Obróbka zdjęć w Lightroom. Jak obrabiamy nasze zdjęcia?

25 czerwca 2019 21:38 3 11326
obróbka zdjęć Lightroom

Zdjęcia. To właśnie one wzbudzają najwięcej emocji na naszym blogu. Dla jednych są radosnym źródłem inspiracji dla innych reżyserowanym, zafałszowanym obrazem rzeczywistości. A dla nas są niczym innym jak odzwierciedleniem naszego spojrzenia na świat….

U jednych są przepełnione mrokiem, czarno-białe i wyblakłe, a u nas tak się składa – intensywnie kolorowe, wyraźne i pełne emocji. Bo tak właśnie lubimy! Lubimy się zachwycać pięknymi widokami, przytulaśnymi zwierzakami i niezwykłymi momentami. Lubimy je uwieczniać na fotografiach i podrasowywać tak, żeby wyglądały jak wyjęte z najpiękniejszej bajki. Bo tak właśnie widzimy swoje życie!! Taki jest nasz sposób patrzenia na świat!

Niezależnie jednak od tego, jak sam patrzysz na świat, musisz wiedzieć, że Lightroom to prawdopodobnie najprostszy w obsłudze i najlepszy, najbardziej wszechstronny program do obróbki zdjęć jaki istnieje na dzień dzisiejszy na rynku!! Ok, może nie aż tak wszechstronny jak kultowy Photoshop, ale ten drugi to już bardzo graficznie zaawansowany edytor, kompletnie niepotrzebny jeśli Twoim celem jest jedynie upiększenie zdjęć wrzucanych do social mediów. Niemal wszystko co istotne w obróbce zdjęć zrobicie właśnie w Lightroom! I z ręką na sercu – my nie używamy żadnego innego programu! No chyba, że uzględnić by tu jakieś efekciarskie, gotowe filtry w aplikacjach mobilnych 😛

Lightroom – cena

Zanim jednak przejdziemy do możliwości, zapewne zadasz najważniejsze pytanie. Ile kosztuje Lightroom? Otóż wersja na PC kosztuje 146,79 euro rocznie lub w abonamencie od 12,29 euro / mc w planie dla fotografów (z pakiecie z Photoshopem). Mobilna wersja Lightroom jest darmowa, choć niektóre funkcje są zablokowane dla osób bez wykupionego Creative Clouds.

obróbka zdjęć 6

Obróbka zdjęć w Lightroom – możliwości:

Ok, teraz możemy przejść do rzeczy. Jak wygląda obróbka zdjęć w Lightroom i co można za pomocą tego programu?

(Za jakość z góry przepraszam. Niemal wszystkie te fotki obrabiane były na telefonie, więc czasem widać pewne niedociągnięcia 😛 Ale sami wiecie jak to jest coś robić palcem. Haha :P)

 • Przycinanie zdjęć (Crop)

Podstawowa funkcja, znana z każdego chyba programu do obróbki zdjęć. Nic nadzwyczajnego, ale funkcja ta jest absolutnie niezbędna! Pewnie sam zauważyłeś, że obróbkę zdjęć zaczynasz właśnie od odpowiedniego cięcia 😀

 • Geometria zdjęć (Geometry)

Idąć dalej, za ciosem – skrojone zdjęcie należy odpowiednio przesunąć, obrócić, poprawić piony, poziomy, ew. rozciągnąć czy przeskalować. Zniwelować wszelkie wady obiektywu, nienaturalne krzywizny i pochylenia.

geometria zdjęć

 • Rozjasnianie za ciemnych fotografii (Light)

Był piękny zachód słońca, zrobiłeś/aś sobie zdjęcie na jego tle, ale w aparacie nie wygląda to już tak ładnie, co? Jesteś ciemną plamą na jasnym tle? Cóż, to całkowicie naturalne, bowiem żaden sprzęt nie dorównał jeszcze możliwościom ludzkich oczu i nawet na bardzo wysokiej rozpiętości tonalnej (tzw. HDR) bardzo ciężko zrobić wyraźne zdjęcie obiektu pod słońce, i to jeszcze z widocznym tłem! I oczywiście między innymi do tego został stworzony lightroom! Pamiętajcie tylko, że zdecydowanie łatwiej jest rozjaśnić zbyt ciemne zdjęcie, niż przyciemnić te zbyt jasne!

obróbka zdjęć rozjaśnianie

rozjaśnianie zdjęć lightroom

 • Niwelowanie zażółceń na zdjęciach (Color)

Czyli tzw. zmiana temperatury barwowej. Kochamy gorące, słoneczne dni, ale fotografowanie w takich warunkach jest niezwykle trudne! Ileż to razy zdjęcia wychodziły nam paskudnie zażółcone, kolory wręcz odrealnione… To samo się tyczy zdjęć w świetle żółtych żarówek… Całe szczęście, tę „wadę” naprawdę łatwo jest naprawić – przesuwając tylko jednym suwaczkiem Temperature o kilka punktów w lewą stronę! 😀 I działa to oczywiście w dwie strony – zbyt niebieskie zdjęcia można poprawić “ocieplając” zdjęcie o kilka punktów 😛

obróbka zdjęć zażółcenia

temperatura barwowa Lightroom

 • Nadawanie głębi zdjęciom (Light)

Wydaje Ci się, że zdjęcie jest płaskie? To wina głównie obiektywu (na poniższym przykładzie to w ogóle zdjęcie z telefonu), ale możesz nieco poprawić ten efekt z wyczuciem podbijając kontrast i cienie 😉 )

głębia ostrości lightroom

głębia obróbka zdjęć 2

 • Kinowy efekt winiety (Effects)

