Nowy Jork – wszystko co musisz wiedzieć

21 marca 2022 14:18 0 5275
nowy-jork-wszystko-co-musisz-wiedziec

Początkowo miasto nazywało się Nowy Amsterdam, a jego historia sięga 1626 roku.  Nowy Jork jest olbrzymi! Jest 8x większy od Paryża i ma 5x więcej mieszkańców niż Warszawa. Leży na 3 wyspach: Manhattanie, Staten Island i Long Island. Mniej więcej w połowie drogi między Waszyngtonem, a Bostonem. Jest zarówno najgęściej zaludnionym miastem w całych Stanach Zjednoczonych jak i posiada największą liczbę mieszkańców! Dziś dzielnice Nowego Jorku dzielą się na 5 głównych i niezależnych okręgów: Manhattan, Brooklyn, Bronx, Queens i Staten Island. Na 783,8 km² powierzchni, aż 110 km² przypada na parki miejskie. Nowy Jork dysponuje również plażami o łącznej długości 23km!!

Niewątpliwie Nowy Jork jest kulturalną stolicę świata. To właśnie tu krzyżowały się drogi imigrantów z całego świata i prawdopodobnie jest dziś najbardziej zróżnicowanym językowo miastem na świecie. Miasto jest miejscem narodzin ekspresjonizmu abstrakcyjnego w latach 50, a także hip-hopu pod koniec lat 70. Dzisiaj, Nowy Jork pełni rolę finansowej stolicy świata, centrum światowego przemysłu muzycznego i odgrywa bardzo ważną rolę w amerykańskim przemyśle filmowym i telewizyjnym. Miasto samo w sobie jest bohaterem licznych filmów i książek.

Nowy Jork to nie lada gratka dla podróżników i turystów! Choć do najtańszych nie należy, to oferuje ponad 2000 instytucji kulturowych – w tym ponad 500 galerii sztuk i kilkadziesiąt teatrów. Przed pandemią miasto odwiedzało ok. 40 mln osób rocznie!! Co ciekawe, Nowy Jork jest najczęściej wyszukiwanym miejscem na świecie za pomocą wyszukiwarki Google. Ponad 4,5 mld zapytań rocznie…

Nowy Jork to również pożądany kierunek dla studentów. Działają tu 3 ze 100 najlepszych uczelni na świecie: Columbia University, New York University oraz Rockefeller University.

Panorama miasta Nowy Jork

Panorama miasta Nowy Jork zdobyła rozpoznawalność dzięki licznym drapaczom chmur na Manhattanie, w tym kilku, które dzierżyły miano najwyższych na świecie:

 • Metropolitan Life Insurance Company Tower (w latach 1909 – 1913)

 • Woolworth Building (w latach 1913 – 1930)
 • Chrysler Building, World Trade (w latach 1930 – 1931)

 • Center, Empire State Building. (w latach 1931 – 1970)

 • nieistniejące już dzisiaj bliźniacze wieże World Trade Center (w latach 1970 – 1973)

Żadne inne miasto nie ma tylu “najwyższych budynków”, a rynek nieruchomości na nowojorskim Manhattanie znajduje się w czołówce najdroższych rynków świata! Łącznie, znajduje się tu ponad 5500 wieżowców. To unikatowy widok, zważywszy, ze nie mamy czegoś takiego w Europie! Jeśli chcieć już szukać odpowiednika dla miasta Nowy Jork – mógłby nim być jedynie Hongkong, reprezentujący podobną panoramę miasta.

Nowy Jork – Co powinieneś wiedzieć jadąc do New York City?

👋 Wiza nie jest już niepotrzebna!

❌ Na terenie miasta obowiązuje całkowity zakaz używania dronów! 

💰 Podane ceny nie uwzględniają podatków!

🔴 Chodzenie na czerwonym świetle jest czymś normalnym i akceptowalnym.

☕️ Starbucksy są wszędzie. Są symbolem miasta i stylem życia Nowojorczyków.

 💱 W USA stosuje się inny system metryczny!

Nowy Jork – historia miasta

Historia miasta sięga 1626 roku, kiedy to holenderski kupiec Peter Minuit wykupił ziemie na terenie dzisiejszego Manhattanu, gdzie od 12 lat funkcjonował holenderski ośrodek handlu futrami bobrów. Zakupił ją z rąk indiańskiego plemienia Delawarów i nadał mu nazwę Nowy Amsterdam.

W 1664, w wyniku wojny angielsko-holenderskiej, kontrolę nad miastem przejęli Anglicy. Król Karol II Stuart przekazał tę ziemię swojemu bratu – Jakubowi II, księciu Yorku. Więc przemianowano miasto na New York – Nowy Jork.

Pod rządami Anglików wzrosło znaczenie portu handlowego, ale przywiezione z Europy choroby (w szczególności ospa) zdziesiątkowały rdzenną ludność Delawarów. Lata mijały, pokolenia się zmieniały, rozwijając się niezależnie po obu stronach oceanu. Z biegiem lat zacieśniły się stosunki 13 kolonii Nowego Kontynentu i rosła niechęć do Brytyjczyków, nakładających kolejne i kolejne podatki. Jeden z takich podatków – “Ustawa o pieczęciach” – była bezpośrednią przyczyną powstania Deklaracji Praw i Zażaleń, a następnie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Koloniści zaczęli walczyć o swoje prawa i bojkotować angielskie towary handlowe.

Coraz większy opór doprowadził do wybuchu rewolucji amerykańskiej w 1775 roku. Największa bitwa wojny o niepodległość USA – bitwa na Long Island – miała miejsce w Nowym Jorku w sierpniu 1776 roku. Na mocy pokoju wersalskiego ostatni ślad po Brytyjczykach – oddział armii stacjonujący w Nowym Jorku, opuścił USA w 1783 roku. Wydarzenie to określane jest mianem Dnia Ewakuacji. Krótko po zakończeniu wojny, w 1785 roku Kongres ustanowił Nowy Jork stolicą Stanów Zjednoczonych, ale już 5 lat później funkcję tę przejął Waszyngton.

