Statua Wolności w Nowym Jorku

6 marca 2022 16:40 1 4047
statua-wolnosci-w-nowym-jorku

🗽 Statua Wolności w Nowym Jorku 🗽

Ikona. Symbol miasta i całych Stanów Zjednoczonych! “Lady Liberty” a właściwie “Wolność Opromieniająca Świat”. Oczywiście, że musieliśmy ją zobaczyć, bo to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci na świecie! Wielka, 93 metrowa Statua Wolności w Nowym Jorku to synonim wolności, równości i niepodległości. Jest poetyckim symbolem amerykańskiego snu. Leży u ujścia rzeki Hudson, można powiedzieć, że “u bram miasta”, witając tych przypływających i przylatujących. Jest prezentem od narodu francuskiego podarowanym na znak przyjaźni, na 100 rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości.

Statua Wolności w Nowym Jorku – historia

Budowana była w Paryżu i przez Paryżan została uznana „ósmym cudem świata”. Następnie zdemontowana na części, została przetransportowana do Stanów Zjednoczonych, ponownie złożona i odsłonięta w 1886. Była wówczas najwyższą budowlą w Nowym Jorku. Jej twórcą był między innymi Gustav Eiffel – ten sam od słynnej Wieży Eiffla w Paryżu czy mostu w Porto. Zaprojektował on stalową konstrukcję wewnątrz obudowy wykonanej z miedzi. Niegdyś oryginalnie rudo-złota, dziś już pośniedziała i powszechnie znana ze swojego jasno zielonego koloru. Jest najpopularniejszym pomnikiem na świecie – odwiedza ją ok. 4mln osób rocznie!

Sama statua, bez cokołu, ma nieco ponad 46 metrów wysokości. Wewnątrz, w jej koronie, znajduje się platforma widokowa. Prowadzą do niej dwa spiralne ciągi schodów. Trzeci, prowadzący do znicza, nie jest dostępny dla zwiedzających. Natomiast ten znicz uległ znacznej degradacji na przestrzeni lat i został wymieniony w 1984 roku na replikę wg oryginalnego projektu. W tym samym roku Statua została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Statua Wolności w Nowym Jorku przedstawia postać kobiecą, stojącą na zerwanym łańcuchu, symbolizującym amerykańską niezależność i koniec wszelkiego rodzaju niewoli i ucisku. W prawej dłoni trzyma pochodnię, a w lewej tablicę, na której umieszczona jest data uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone: 4 lipca 1776. Na koncepcję pomnika miał wpływ obraz “Wolność wiodąca lud na barykady”, Eugene Delacroix. Wpisz sobie to w Google. Nie uważasz, że postać jest podobna?

Matka wygnańców

Niegdyś, w latach 1886-1924 prawie 14 milionów imigrantów przedostało się do Stanów Zjednoczonych przez Nowy Jork. Wydaje się, że dla nich, Statua Wolności w Nowym Jorku była uspokajającym znakiem, że przybyli do krainy swoich marzeń.

Gdy imigracja spadła po I wojnie światowej, rola Statuy ewoluowała. Mówiła do obywateli z błyszczących plakatów, aby kupowali obligacje wojenne i zaciągali się do wojska. Potem, gdy już wracali z wojny, byli poruszeni widokiem Statuy, gdy wchodzili do portu w Nowym Jorku po wojnach. Napięcia wojenne w XX wieku wzmocniły ten związek i jeszcze bardziej wzmocniły wizerunek Statuy w porcie jako symbolu Stanów Zjednoczonych jako schronienia dla biednych i prześladowanych Europy oraz jako miejsca nieograniczonych możliwości.

statua-wolnosci-w-nowym-jorku-2

Platforma widokowa w koronie

Na wysokości 89,5m, w koronie, znajduje się platforma widokowa. Niestety aktualnie wciąż pozostaje zamknięta ze względu na pandemię covid-19 i podczas naszej wizyty nie było nam dane tam wejść. A szkoda, bo to byłaby kolejna ciekawa perspektywa na panoramę Nowego Jorku. I podobno całkiem niezła wspinaczka, bo jedynym wejściem są strome, kręte schody!