Klasyka fotografii. W Lightroom jest to naprawdę bardzo rozbudowana możliwość stosowania białej lub czarnej winiety.

obróbka zdjeć winieta

 • Wyostrzanie nieostrosci (Details)

Twarz wyszła nie dość ostra? Spokojnie, obróbka zdjęć w Lightroom daje możliwość wyostrzania na wiele sposobów. Od micro detalu, po widoczne krawędzie a nawet efekt ziarna. Oczywiście nie naprawi to całkowicie wad zdjęcia, ale znacznie je poprawi 😉

ostrość obróbka zdjęć

 • Redukcja szumów (Details)

Przy temacie ziarna zostając… Fachowo nazywa się to szumem i powstaje na zdjęciach o mocno podbitym ISO. Tę „wadę techniczną” można zredukować za pomocą Lightroom albo podbić i przerobić na specjalny efekt wizualny 😛 Albo nałożyć ziaro na zdjęcie, na którym go nie ma 😛 Niestety nie mam przykładów, jakoś nie używam za specjalnie tej opcji.

 • Nasycenie wyblakłych kolorów (Color)

Nawet jeśli uchwycisz świetny kadr i złapiesz odpowiednie światło to i tak niemal pewne jest, że kolory na Twoim zdjęciu będą nieco wyblakłe, nie tak kolorowe jak w rzeczywistości… Możesz je podbić w całości, albo dostosować tylko te wybrane kolory 😉

nasycenie obróbka zdjęć

nasycenie lightroom

 • Możliwość tworzenia klimatycznych tonacji kolorystycznych (Color)

Nie przepadasz za nasyconymi kolorami? Wolisz stonowane palety kolorów i bardziej kinowy efekt? A może szukasz spójnej palety barw do całej sesji? Obróbka zdjęć w Lightroom polega przede wszystkim na edycji kolorów i tworzeniu klimatycznych tonacji kolorystycznych! Możesz przebierać wśród gotowych presetów, lub tworzyć i zapisywać swoje własne! Baw się temperaturą, odcieniem, nasyceniem, winietą i edycją pojedynczych kolorów by stworzyć swój własny styl!

obróbka zdjęć własny styl

presety lightroom

 • Obróbka miejscowa za pomocą pędzla (Selective Edits)

Chyba najcenniejsza spośród możliwości obróbki zdjęć to miejscowa obróbka za pomocą pędzla. W Lightroom de facto możesz wszystkie opisane przeze mnie możliwości stosować miejscowo, na wybrane fragmenty swojego zdjęcia. Dzięki tej funkcji możesz zdziałać dosłownie cuda ze swoimi zdjeciami! Ale rozpatrzmy to na przykładzie…

Lightroom obróbka zdjęć

Maroko, wodospad Ouzoud, godzina coś koło 14. Zwiedzamy, jest pięknie, ale światło pada akurat tak niefortunnie, że dzieli kadr na 2 części – ciemną plamę w cieniu i przepalone słońcem fragmenty tła. Jak uratować takie zdjęcie? Po pierwsze, jak już ustaliliśmy, dobrać parametry względnie na jaśniejszy obszar. Następnie osobno skorygować ekspozycję i światło dla obu tych części w postprodukcji! U nas nawet dodatkowo skorygowaliśmy ostrość na nas (obiekcie pierwszoplanowym) i najciemniejsze partie na twarzy Lubego. I jak? Czy nie jest o wiele lepiej?!

miejscowa obróbka zdjęć w Lightroom

 • Wygładzanie skóry, a przy odrobinie wprawy nawet opalenizna! (Selective Edits)

Wystarczy znowu odpalić pędzel, zaznaczyć fragmenty „czystej skóry” i znacznie zmniejszyć ostrość lub zmienić jej koloryt opcją Exposure lub Color Mix.

opalenizna w lightroom

 • Wycinanie pryszczy i innych elementów ze zdjęć (Healing Brush)

Ok, cycków czy mięśni sobie nie dorobisz, ale pojedynczego pryszcza z twarzy się pozbędziesz 😛 Albo innych zbędnych elementów z tła. Zresztą… Sam znajdź różnicę! Haha 😛

obróbka zdjęć wycinanie elementów

Chciecie jeszcze kilka przykładów? Obróbka zdjęć by Miniomki:

obróbka zdjęć 1 obróbka zdjęć 2 obróbka zdjęć 3 obróbka zdjęć 4 obróbka zdjęć 5

Która z tych przeróbek “przed i po” podoba Ci się najbardziej?

Masz jeszcze jakieś pytania, patenty, którymi możesz się podzielić? A może chciał(a)byś, abym opisała, którąś z tych funkcji krok po kroku? Pisz śmiało!

Potrzebujesz więcej fotograficznych inspiracji? OBSERWUJ NAS na Instagram @Miniomki!

 

Zobacz też: 9 najlepszych aplikacji do obróbki zdjęć.

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

3 comments on Obróbka zdjęć w Lightroom. Jak obrabiamy nasze zdjęcia?

 1. Monia086 pisze:

  Super wpis ! A może krótkie filmiki instruktażowe na YT?

 2. Angelika pisze:

  Wszystkie zdjęcia są prześliczne i też używam tego programu ale darmowego i też idzie ładnie przerobić zdjęcia 😀

  ZAPRASZAM NA MÓJ BLOG

up