Nowy Jork wyrósł na jedno z najważniejszych miast świata. W drugiej połowie XIX wieku Nowy Jork przewyższał populacją Paryż, a na początku lat 20 XX wieku przegonił Londyn, wówczas najbardziej zaludnione miasto świata. Do dziś pozostaje największym miastem w Stanach Zjednoczonych!

Nowy Jork – wiza

Czy do Nowego Jorku trzeba mieć wizę? Otóż nie, już nie. Od dnia 11 listopada 2019 roku wiza do Nowego Jorku nie jest już wymagana. Zamiast tego trzeba wypełnić formularz ESTA (Electronic System for Travel Authorization) – oczywiście online. To cały szereg pytań, całkiem prywatnych bym powiedziała, ale niezbędnych jeśli chcemy odwiedzić Stany Zjednoczone. Po wypełnieniu wniosku trzeba uiścić opłatę 14$ i czekać już tylko na zatwierdzenie autoryzacji. Niestety, nawet jej zatwierdzenie nie gwarantuje, że zostaniesz wpuszczony. Ostatecznie decyduje o tym urzędnik celny podczas odprawy paszportowej i to jest wyraźnie w zaakceptowanym wniosku napisane!! Natomiast my nie napotkaliśmy żadnych trudności po drodze.

Ile kosztuje i ile trwa lot do Nowego Jorku? – Tanie loty do Nowego Jorku

Ile kosztuje lot do Nowego Jorku? To zależy od sezonu, obłożenia czy chociażby kursu euro. Ale bilet można upolować już od 1000zł.

My lecieliśmy do Nowego Jorku linią lotniczą French Bee. Nasz lot do Nowego Jorku trwał prawie 8 godzin, ale wystartowaliśmy z Paryża, lotniska Paris-Orly (terminala nr 4). Powrót zaś był szybszy, trwał mniej niż 7 godzin. To niby tani przewoźnik, ale oferuje całkiem dogodne standardy. Można sobie zamówić ciepły posiłek, ale trzeba to zrobić jeszcze przy zakupie biletów. Później, na pokładzie, dostępne są już tylko kanapki, przekąski, napoje i alkohol. Nie zapomnij też zabrać słuchawek z końcówką mini-jack! Przydadzą się do oglądania filmów w ekranach dostępnych przed siedzeniami.

Żeby oszacować aktualne ceny połączeń lotniczych, możesz skorzystać z poniższej wyszukiwarki Skyscanner:

Nowy Jork – Obostrzenia covidowe

Od 8 listopada 2021 r. zagraniczni podróżnicy mogą ponownie wjechać do kraju, aby odwiedzić Nowy Jork. Wszyscy podróżni w wieku powyżej 18 lat muszą być w pełni zaszczepieni!! Pełne szczepienie następuje dwa tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer lub Moderna lub dwa tygodnie po podaniu pojedynczej dawki szczepionki Johnson & Johnson. Kwalifikują się również szczepionki wymienione do użytku w sytuacjach awaryjnych przez Światową Organizację Zdrowia, takie jak szczepionka AstraZeneca, a także dawki mieszane zatwierdzone przez FDA lub WHO.

Pomimo tego, wszyscy przyjeżdżający podróżnicy międzynarodowi w wieku 2 lat lub starsi, niezależnie od statusu szczepień, muszą przedstawić dowód ujemnego wyniku testu na Covid-19 na 1 dzień przed przylotem. Akceptowany będzie szybki test antygenowy lub test amplifikacji kwasu nukleinowego (np. test PCR). W alternatywie, można również przedstawić dokument potwierdzający powrót do zdrowia po przebytym covid-19 w ciągu ostatnich 90 dni. Dzieci poniżej 2 lat nie muszą wykonywać testu!

Przed lotem zostaniesz również poproszony o wypełnienie Locator Form.

Aktualne obostrzenia dotyczące podróży międzynarodowych znajdziesz na stronie  cdc.gov/coronavirus/.

Maseczki

Od 10 lutego 2022 r. noszenie masek nie będzie już przymusowe w zamkniętych miejscach publicznych, takich jak muzea czy restauracje. Nadal jednak wymóg noszenia maski pozostaje w przypadku transportu publicznego, teatrów na Broadwayu i obiektów, takich jak placówki opieki zdrowotnej.

Okazywanie dowodu szczepienia w miejscach publicznych

Inicjatywa Key to NYC – która wymagała od osób w wieku 5 lat i starszych, aby okazać dowód szczepienia na zajęcia w pomieszczeniach w restauracjach, barach, salach gimnastycznych, obiekty kulturalne i rozrywkowe – również została zawieszona od 10 lutego 2022. Poszczególne firmy mogą jednak nadal wymagać masek i dowodu szczepienia według własnego uznania. Nie obejmuje to jednak transportu publicznego i przestrzeni związanych z tranzytem, ​​w tym metra, lotnisk oraz dworców autobusowych i kolejowych.

Teatry na Broadwayu w Nowym Jorku będą wymagały szczepień dla widzów, a także wykonawców, ekipy za kulisami i personelu na wszystkie spektakle do kwietnia 2022 roku. Obowiązuje każda szczepionka zatwierdzona przez FDA lub WHO dla każdej osoby powyżej 5 roku życia. Dzieci poniżej 5 roku życia, w towarzystwie w pełni zaszczepionej osoby dorosłej, mogą wejść na salę teatralną, o ile przedstawią negatywny test PCR na Covid-19 wykonany w ciągu 72 godzin albo negatywny szybki test antygenowy Covid-19 wykonany w ciągu sześciu godzin od rozpoczęcia występu.

