba przyznać, że wcale nie najgorzej rozwinięte jest tu zaplecze dla żeglarzy, jak na tak daleki i trudno dostępny kierunek. Choć marin i kotwicowisk jest mało, to jednak każda z centralnych wysp ma przynajmniej jedną, bezpieczną i w pełni wyposażoną marinę!

Azory Portugalia trasy żeglarskie

Przykładowa trasa 2-tygodniowa:
Azory Portugalia trasy żeglarskie w Europie

 

Lofoty, NORWEGIA

Bodo – Reine – Nusfjord – Digermuelen – Skrova – Raftsund – Trollfjord

A na koniec coś dla odważnych, wprawionych i żądnych adrenaliny hardcore’ów – Lofoty. Jeden z najstarszych, a przy tym najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy archipelag w Europie! Niewiarygodnie czysty, ubogo zamieszkany, ciągnący się na długość 112km pas spektakularnych wysp i wysepek. Dodatkowo z bonusem dnia słonecznego w czerwcu 😀 kiedy to słońce wcale nie chowa się za horyzontem! W zimie dość niebezpieczny ze względu na ciągle panujące ciemności i liczne sztormy. Ale latem cieszy oko swoją dziewiczością… Arktyczna perełka Europy! Najpiękniejsza z najpiękniejszych tras żeglarskich w Europie! 😀 Jednocześnie bardzo trudna ze względu na swój surowy klimat. Proszę bardzo uważać!

norwegia Lofoty trasy żeglarskie

Przykładowa trasa tygodniowa:
Lofoty Norwegia trasy żeglarskie w Europie

I co myślisz? Którą spośród najpiękniejszych tras żeglarskich w Europie wybrałbyś na swój pierwszy / kolejny rejs? I dlaczego?

Fot. by us / Unsplash.com / Pixabay.com

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

11 comments on Najpiękniejsze trasy żeglarskie w Europie

 1. Osobiście boję się dużej wody ale widoki są obłędne i podoba mi się każda trasa!!!

 2. Klaudia pisze:

  Wyspy Eolskie lub Zatoka Neapolitańska 🙂 nie bardzo lubię być na morzu, zwłaszcza gdy nie widać lądu. Nie wiedziałam, że istnieją takie trasy, to musi być fajna przygoda

 3. MangoMania pisze:

  Każda z nich jest ciekawa, ale wybierając zdecydowałabym się na Amalfi – Agropoli – Acciaroli – Capri – Ishia – Sorento:)

 4. Kociel pisze:

  Faktycznie cudowne trasy, aż człowiek chciałby nauczyc się żeglować!

 5. Monika Flok pisze:

  Piekne zdjęcia widokowe- szczerze nigdy nigdzie nie żeglowałam..ale kto wie co mnie czeka w życiu. Bardzo przydatny wpis:)

 6. Holly pisze:

  Takie piękne trasy. Zdecydowanie Chorwacja.

 7. Ewa pisze:

  Myślałam o Grecji, ale jak doszłam do ostatniej pozycji to moje serce zawołało – Norwegia! Byłam na Lofotach autem i chętnie bym tam wróciła 🙂

 8. Emilia pisze:

  Całkiem sporo tych pięknych tras, ach! Jeszcze nigdy nie podróżowałam w ten sposób. Moja przygoda z żeglarstwem póki co się nie zaczęła, ale patrząc na te zdjęcia… Czuję, że odzywa się we mnie morski zew! 😀

 9. paulina pisze:

  Co do wakacji, właśnie zastanawiam się nad Chorwacją lub Grecją, więc propozycję tych tras żeglarskich bardzo mi się podobają 🙂 Dzięki 🙂

 10. Julka pisze:

  Witam, osobiście całkowicie zgadzam się z Twoim tekstem !

 11. Inka pisze:

  Hej, osobiście całkowicie zgadzam się z powyższym !

up