Muzeum na Liberty Island

Na wyspie Liberty Island, znajdziecie również godne uwagi muzeum, które zostało otwarte stosunkowo niedawno, bo w 2019 roku. Wejście do niego znajduje się w cenie biletu i oferuje niewielką, ale interesującą wycieczkę po historii tego miejsca. Dowiecie się z niej kto, kiedy i jak zaprojektował statuę, co w sobie kryje, jaką rolę odegrała w kulturze a nawet zobaczycie urocze repliki w postaci np. klocków lego! Możecie również zostawić po sobie ślad i dodać swoje zdjęcie do multimedialnej Lady Liberty. Może znajdziecie nasze? Dajcie znać koniecznie!

Zobacz też Liberty Vista na szczycie Muzeum, aby podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Statuę i Port w Nowym Jorku.

muzeum-libert-island

Mapa wycieczki pod Statuę Wolności w Nowym Jorku

W cenie wycieczki na Liberty Island jest też uwzględniona wycieczka na Ellis Island i Narodowe Muzeum Imigracji. To nie tylko ciekawe muzeum o historii tego miasta, ale również wspaniałe widoki na Manhattan Skyline!

statua-wolnosci-mapa-wycieczki-promy

☝️ Mapa promów na Liberty i Ellis Islands

Mapa Libert Island  👇

mapa-liberty-island

manhattan-skyline

☝️ Manhattan Skyline – panorama widziana z Ellis Island

Statua Wolności w Nowym Jorku – Ceny

Gdzie kupić bilety? Ile kosztują?

  • Bilety można zakupić online » tutaj « nawet z 6-miesięcznym wyprzedzeniem, albo bezpośrednio przed zwiedzaniem, na Castle Clinton National Monument. Bilet obejmuje transport promem na obie wyspy oraz powrót.
  • Wycieczki audio są dostępne po przybyciu na Liberty Island bez dodatkowych kosztów. Treść jest dostępna w 12 językach: arabskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hindi, włoskim, japońskim, koreańskim, mandaryńskim, portugalskim, rosyjskim i hiszpańskim.
  • Na terenie Muzeum Statuy Wolności i Narodowego Muzeum Imigracji Ellis Island dostępne jest bezpłatne wifi.

  statua-wolnosci-ceny-biletow

  Skąd i w jakich godzinach kursują promy? – Godziny Otwarcia

  • Na Ellis Island i Statuę Wolności można dostać się tylko promem. Statki odpływają o określonych godzinach z Battery Park na Manhattanie lub Liberty State Park w New Jersey. Obsługuje je firma Statue Cruises i jest jedynym autoryzowanym organizatorem tychże wycieczek!! Jeśli spotkasz sprzedawcę na ulicy – prawdopodobnie sprzeda Ci on jedynie rejs dookoła pomnika, jednak nie będziesz mógł zejść na teren Liberty i Ellis Islands.
  • Promy pod Statuę Wolności w Nowym Jorku kursują CODZIENNIE od godziny 9:30 do godziny 16:30. Za wyjątkiem Święta Dziękczynienia i Bożego Narodzenia.
  • Przed wejściem na prom zostaniesz poddany kontroli podobnej jak na lotnisku.
  • Promy kursują zgodnie z kierunkiem przedstawionym na mapie. Poniżej tabela aktualnych rozkładów rejsów:

  statua-wolnosci-w-nowym-jorku-promy

  Ellis Island

  W cenie wycieczki na Liberty Island, wliczony jest również prom na Ellis Island i wejściówka do Narodowego Muzeum Imigracji. Cóż, skoro już jest, to oczywiście warto wykorzystać. Muzeum Imigracji na Ellis Island przedstawia kronikę historii imigracji Ameryki i pozwala wejść w buty podróżnych z różnych epok.