Nowy Jork – Transport

Transport z / do lotniska w Nowym Jorku

Trzy główne lotniska w Nowym Jorku to:

 • Port lotniczy im. J.F. Kennedy’ego (JFK) – międzynarodowe, położone w dzielnicy Queens
 • Port lotniczy Newark Liberty – międzynarodowe, położone w stanie New Jersey
 • Lotnisko La Guardia – wewnątrzkrajowe, położone w dzielnicy Queens

Wszystkie lotniska znajdują się w przybliżeniu ok. 40-60 minut drogi od centrum Manhattanu. W zależności od wybranego środka transportu i natężenia ruchu na ulicach oczywiście.

Jeśli przylecisz do JFK

AirTrain z JFK za 5$ połączy Cię ze stacją nowojorskiego metra Jamaica (patrz na mapę poniżej). Przesiadka w metro kosztuje 3$ / przejazd, ale dojedziesz nim niemal wszędzie. I jest to najkorzystniejsza opcja cenowo!

Możesz również pojechać autobusem albo taxi. Załóżmy, że chcesz dotrzeć na Manhattan, bo zwykle tam kierują się wszyscy turyści. Autobusy zabiorą Cię do Midtown za 20-30$ (w zależności od przewoźnika), natomiast zdecydowanie najwygodniej (i najdrożej) będzie taksówką: ok. 52$ + myto 10$ + napiwek 10-20%.

jfk-airport-map-nowy-jork

Jeśli przylecisz do Newark Liberty

Taxi na Times Square kosztowała nas 120$ ze wszystkimi opłatami, mytem i 10% napiwkiem, ale do podziału na 3 osoby, bo dzieliliśmy taksówkę wspólnie z gościem, którego poznaliśmy w samolocie. W tym dodatkowa opłata za 2 przystanki.

Darmowy Airtrain + przesiadka w pociąg NJ Transit to druga z opcji, z której skorzystaliśmy w drodze powrotnej. Airtrain łączy 3 terminale lotniska ze stacją Newark Liberty Airport Station, gdzie możemy się przesiąść w pociąg NJ Transit albo Amtrak i dotrzeć do New York Penn Station. To doskonałe punkty przesiadkowe do nowojorskiego metra. Bilety na NJ Transit można kupić w kasach biletowych lub automatach za 2,75$. 

airtrain-newark-liberty-transport-z-lotniska-nowy-jork

Pociągi regionalne

Pociągi regionalne linii:

 • NJ Transit – łączy Newark (i lotnisko Newark) z Manhattanem
 • Amtrak – łączy Newark (i lotnisko Newark) z Manhattanem, Queens i Bronxem
 • MTA Long Island Roail Road – łączy Mahattan z Queens (i lotniskiem JFK), Brooklynem i Long Island
 • MTA New York City Transit – łączy Queens (i lotnisko JFK) z Manhattanem i Brooklynem
 • PATH – łączy Newark z Manhattanem

Wszystkie kosztują 2,75$ za przejazd.

pociagi-w-nowym-jorku

Nowy Jork – Metro

W 1904 roku otwarto pierwszą linię metra, które dziś posiada największą liczbę stacji na świecie (505) i blisko 440km łącznej długości! Łączy ze sobą wszystkie odległe zakątki miasta. Jedyną dzielnicą do jakiej nie da się bezpośrednio pojechać metrem to Staten Island. Co oczywiście nie oznacza, ze metra tam nie ma… Otóż nawet tam jest jedna linia Staten Island Railway przebiegająca wzdłuż wyspy!

Kursuje 365 dni w tygodniu, 24h / dobę.

Jednorazowy przejazd “Single Ride” kosztuje 3$. Możesz również zakupić MetroCard za 1$ i “doładować ją za minimum 5,50$. Wówczas pojedyńczy przejazd kosztuje 2,75$. Możesz również zakupić bilet 7-dniowy za 33$ albo 30-dniowy za 127$ obejmujący nielimitowaną ilość przejazdów metrem jak i lokalnymi autobusami. Osoby niepełnosprawne oraz 65+ są upoważnione do 50% zniżki.

Mapa linii metra w pdf do ściągnięcia tutaj >> NY metro map <<

mapa-metro-nowy-jork

Nowy Jork – Taksówki Yellow Cab

W Nowym Jorku jest ponad 13,5 tysięca żółtych taksówek! Są oficjalną częścią miasta i żeby ją złapać, wystarczy tylko podnieść rękę i pomachać. Pamiętaj jednak, że Nowy Jork jest olbrzymi, a kierowcy to często imigranci, którzy nie znają za dobrze języka. Warto więc przygotować sobie adres na mapie w telefonie, albo wydruk z adresem hotelu. Tym bardziej, że hoteli o podobnej nazwie jest wiele (np. Mariott czy Hilton) i można łatwo się pomylić.

Taryfa początkowa to obecnie 2,50$ + 0,50$ za każde 320 metrów (1/5 mili) albo 60 sekund (jeśli taksówka porusza się poniżej 12mph – mil na godzinę). Obowiązują też liczne dopłaty (np. myto za przejazd mostem albo tunelem) i oczywiście napiwki (ok. 15-20%). Szczegółowa tabela dopłat na zdjęciu poniżej:

ceny-taksowek-w-nowym-jorku.jpg

Uber

W alternatywie do taksówek, po Nowym Jorku i New Jersey świetnie funkcjonuje Uber! Pobierz aplikację i korzystaj w razie potrzeby.

Autobusy

My co prawda nie korzystaliśmy, ale w Nowym Jorku działa dobrze rozbudowana sieć autobusów. Kursują gęsto po Manhattanie, ale metro i tak wydaje się nam wygodniejsze. Natomiast jeśli chcecie to mam dla Was mapy połączeń autobusowych (po prostu kliknij w wybraną dzielnicę):

Jednorazowy przejazd lokalnymi autobusami lub autobusami SBS kosztuje 2,75$ lub 6,75$ autobusami ekspresowymi.  Możesz również zakupić bilet 7-dniowy za 33$ albo 30-dniowy za 127$ obejmujący nielimitowaną ilość przejazdów metrem jak i lokalnymi autobusami. Osoby niepełnosprawne oraz 65+ są upoważnione do 50% zniżki.

