Pogoda na Teneryfie – różnice pomiędzy zimą i latem, północą i południem

11 stycznia 2021 15:20 3 3810
Pogoda na Teneryfie

Najczęściej zadawanym pytaniem, jakie pada na temat Teneryfy – jest niewątpliwie pogoda. Kiedy najlepiej jechać na Teneryfę? Jaka jest pogoda na Teneryfie zimą? Czy zimą da się kąpać w ocenie? Jak różni się klimat północy od południa? I który region jest najlepszy?

Pogoda na Teneryfie – 23 mikroklimaty

Ukształtowanie powierzchni terenu

Zacznijmy od podstaw. Teneryfa ma to maleńka wysepka na Oceanie Atlantyckim, położona ok. 300km od kontynentu (Afryki) i ok. 1000km od Europy (Płw. Iberyjskiego), w towarzystwie 6 innych Wysp Kanaryjskich. Znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego. Jest niewielka. Ma ok. 50 km szerokości i nie więcej jak 80km długości, ale to wystarczająco, żeby pomieścić aż 3 pasma górskie! Masyw Teide, masyw Teno i masyw Anaga to pozostałości po wybuchach wulkanu el Teide. Dzielą wyspę na pół, na umowną część północną i południową, które opiszę dokładnie w kolejnym akapicie. Ale tak naprawdę stroma topografia tworzy na wyspie aż 23 mikroklimaty! Bowiem wraz ze wzrostem wysokości średnie temperatury spadają, a ilość opadów wzrasta!

Teneryfa topografia

Pogoda na Teneryfie – Północ i południe

Jak wspomniałam, góry dzielą wyspę na dwie umowne części: północną – zieloną, z częstszymi opadami, wykorzystywaną do rolnictwa. Oraz południową – suchą, pustynną, niemal pozbawioną życia jeśli nie liczyć tłumów turystów. Skąd się bierze ta różnica?

Pogoda na Teneryfie strefy

Zimny prąd Kanaryjski

Od północy, przez wyspę przechodzi zimny prąd kanaryjski, który przynosi ze sobą znacznie niższe temperatury, niż te wytworzone przez rozgrzane promienie słoneczne, uderzające o twardą, suchą, spłowiałą ziemię wyspy. Wiatr uderza o wyspę z północy, natrafiając na wysokie pasma górskie – masywy Teide, Teno i Anaga. Przeszkoda, uniemożliwia swobodny przepływ mas powietrza, które osiadają na zboczach i ulegając zderzeniu z opadającym nań, cieplejszym powietrzem. I skraplają się gwałtownie.

Morze chmur na Wyspach Kanaryjskich

Efekt morza chmur na północy (600-1800m)

Zetknięcie się tego zimnego powietrza z gorącym, sprzyja gwałtownemu skraplaniu wody i powstawaniu gęstych, niskich chmur. Osiadają one na zboczach górskich masywów, nie mogąc ich wyminąć ani się ponad nie wznieść (albowiem zimne powietrze jest cięższe). To zjawisko nosi nazwę inwersji termicznej i to właśnie dzięki niemu, na Teneryfie są tak doskonałe warunki do obserwacji nocnego nieba!

Izolacja od Słońca i zdecydowanie większa wilgotność powietrza, obniża temperaturę w tej części wyspy nawet o kilka stopni względem południa. Zjawisko jest właściwie stałe, obserwowane przez większą część roku. Nocą, wiatr niesie rozgrzane powietrze w kierunku oceanu, rozganiając chmury. Rankiem, wychłodzona ziemia odwraca proces. Wiatr nadciąga znad oceanu i natrafiając na przeszkodę, już ok. godziny 12-13 zasnuwa niebo chmurami… Te chmury trzymają wilgoć i generują przelotne opady słodkiej wody, co wpływa na bujność życia fauny i flory.

Morze chmur na Teneryfiemorze chmur Teneryfa

Opady deszczu na Teneryfie

Szacunkowo mówi się, że 70% opadów deszczu jest na północy. Jednak ilość jak i częstotliwość opadów różni się w zależności od wysokości jak i ekspozycji na zbocze. Najwięcej opadów notuje się w miejscowości La Laguna, oraz na północy w granicach 600-1800m n.p.m. Niech wizualizację uprości Wam mapka:

Opady deszczy na Teneryfie

Niech Was to jednak nie wystraszy! To, że opady są większe, nie oznacza wcale, że przyjeżdżając tutaj zastaniecie deszcz. Owszem, czasem pogoda na Teneryfie spłata figla i leje przez tydzień, ale zdarza się to naprawdę sporadycznie i raczej zimą. Zwykle jednak kończy się na osłonie “morza chmur”, z którym to zjawiskiem już Was zapoznałam. I to dzięki niemu wilgoć zostaje w powietrzu, nie paruje. Daje życie. Jest ciepło, ale nie gorąco. Jest rześko! Północ uwielbiana jest przez aktywnych turystów! Południe dla odmiany jest extramalnie suche, wypalone słońcem i wysmagane wiatrem. Idealne dla plażowiczów, chcących szybko nabrać koloru!