  W późnych latach XIX wieku, wielu ludzi opuściło swoje ojczyzny i przybyło do USA w poszukiwaniu lepszego życia. Co było powodem? Czasem niedobory ziemi i klęski nieurodzaju, głód, rosnące podatki, bezrobocie, a czasem powiazania rodzinne czy zwykła pokusa przygód. Inni uciekali przed prześladowaniami na tle religijnym czy politycznym. Ale wszystkich łączyło oczywiście jedno – poszukiwali lepszej przyszłości. Byli to przybysze z całego świata, ale najwięcej pochodziło z Niemiec, Irlandii i Anglii. Przez tę małą wysepkę, przewinęło się ponad 12mln imigrantów w zaledwie 62 lat!!

  ellis-island

  Historia imigracji na Ellis Island

  Przed rokiem 1890 imigrację do Stanów Zjednoczonych regulowały poszczególne stany, a nie rząd federalny. Castle Garden (obecny Castle Clinton, w którym będziesz kupować bilety), służył jako stacja imigracyjna stanu Nowy Jork w latach 1855-1890. Przez jego drzwi przeszło około 8mln imigrantów. Jednak ze względu na wzrost masowej migracji, rząd federalny zdecydował się zbudować nową stację imigracyjną na Ellis Island. Zaczęła przyjmować przybyszów 1 stycznia 1892 roku.

  Pasażerowie I i II klasy przybywający do portu w Nowym Jorku nie musieli przechodzić procesu kontroli na Ellis Island. Zamiast tego pasażerowie ci przeszli pobieżną inspekcję na pokładzie statku. Uważano, że jeśli dana osoba mogła sobie pozwolić na zakup takiego biletu, bezsprzecznie była zamożna i mało prawdopodobne, że będzie potrzebować pomocy finansowej USA. Zupełnie inaczej traktowano pasażerów III klasy. W przeciwieństwie do tych pierwszych, podróżowali oni w zatłoczonych i często niehigienicznych warunkach, w pobliżu dna statków parowych, spędzając tam dwa tygodnie podczas trudnych przepraw przez Atlantyk. Po zacumowaniu statku parowego w porcie, pasażerowie wsiadali na prom na wyspę Ellis Island, w celu przeprowadzenia szczegółowej inspekcji. Jeśli dokumenty imigranta były w porządku, a jego stan zdrowia był dość dobry, proces inspekcji na Ellis Island trwał od 3 do 5 godzin. Inspekcje odbywały się w Sali Rejestracyjnej, gdzie lekarze krótko skanowali każdą osobę pod kątem widocznych dolegliwości fizycznych.

  Dla niektórych Ellis była „wyspą łez”. 2% przybywających imigrantów nie otrzymało prawa wjazdu. Głównymi powodami wykluczenia były choroby zakaźne, które mogłyby zagrażać zdrowiu publicznemu, oraz obawa, że imigrant prawdopodobnie stanie się podatnikiem publicznym.

  Po I wojnie światowej powstały ambasady USA w krajach na całym świecie. Niezbędne dokumenty i inspekcje medyczne odbywają się w konsulatach, zastępując proces inspekcji Ellis Island. Stacje zamknięto w 1954.

  polonia-na-ellis-island

  Centrum Historii Rodziny

  W 2001 roku powstało Amerykańskie Centrum Historii Imigracji Rodziny na Ellis Island, które zawiera bazę danych pasażerów z lat 1820-1954. Możesz przeszukać kolekcję 65mln rekordów przyjazdów, aby odkryć swoje prześledzić los swoich przodków do bram Stanów Zjednoczonych. Baza danych jest również dostępna online.

  Centrum Historii Rodziny znajduje się na pierwszym piętrze Narodowego Muzeum Imigracji Ellis Island. Jest czynne codziennie od 10:00 do 15:30.

  Inne budynki na Ellis Island

  Jeśli nie goni Cię czas, możesz udać się na wycieczkę po wyspie Ellis Island. Znajdziesz tam wiele innych, ciekawych budynków, takich jak budynek promu z lat 30 XX wieku, szpital, kostnicę, oddziały chorób zakaźnych, biura i mieszkania.

  imigranci-na-ellis-island

  ZOBACZ TEŻ INNE: Atrakcje w Nowym Jorku.

  atrakcje-w-nowym-jorku-miniaturka

  & obserwuj nas na instagramie @miniomki żeby być na bieżąco!

  Kategorie
  Tagi

  Zobacz wpisy

  Dodaj komentarz

  One Response to Statua Wolności w Nowym Jorku

  1. Zuzix pisze:

   Super post! Dzięki za informacje <3

  up