Staten Island Ferry

Prom, który łączy odległą dzielnicę Staten Island (St. George Terminal) z Manhattanem (Whitehall Terminal). Zapewnia transport ok. 22 mln ludziom rocznie, wykonując 117 rejsów dziennie! Wykorzystywaną są w tym celu 4 promy, chociaż we flocie utrzymywanych jest ich aż 9! Na promie można zakupić przekąski.

Prom jest całkowicie darmowy!! Dlatego wielu turystów decyduje się na krótki rejs, w szczególności, że przejażdżka oferuje fantastyczne widoki na panoramę Nowego Jorku, Statuę Wolności i Ellis Island. Trasa ma 8km długości i zajmuje ok 25 minut.

Prom kursuje 24h / dobę / 7 dni w tygodniu. Aktualny rozkład jazdy promów znajdziesz na stronie siferry.com/schedules.html

Dzielnice Nowego Jorku

Dzielnice Nowego Jorku dzielą się na 5 głównych i niezależnych okręgów, będących oddzielnymi hrabstwami: Manhattanm Brooklyn, Bronx, Queens i Staten Island. Aktualny wygląd Nowego Jorku to wynik konsolidacji z 1898 roku, kiedy to Brooklyn, hrabstwo Richmond, hrabstwo Queens oraz hrabstwo Nowy Jork zostały połączone w jedno miasto, podlegające nowojorskiej karcie miasta. Scentralizowany rząd Nowego Jorku odpowiada za edukację publiczną, zakłady karne, biblioteki, bezpieczeństwo publiczne, obiekty rekreacyjne, urządzenia sanitarne, zaopatrzenie w wodę i opiekę społeczną. Natomiast każde z pięciu hrabstw miasta (równolegle z każdą dzielnicą) ma swój własny system sądownictwa karnego i prokuratora okręgowego, naczelnego prokuratora, który jest wybierany bezpośrednio w wyborach powszechnych.

Na łącznej 783,8 km² powierzchni, aż 110 km² przypada na parki miejskie. Nowy Jork dysponuje również plażami o łącznej długości blisko 23km!!

dzielnice-nowego-jorku

1. Manhattan

Niewątpliwie flagowa dzielnica Nowego Jorku. To właśnie panorama Manhattanu jest najczęściej kojarzona z miastem, jako ta charakterystyczna wyspa, odcięta rzeką Hudson od zachodu i East River od wschodu. Obrośnięta gęstym lasem szklanych i betonowych wieżowców – to symbol Nowego Jorku. Jednocześnie jest najgęściej zaludnioną dzielnicą, pokrytą siatką ulic i alei, przeciętych pod kątem prostym i kolejno ponumerowanych. Manhattan jest niezwykle częstym tłem filmów fabularnych, a rynek nieruchomości znajduje się w czołówce najdroższych na świecie!

W jej sercu leży najczęściej odwiedzany park w Stanach Zjednoczonych – Central Park – wielkie, 341ha, zielone płuco miasta, pełne atrakcji dla mniej i bardziej aktywnych. Po jego obu stronach znajdują się głównie mieszkalne dzielnice Upper West i Upper East Sides, a na północ od parku znajduje się Harlem – będący kolebką sztuki afroamerykańskiej. Na południe od Central Parku znajduje się dzielnica Midtown, w sercu której znajduje się skrzyżowanie świata Times Square oraz Broadway, skupiający ponad 40 największych nowojorskich teatrów oraz przemysł muzyczny. Po jego wschodniej stronie znajdziemy siedzibę ONZ.

Schodząc jeszcze niżej miniemy bardzo klimatyczną dzielnicę Chelsea z wyjątkowo pysznym Chelsea Market, Greenwich Village aż po historyczną dzielnicę Tribeca i Chinatown z największą koncentracją ludności chińskiej na zachodniej półkuli, aż po wysunięty najbardziej na południe Financial District. Finansowa dzielnica Nowego Jorku, na czele z Wall Street pełni funkcję finansowej dzielnicy świata i jest siedzibą największej na świecie giełdy papierów wartościowych. Podobno w 2008 roku Nowy Jork kontrolował 40% globalnych finansów. Jego najbardziej rozpoznawalnym symbolem jest Charching Bull, który podobno przynosi pomyślność jak się go dobrze posmyra po jajkach, jak i One World Trade Center – będący najwyższym aktualnie budynkiem w Nowym Jorku, postawionym na miejscu tragedii z dnia 11 września 2001 roku. Schodząc jeszcze niżej dojdziemy do Battery Park, skąd możemy popłynąć pod Statuę Wolności.

Zobacz nasze subiektywne TOP 10 z Nowego Jorku oraz NOT 10 w Nowym Jorku.

mapa-manhattan-nowy-jork

2. Brooklyn

To przede wszystkim najludniejsza ze wszystkich dzielnic, z 2,7mln mieszkańców w 2020 roku. Gdyby każda dzielnica została uznana za miasto, Brooklyn zająłby trzecie miejsce pod względem zaludnienia w USA, po Los Angeles i Chicago. Ma 183,4 km2 powierzchni lądowej.

Powszechnie uważana jest za dzielnicę artystyczną i hipsterską, a przez miejscowych nazywana “sypialnią” dla mieszkańców, którzy pracują na Manhattanie, a mieszkają na Brooklynie. Czasami nazywają ją jeszcze “miastem drzew” z powodu dużej liczby parków znajdujących się w tej dzielnicy. Największym parkiem jest Marine Park. Inne ciekawe miejsca to Coney Island – “plac zabaw dla bogatych”, jeden z pierwszych parków rozrywki w Ameryce! Wciąż funkcjonują kolejki górskie: Cyclone z 1927 roku i Wonder Wheel z 1920 r.