Pogoda na Teneryfie latem i zimą

Inne pytania, którymi regularnie nas zasypujecie dotyczą różnic w temperaturze powietrza i wody – latem i zimą. Otóż rozczaruję Was. Tych różnic za bardzo nie ma…

Wyspa Wiecznej Wiosny – temperatura powietrza i wody

Nie bez powodu Teneryfę nazywa się Wyspą Wiecznej Wiosny. Pogoda na Teneryfie stabilna przez cały rok i ulega nieznacznym, minimalnych wahaniom. Temperatura powietrza bardzo rzadko spada poniżej 18 stopni w ciągu dnia i zwykle nie przekracza 25. I tak, mam tu na myśli różnice w przekroju całego roku, zimą i latem, a nie jak pewnie myśleliście – jednego miesiąca (jakby to było w Czerwcu, w Polsce :P).  Oczywiście mówimy tu o poziomie plaży, bo wraz z wysokością temperatury spadają – wiadomo. Noce też są chłodniejsze. Natomiast wahania temperatury oceanu są jeszcze niższe, i wynoszą średnio od 19 do 23 stopni. Nie będzie więc gorzej niż w Bałtyku, nawet jeśli swoją podróż planujesz w Styczniu 😛

Pogoda na Teneryfie 2

Kalima znad Sahary

Jeśli założyliście, że najniższe temperatury wypadają zimą, to oczywiście założyliście prawidłowo. Ale od reguły, często padają wyjątki… Najważniejszym z nich jest Kalima – pogoda, która jest efektem wiejącego okresowo znad Sahary wiatru. Może wystąpić i latem i zimą, podnosząc gwałtownie temperaturę powietrza do niemal 30 stopni! Niesie ona pył i drobiny piasku, które czasem osiągają bardzo dużą gęstość i mogą utrudniać oddychanie, więc wcale nie jest zjawiskiem pożądanym. Astmatykom i osobom cierpiącym na zaburzenia układu oddechowego zaleca się szczególną ostrożność w tym czasie. Kalima może utrzymywać się nawet przez kilka dni.

kalima

Śnieg na Teide

Zimą, kiedy wyjątkowo silne wiatry z północy docierają nad masyw Teide, temperatura na szczycie potrafi spaść nawet poniżej 0! Ciepły ocean paruje, a ta para natychmiast zamarza… I pada ŚNIEG! Zaskoczeni? Oczywiście spotkać go można tylko w wysokich partiach masywu Teide, zwykle na szczycie, ale raz na parę lat opady są bardziej obfite (jak te ze zdjęcia). Droga do Parku Narodowego Teide jest wówczas zamykana, a reszta wyspy tonie w ulewie 😛 Temperatura potrafi spaść gwałtownie, ale don’t worry – trwa to maksymalnie kilka dni! Potem wszystko wraca do normy, a śnieg zaczyna się topić.

śnieg na Teide

Pogoda na Teneryfie – Regiony i ich specyfikacja

A jak to się ma w praktyce? Jaka jest rzeczywiście pogoda na Teneryfie? Czego możesz się spodziewać w…

  • Santa Cruz – Zwykle zasnuwa niebo przelotnymi chmurami, które dozuje stopniowo przelewając dolinami Anagi. Jest ciepło i przyjemnie, bo ta betonowa dżungla nie ma dzięki temu kiedy zbytnio się nagrzać czy ochłodzić.

  • La Laguna – deszczowa, chłodna, położona wysoko (600m n.p.m.) dawna stolica wyspy nie kusi pogodą, ale powstała tam, bo dostarczała ludziom dostatecznie dużo pitnej wody.

  • Anaga – mglista i deszczowa, w szczególności od swej północnej strony. Upajająco rześka. Temperatura spada wraz z wysokością.

  • Puerto Cruz i Dolina La Orotavy – kapryśna dolina, która czasem łapie wszystkie chmury, a czasem osadzone na Anadze i Teno, zapewniają dolinie Słońce…

  • Los Gigantes i Teno – pochmurny od północy i słoneczny od południa masyw, osłania od wiatru i chmur miasta takie jak Puerto de Santiago czy Santiago del Teide.

  • Masca – wioska położona wysoko w górach Teno, zwykle bardzo słoneczna, osłoniona od wiatru masywami górskimi, ale ze względu na swoją wysokość jest kilka stopni mniej, niż na poziomie morza. Warto to wziąć pod uwagę w szczególności w miesiącach zimowych.

  • Icod de los Vinos, Garachico i Buenavista del Norte – to już stosunkowo pochmurne, a co za tym idzie – najmniej turystyczne – miasta na wyspie. Jest lokalny klimacik, są piękne widoki na klify, bujna roślinność i rozległe plantacje bananów. Jest też odrobinę chłodniej niż w innych częściach wyspy… Słońce świeci tu zwykle do godziny 12-13, po czym niebo zasnuwa się chmurami i o zachodzie słońca ponownie niesie przejaśnienia.