Brooklyn Museum to natomiast drugie co do wielkości publiczne muzeum sztuki w Nowym Jorku. Otworzono je w 1897 roku i posiada w swojej stałej kolekcji ponad 1,5 miliona obiektów, od arcydzieł starożytnego Egiptu po sztukę współczesną. Wyjątkowo piękny jest Brooklyn Botanic Garden, który obejmuje ogród różany, japońskie wzgórze, ogród skalny, kolkcję drzewek bonsai i drzewa wiśniowe. Na cmentarzu Green-Wood pochowanych jest wielu znanych Nowojorczyków, a Floyd Bennett Field to pierwsze miejskie lotnisko, od dawna nieczynne i dziś już przekształcone w park miejski. Wciąż jednak stoi tam wiele hangarów i pasów startowych. To również w dzielnicy Brooklyn znajduje się największe skupisko Polonii w NYC – na Greenpointcie. W kulturze i sztuce przedstawiany często jako “typowo nowojorski akcent”.

Z wydarzeń warto zwrócić uwagę na coroczną kostiumową paradę syren na Coney Island, która odbywa się od połowy do końca czerwca albo konkurs Nathan’s Hot Dog Eating Contest 4 lipca. Albo Festiwal Filmowy Art of Brooklyn co roku, drugiego tygodnia czerwca.

Z Manhattanu na Brooklyn można się dostać poprzez Most Brooklyński z 1883 roku albo podwodnym tunelem pod East River. Polacy na Brooklynie są historycznie skoncentrowani na Greenpoincie.

3. Queens

Terytorialnie jest to z pewnością największa dzielnica miasta (460km2) i jednocześnie najbardziej zróżnicowana etnicznie. Szacuje się, że ok 47% mieszkańców Queens jest urodzonych za granicą, a dzielnica jest najbardziej zróżnicowanym językowo miejscem na świecie. Magazyn podróżniczy Lonely Planet stwierdziła, że „nigdzie obraz Nowego Jorku jako tygla globalnego nie jest prawdziwszy niż Queens”.

Queens było centrum ruchu punk rockowego, a w latach czterdziestych Queens było ważnym ośrodkiem jazzu; tacy luminarze jazzu jak Louis Armstrong osiedlili się w Queens, szukając schronienia przed segregacją, którą znaleźli gdzie indziej w Nowym Jorku.

Inne, współcześnie sławne gwiazdy pochodzące z Queens to: 50 Cent, Nicki Minaj, Adrien Brody, Lucy Liu. Nawet Donald Trump, biznesmen, który został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, urodził się w Jamaica Hospital Medical Center.

Rozgrywany co roku jest tu turniej tenisowy US Open – jeden z 4 turniejów wchodzących w skład Wielkiego Szlema.

Inne atrakcje w Queens to znany ze swojej roli w ustanawianiu tolerancji religijnej w Stanach Zjednoczonych John Bowne House, muzeum nauki New York Hall of Science, Muzeum Noguchi -muzeum i ogród rzeźb zaprojektowany przez Isamu Noguchi, 5 Pointz – pokryta graffiti przestrzeń muralowa przy 45-46 Davis Street, oddział kultowego muzeum sztuki MoMA PS1, przerobiony na muzeum dom Luisa Armstronga, muzeum mediów Museum of the Moving Image, Ogród Botaniczny Queens, Hindu Temple Society of North America – prawdopodobnie pierwsza z tradycyjnych świątyń hinduistycznych na półkuli zachodniej oraz centrum sztuk widowiskowych i wizualnych Jamaica Centre for Arts and Learning. Natomiast ja za najciekawszy uważam nocny targ Queens w Flushing Meadows–Corona Park, działający w niedziele od kwietnia do października od 2015 r., gdzie możesz spróbować żywności z kilkudziesięciu krajów.

W Queens znajduje się lotnisko John F. Kennedy International Airport z 1948r., obsługujące połączenia międzynarodowe oraz drugie lotnisko w Nowym Jorku – LaGuardia Airport z 1939 roku, obsługujące połączenia wewnątrzkrajowe.

4. Bronx

Bronx jest dzielnicą najbardziej wysuniętą na północ. Zajmuje powierzchnię ok 150km2 z czego ¼ obszaru to otwarta przestrzeń. Jego 15 dzielnica jest najuboższą dzielnicą w całych Stanach! Przekłada się to na wysoki wskaźnik przestępczości i nadużywania narkotyków, czyniąc w związku z tym dzielnicę niebezpieczną.

Słynie przede wszystkim jako miejsce narodzin hip hopu. Hip Hop po raz pierwszy pojawił się w południowym Bronksie na początku lat 70-tych, a jeśli macie ochotę poznać tę historię, to świetnie ilustruje to serial Netflix 2016 The Get Down – zachęcam do obejrzenia. A jeśli już jesteśmy w temacie kultury, to Bronx jest miejscem urodzenia sławnego aktora (nagrodzonego Oskarem) Ala Pacino i tłem dla takich filmów jak wyreżyserowany przez niego Prawo Bronxu (1993), Taksówkarz (1976) czy popularny aktualnie wśród nastolatków serial Riverdale.

Podróżników i turystów, Bronx przyciąga swoimi 3 największymi atrakcjami: Największym Zoo miejskim w USA! Zoo zajmuje ponad 107 ha i jest domem dla ponad 6000 zwierząt! Stadionem Yankee, który jest domowym stadionem drużyny baseballowej New York Yankees, wielokrotnych mistrzów świata. Oraz Muzeum Sztuki Bronx, prezentujące bogaty zbiór sztuki lat XX i współczesnej na 3100m2.

Jeśli wolisz naturę, to koniecznie wybierz się do: Lasu Thain w Ogrodzie Botanicznym, bo jest to największy zachowany fragment pierwotnego lasu, który kiedyś obejmował miasto. Ma tysiące lat!! Na terenie Bronxu znajdują się też największy park miejski w NYC – Pelham Bay Park, o powierzchni 11km2 oraz 3 co do wielkości w mieście – Van Cortland Park.

Najważniejszym wydarzeniem na Bronxie jest „Tydzień Bronxu”, tradycyjnie organizowany w maju, którego tradycja sięga lat 20 XX wieku. Kluczową imprezę „Bronx Ball” dodano w latach 80. Tydzień obejmuje Paradę Tygodnia Bronxu, a także wprowadzenie do „Bronx Walk of Fame”.

5. Staten Island

Staten Island ma najbardziej podmiejski charakter ze wszystkich i jest oczywiście najmniej zaludnioną z dzielnic. Na terenie o wielkości 152km2 mieszka tylko 0,5mln ludzi. Chociaż jest dzielnicą Nowego Jorku, wyspa jest topograficznie częścią New Jersey. Teren pokrywa 145ha lasów i 156 parków.

To jedyna dzielnica, która nie jest połączona z nowojorskim systemem metra, chociaż ma swoją własną linię. Z Brooklynem łączy go most Verrazano-Narrows, zaś na Manhattan kursuje darmowy prom Staten Island Ferry. 8km droga pomiędzy terminalem St. George na Staten Island a Whitehall na Manhattanie, zajmuje ok 25 minut i mija po drodze Statuę Wolności.

Staten Island jest uważana za najbardziej konserwatywną dzielnicę. W latach osiemdziesiątych zdobył popularność ruch mający na celu oderwanie się od miasta, otrzymując aż 65% głosów „za” w referendum, ale implementacja została zablokowana. Jest też jedyną dzielnicą, w której nie ma głównego aresztu Departamentu Więziennictwa Nowego Jorku.

Staten Island oferuje wiele licznych atrakcji, w szczególności Historyczne Richmond Town – nowojorską wioskę w przekroju od okresu kolonialnego do współczesności oraz Conference House – chata z 1680, w której miała miejsce konferencja pokojowa po wojnie o niepodległość w 1776. Warto też zajrzeć do Ogrodu Botanicznego Snug Harbour z XIX wiecznymi budynkami, gdzie znajduje się Muzeum Staten Island. Dzieci najbardziej lubią Zoo i Muzeum Dziecięce, gdzie mogą aktywnie spędzać czas. Możesz też pojeździć konno w Rezydencji Seguine albo udać się na zakupy do Empire Outlets New York City – pierwszego centrum outletowego, gdzie na 3,3ha mieści się 100 sklepów znanych projektantów! Jeśli zaś preferujesz naturę to wybierz się do ponad 1000ha, nienaruszonego przez człowieka lasu Greenbelt Nature Center albo jednego z licznych parków: Clove Lakes, Silver Lake, High Rock czy Górę Mojżesza, znaną ze swojego widoku.

I to właśnie na Staten Island rozpoczyna się trasa New York City Marathon poprowadzonym na trasie 42,2 km przez wszystkie pięć dzielnic Nowego Jorku.

Hotele w Nowym Jorku

Najlepiej szukać na booking.com. Posiada rozbudowaną bazę obiektów noclegowych – prawie 1400 w Nowym Jorku i ponad 600 na samym  Manhattanie! Poza tym ceny podane na bookingu są już cenami ostatecznymi, czyli – w przeciwieństwie do cen na miejscu – zawierają doliczony podatek 14,75% i podatek miejski w wysokości 3,5$ / noc. Ceny hoteli na Mahattanie zaczynają się od 35$ / łóżko albo od 70$ za pokój dwuosobowy. My podczas naszej 3-tygodniowej podróży zatrzymaliśmy się w aż 5 hotelach, bo choć przeprowadzki bywaja męczące, to jednak pozwalają lepiej poznać dzielnice na których się zatrzymujemy! Widzimy więcej, częściej, o różnych porach dnia czy nocy.

Najpiękniejsze widoki z 30 piętra mieliśmy z Millenium Hilton New York One Un Plaza, chociaż to w Courtyard by Marriott New York Manhattan Midtown East mieliśmy wielki, narożny pokój z oknami od podłogi do sufitu! W The Gallivant Times Square zachwyciła nas lokalizacja, a w Sheraton Tribeca mieliśmy świetną bazę wypadową na Dolny Manhattan. Dla ekonomii, spędziliśmy jeszcze kilka dni w Holiday Inn Manhattan 6th Ave – Chelsea. Może się Wam wydawać, że hotele tych marek są drogie, ale jednak jak na standardy Nowego Jorku są jednak ledwie średnio-budżetowe. Wszystkie komfortowe, zaopatrzone w lokalną telewizję i ekspres do kawy! Więcej informacji o każdym z nich, jak i dodatkowe propozycje, które nam się najbardziej spodobały (poniżej 1000zł / noc) – znajdziesz w poście Top 22 hotele w Nowym Jorku z pięknym widokiem!!

hotele-w-nowym-jorku

Ceny w Nowym Jorku

Czy Nowy Jork jest taki drogi, jak krążą legendy? Ile kosztują posiłki w restauracjach? Podstawowe artykuły spożywcze w sklepach? Za kawę w Starbucksie zapłacisz 4-5$, za kawałek pizzy 3-5$ 🍕, Chińszczyzna na Chinatown już od 8$ 🥡, natomiast zestaw Big Mac to koszt 11$. Za piwo w barze musisz dać ok 6$ 🍺, a za whisky 0,75l w monopolowym minimum 50$ 🥃. Zwykła 1,5 litrowa butelkę wody w sklepie to już 3$ 🧃. Na przekąskę mała paczuszka lay’sow albo batonik za 2$ 🍫 albo gotowa kanapka za 8-10$ 🥪. Jeśli wolisz zdrowsze alternatywy to mandarynki kupisz już za 2,50$ za 0,45kg 🍊. Jeśli chcesz się pokusić o oszczędności i gotować samemu, to za chleb musisz zapłacić 3-4$ 🍞 a za tuzin jaj 3,30$ 🥚. Więcej przykładów znajdziesz w poście Ceny w Nowym Jorku.