  • Los Christianos, Adeje i Las Americas – słoneczna i najmniej wietrzna część wyspy. Charakteryzuje się najspokojniejszymi wodami i najpewniejszą pogodą. Deszcz pada tu niezwykle rzadko, więc klimat jest iście pustynny.

  • El Medano i cała strona południowo-wschodnia – słoneczna i sucha, ale najbardziej wietrzna część wyspy. Chmury nie osiadają, bo nie mają na czym. Jest płasko, więc wiatr bardziej niż w pozostałych częściach wyspy – nabiera siły i rozpędu. I niestety odczucia są często zimne i nieprzyjemne, nawet jak świeci słońce.

  • Park Narodowy Teide – od ok. 1800m klimat robi się suchy i pustynny, zdecydowanie zimniejszy niż na nizinach. Za dnia należy uważać na szczególnie wysokie w tym regionie promieniowanie słoneczne, nocą zaś ubierać się w kilka warstw ciepłych ubrań. Zimą – jak już mówiliśmy – może padać śnieg!

Najczystsze powietrze w kraju

Przy okazji pogody, warto chyba wspomnieć o powietrzu, którego jakość na Wyspach Kanaryjskich jest wspaniała! Wyspy mają niski poziom zanieczyszczenia powietrza z powodu niewielkiego uprzemysłowienia (rafineria, dwie elektrociepłownie i ruch drogowy) oraz dzięki wiejącym passatom. Według danych hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia i Przemysłu, Teneryfa jest jednym z najczystszych miejsc w kraju.

Porównując do Polski, stopień zanieczyszczenia powietrza wynosi przykładowo (z dnia dzisiejszego):

pogoda na Teneryfie - Smog

 • Kraków 40µg/m3

 • Warszawa 35µg/m3

 • Poznań 26µg/m3

 • Lublin 31µg/m3

 • Santa Cruz de Tenerife 0,32µg/m3

„dopuszczalny poziom jednogodzinnego stężenia NO2 wynosi 200µg/m3 i zgodnie z normami nie powinien być przekraczany więcej niż 18 razy w ciągu roku. Dopuszczalna średnia dla całego roku wynosi więc zaledwie 40µg/m3! W dużych polskich aglomeracjach: Warszawie, Krakowie i Wrocławiu ta wartość jest regularnie przekraczana.” jak podaje strona smoglab.pl.

Jako ciekawostkę można dodać, że lekarze europejscy w XIX w., szczególnie angielscy i holenderscy zachwalali klimat Teneryfy i zalecali go swoim pacjentom jako środek na złagodzenie dolegliwości związanych z wiekiem i na układ krążenia.

Pogoda na Teneryfie – podsumowanie

Generalnie, Teneryfa jest jednym z zaledwie kilku takich miejsc na świecie, gdzie możecie wskoczyć do oceanu, nurkować, surfować i się opalać, po czym wsiąść w samochód i jeszcze tego samego dnia lepić bałwana ze śniegu wysoko w górach! Co kilkanaście kilometrów pogoda na wyspie się zmienia, ale zawsze gdzieś można znaleźć słońce. To Wyspa Wiecznej Wiosny, na którą możecie bez żadnych obaw przybywać przez cały rok! Każda pora jest dobra!

Windy

Na koniec chciałam Wam jeszcze polecić aplikację Windy.com – zdecydowanie najlepsze narzędzie do obserwowania pogody jakie znam i niezastąpione w tak zmiennym i różnorodnym miejscu, jakim jest Teneryfa! Możecie obserwować jak z godziny na godzinę, zmienia się kierunek i siła wiatru, wielkość fal, możecie podejrzeć gdzie akurat pada deszcz i jak bardzo jest obfity. Znajdziecie też obszary burzowe, lokalizację chmur, mapę zanieczyszczeń i inne. Generalnie moje ulubione narzędzie, z jakiego korzystam!

Pogoda na Teneryfie Windy

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

3 comments on Pogoda na Teneryfie – różnice pomiędzy zimą i latem, północą i południem

 1. Ewa pisze:

  Teneryfa jest piękna i ma swoje uroki i aury. Chciała bym tam pojechać.

 2. Dorota pisze:

  Bardzo zazdroszczę możliwości podróżowania w tak ciekawe miejsca. Z chęcią również wyruszyłabym pozwiedzać świat. Niestety póki co nie mogę sobie na to pozwolić. Na pocieszenie przeglądam różne strony z ogłoszeniami. Motocykl, który zamierzam kupić umożliwi mi zwiedzanie naszego pięknego kraju. 🙂

 3. Dorota pisze:

  Bardzo zazdroszczę możliwości podróżowania w tak ciekawe miejsca. Z chęcią również wyruszyłabym pozwiedzać świat. Niestety póki co nie mogę sobie na to pozwolić. Na pocieszenie przeglądam różne strony z ogłoszeniami. Motocykl, który zamierzam kupić umożliwi mi zwiedzanie naszego pięknego kraju. 🙂

up