Jaki budżet szykować na każdy dzień pobytu w Nowym Jorku? To oczywiście kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od Twoich możliwości, nawyków i standardów. Tak minimalnie, żeby godnie przeżyć (z dachem nad głową i pełnym brzuchem) to musimy się szykować na wydatek 50$ / dziennie. Za tę kwotę wynajmiemy łóżko w hostelu i zjemy 3 posiłki. Nawet na transport powinno zostać! Atrakcje w tym przypadku radziłabym wybierać darmowe, albo szykować osobny budżet. Ale o atrakcjach za chwilę opowiem…

Podatki i napiwki w Nowym Jorku

Uwaga! Ceny w Nowym Jorku wyrażane są w wartościach netto! Trzeba do nich doliczyć podatek miejski w wysokości 8,88% !! Nieopodatkowane pozostają ubrania poniżej ceny 110$.

Uwaga! W Nowym Jorku popularna jest kultura napiwków. W restauracjach i taksówkach są one doliczane do kwoty rachunku, zwykle 15-20% kwoty całościowej. 

Atrakcje w Nowym Jorku – Co zobaczyć, zrobić i zjeść w Nowym Jorku?

Nowy Jork jest wspaniały! Ma niesamowicie wiele do zaoferowania i skrywa tak wiele do odkrycia, że nasze 3 tygodnie to było mało! Z pewnością – tutaj nie da się nudzić!! Co zobaczyć i jak spędzić czas w Nowym Jorku?

Przede wszystkim to udaj się na spacer ulicami miasta. Zobacz różnorodność i wpływ kultur z całego świata. Zobacz miejsca znane z filmów… Wieżowce po których skakał Spider-Man, ulice, które przemierzał Kevin Sam w Nowym Jorku albo miejscówki w których bywała Carrie Bradshaw. Zakochasz się! Zobacz koniecznie Statuę Wolności w Nowym Jorku oraz widok na Manhattan Skyline, np. z Top of the Rock. To zapierająca dech w piersiach panorama z 70 piętra! Chociaż najpiękniejsze widoki oferuje zdecydowanie Lot Helikoperem nad Nowym Jorkiem! Nie sposób ominąć też słynnego Central Parku, który sam w sobie ma wiele do zaoferowania!! Nowy Jork ma też wiele ciekawych i darmowych atrakcji, takich jak Most Brooklyński, Katedra Świętego Patryka czy Museum at FIT. Darmowy jest też pokaz Midnight Moment na Times Square. W sezonie zimowym wybierz się na lodowisko, a latem na jedną z plaż na Long Island! Więcej w poście Atrakcje w Nowym Jorku!

atrakcje-w-nowym-jorku

New York City Pass

Kup kartę New York City Pass i otrzymaj spore zniżki na atrakcje w Nowym Jorku! Jeśli planujesz większe zwiedzanie to niewątpliwie Ci się przyda!!

Internet w Nowym Jorku

Nie ma potrzeby wykupowania dodatkowej karty pre-paidowej z internetem w Nowym Jorku, bo w mieście działa olbrzymia liczba hotspotów z darmowym, miejskim internetem. Jest naprawdę szybki i przyjemny w użytkowaniu. Również niemal każda restauracja, sklep czy instytucja kulturalna udostępniają darmowe wifi. Hotele niemal zawsze mają doliczone darmowe wifi, ale zwróć uwagę, że nie zawsze w pokojach. Czasem stosują taki myk, że internet to i owszem, jest – ale w lobby. A jak chcesz w pokoju to musisz płacić 10-15$ za każdy jeden dzień użytkowania!!

Bezpieczeństwo w Nowym Jorku

Mówiąc o bezpieczeństwie w Nowym Jorku nie sposób nie wspomnieć o tragedii z 11 września 2001 roku. W wyniku zamachu terrorystycznego dwa porwane przez Al-kaidę samoloty pasażerskie, uderzyły w wieże World Trade Center. Zginęło prawie 3000 ludzi. Większość z nas pamięta tamten dzień doskonale, ale nie ma się co obawiać. Dzisiejszy Nowy Jork to z pewnością o wiele bezpieczniejsze miasto!

Od roku 2005 Nowy Jork ma najniższy współczynnik przestępczości spośród wszystkich 25 największych miast w USA. Bezpieczeństwo znacznie się poprawiło od lat 80 ubiegłego wieku, kiedy panowała tzw. epidemia kokainy. Przemoc zmalała o ponad 75% w porównaniu 1993 i 2005 roku. Co nie zmienia faktu, że nadal to wielkie miasto, pełne różnych ludzi o różnych intencjach. Nie raz było głośno o jakiś zabójstwach, np. Piątka z Central Parku – polecam ten film na Netflixie!

Nagroś sam był świadkiem napadu w sklepie, całe szczęście bez broni! Podczas naszego pobytu zastrzelono 2 policjantów w dzielnicy Harlem, na Manhattanie. Kilka dni przed naszym przyjazdem bezdomny mężczyzna pchnął kobietę na tory, na stacji metra Times Square, a kilka dni po naszym wylocie, jakiś mężczyzna roztrzaskał kobiecie czaszkę młotkiem! Także zachowajcie czujność i ostrożność.

bron-w-nowym-jorku

Nowy Jork ciekawostki

 • Woda pitna jest na tyle czysta, że nie wymaga dodatkowych procesów uzdatniania. Jest pobierana z Catskill Mountains.
 • Turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu. W 2018 roku NYC był 6 najczęściej odwiedzanym miastem świata.
 • 24 czerwca 2011 roku zalegalizowano małżeństwa tej samej płci.
 • 31 marca 2021 zalegalizowano konsumpcję marihuany w Nowym Jorku.
 • Niewolnictwo w Nowym Jorku występowało do 1827 roku.
 • Dialekt Nowojorski Jest specyficzny. Nowojorczycy nie wymawiają wyraźnego R, więc New York, brzmi bardziej jak “New Jook”.

Nowy Jork – sztuka, kultura i film

Nowy Jork niewątpliwie jest kulturalną stolicą świata. Posiada ponad 2000 instytucji kulturalnych, w tym ponad 500 galerii sztuki i kilkadziesiąt teatrów, spośród których najbardziej znane jest oczywiście skupisko teatrów broadwayowskich!

Miasto jest miejscem narodzin ekspresjonizmu abstrakcyjnego w latach 50, a także hip-hopu pod koniec lat 70. Dzisiaj, Nowy Jork pełni rolę centrum światowego przemysłu muzycznego i odgrywa bardzo ważną rolę w amerykańskim przemyśle filmowym i telewizyjnym. Miasto samo w sobie jest bohaterem licznych filmów i książek.

Broadway

Broadway to powszechna nazwa na skupisko kilkudziesięciu teatrów broadwayowskich położonych w Theather District – samym sercu Manhattanu, tuż przy Times Square. Jest jednym z wiodących ośrodków sztuki teatralnej na świecie. Teatr broadwayowski musi być położony w Theather District i mieć minimum 500 miejsc siedzących na widowni, w przeciwnym razie zalicza się go do teatrów typu off-broadway. Przedstawiają zwykle dzieła nieco mniejsze w skali, eksperymentalne, debiutujących autorów.

Historia Broadwayu sięga 1750 roku, kiedy to powstał pierwszy teatr, a w latach 80 ubiegłego wieku, dzięki staraniom ruchu Save the Theaters, został uznany za historyczny rejon prawnie chroniony. Dzisiaj, aby przyciągnąć publiczność, w spektakle są angażowani najpopularniejsi aktorzy i gwiazdy filmowe. Aktualny rekord należy do spektaklu – Upiór w Operze. Wystawiany jest nieprzerwanie od 26 stycznia 1988 roku. Do dziś odbyło się blisko 11.000 odtworzeń tej sztuki.

Najczęściej filmowane miasto

Nowy Jork jest tłem niezliczonej ilości filmów i seriali!! Kręci się tu ich około 800 rocznie!! Do najsławniejszych tytułów, które być może kojarzysz, należą kultowe komedie familijne takie jak: Kevin Sam w Nowym Jorku (1992), Pogromcy duchów (1984), Książe w Nowym Jorku (1988) czy Noc w Muzeum (2006) rozgrywająca się dokładnie w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. Również wiele filmów akcji dzieje się na ulicach Nowego Jorku, np.: Spider Man (2002), Jestem Legendą (2007), Faceci w Czerni (1997), Geostrom (2017) czy Godzilla (2014) i King Kong. Z dramatów do głowy przychodzi mi Wielki Gatsby (2013), a z kryminałów Wall Street (1987). Za to nie brakuje mi propozycji kultowych romansów rozgrywających się w Nowym Jorku: Śniadanie u Tiffaniego (1961), serial Plotkara (2007 – 2012), serial Seks w Wielkim Mieście (1998-2004) czy jeden z filmów mojej młodości – Szkoła Uwodzenia (1999).

Znasz jeszcze jakieś? Może kojarzycie jakieś horrory? Koniecznie podziel się z nami tytułem w komentarzu!!

Poniższa mapa z Bussiness Insider:

filmowa-mapa-nowego-jorku

Nowy Jork – Festiwale i Eventy

W Nowym Jorku, na hali Madison Square Garden odbywają się koncerty największych gwiazd muzycznego świata – np. Lady Gagi czy Justina Bibera. Co roku odbywają się również liczne wydarzenia i festiwale kulturalne. Do najciekawszych należą:

Tribeca Film Festival – odbywa się każdej wiosny, prezentując ponad 600 różnorodnych pokazów filmów, przemówień, muzyki, gier, grafiki i różnorodnych programów. Festiwal został założony w 2001 roku przez Roberta De Niro, Jane Rosenthal i Craiga Hatkoffa. Festiwal nagradza niezależnych artystów w 23 konkursach.

Shakespeare in the Park – Festiwal Szekspirowski –  to program teatralny, w którym wystawiane są sztuki szekspirowskie w Delacorte Theatre, na świeżym powietrzu w Central Parku w Nowym Jorku. Teatrem i przedstawieniami zarządza Teatr Publiczny, a bilety dystrybuowane są bezpłatnie w dniu spektaklu.

New York City Marathon – maraton na trasie prowadzonej przez wszystkie pięć dzielnic Nowego Jorku.

Halloween Parade – Coroczna parada, dnia 31 października, w noc każdego Halloween, w dzielnicy Greenwich Village. Jest największą na świecie paradą Halloween. Oficjalna trasa prowadzi wzdłuż Szóstej Alei, od Spring Street do 16th Street na Manhattanie, na długości niemal 4km. Parada zwykle zaczyna się o 19:00 i trwa około dwóch do trzech godzin. Charakterystycznymi cechami parady są duże lalki, które są animowane przez setki wolontariuszy.

Thanksgiving Day Parade – Zanim Ameryka zacznie jeść indyka i rozsiądzie się, by obejrzeć mecz piłki nożnej, wszystkie oczy zwracają się na Manhattan podczas parady Macy’ego z okazji Święta Dziękczynienia. 24 listopada widzowie mogą podziwiać coroczny korowód gigantycznych balonów, pływaków, cheerleaderek, klaunów, orkiestr marszowych, występów na Broadwayu i celebrytów to jedno z najlepszych wydarzeń w Nowym Jorku w listopadzie! Zwykle zaczyna się na 77th St i Central Park West i kieruje się na 34th Street do Macy’s Herald Square.

Sylwester na Times Square – sylwester legenda.

nowy-jork-w-filmach

.

Czy post był da Ciebie pomocny? Jeśli tak, to UDOSTĘPNIJ go!

 

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

up