Zew wolności, kraina dzikości – SWANETIA. Monumentalne góry Kaukazu.

6 maja 2019 09:33 0 1999
Swanetia Gruzja

Nie da się opisać tego, jak malownicza jest droga z Zugdidi do Mestii. Albo tego jak niebezpieczne jest ostatnie 13km do Ushguli. Jakie wrażenie robi widok Ushby u jej podstaw! Oraz tego, jak bardzo gościnni są tutejsi ludzie! Swanetia – ekscytujący kawałek Gruzińskiego lądu! Dziki, ale bezpieczny. Wolny, ale wciąż nieznany. Za to w całości na listę UNESCO wpisany!

To, co w Swanetii uderza już od początku to niczym nieskrępowana natura! To jej prawami rządzi się tutejszy region i za nic ma wysiłki ludzkie. Raz za razem pokazuje swą wyższość, niszcząc swymi żywiołami to, co człowiek wzniósł własnymi rękami! Lawiny śnieżne regularnie pochłaniają domy, a krucha ziemia osuwa się i zasypuje drogi.

Swanetia 2Swanetia 3

Średniowieczne wieże, kaukaskie konie i wolność

Co ciekawe, pomimo srogiego klimatu i pochłaniającej wszystko natury Swanetia ma swój symbol, który przetrwał setki lat – kamienne wieże, które zostały wzniesione w Średniowieczu jako obiekty warowno-obronne. Były to budowle tak trwałe, że nie strawił ich ogień, nie rozkruszył wiatr i nie zrównał z ziemą śnieg. Nastarsze egzemlplarze trwają tam niemal od 1000 lat! Stanowiąc dumę lokalnej społeczności. Są żywym muzeum i świadectwem potęgi swańskiego ludu, którego historia na tych ziemiach sięga prawie 4 tysiącleci!!

Swanetia średniowieczne wieże

Swanowie dzielnie radzili sobie w tym niełatwym regionie, a do pomocy wykorzystywali konie – stąd ich dzisiaj już legendarny i wrodzony niemal talent do jazdy konnej. Kiedy zapytaliśmy Gia o to, jak często jeździ na swoim koniu, usłyszeliśmy, że codziennie(!) od ponad już 40 lat!! Oni się tu nawet śmieją, że jeżdzą od niemowlaka… 😀 I coś w tym jest, bo konno potrafi jeździć chyba każdy! I każdy ma tu swojego konia, choć trzeba zaznaczyć, że kaukaskie konie są inne. Niewielkie w porówaniu do swych arabskich braci, zaś niezwykle wytrzymałe, przystosowane do życia i pracy w trudnym, górskim terenie.

Żora

A ludzie? Otwarci! Gościnni. Chętnie pogadają, poopowiadają, napoją i nakarmią. Czy są szczęśliwi? Żora – trzydziestokilku-letni mężczyzna twierdzi, ze tak. Nie ma żony, dzieci, zarabia z 1200zł na miesiąc. Nie ma wielkich celów i skomplikowanych pasji. Ale jest wolny! Jeździ konno, wspina się po górach, pije z kolegami i biesiaduje z rodziną. Twierdzi, że nie wyobraża sobie innego życia. I ja go rozumiem. Ma wszystko, wszystko czego potrzebuje!

Swanetia mapa atrakcji

Swanetia – najciekawsze atrakcje regionu:

Zapora Inguri Swanetia

1. Zapora na rzece Inguri

Jeśli jedziesz do Swanetii samochodem i masz tę możliwość by się swobodnie zatrzymać, zrób sobie kilkominutowy postój na Zaporze Inguri. W 1984r – w momencie wznoszenia – był najwyższą tego typu konstrukcją na świecie! Mierząca 271m (czyli tyle co 97-piętrowy budynek) wysokości i 728m długości dziś jest już drugą (inne źródła podają, że nawet szóstą) w kolejności, ale wciąż robiącą wrażenie elektrownią wodną tego typu, zaopatrującą w prąd ok 38% społeczeństwa gruzińskiego! (wg hydropower.org)

Mestia Swanetia

2. Mestia

Stolica regionu Swanetia – Mestia, to najliczniejsze miasto liczące ok. 3500 stałych mieszkańców i posiadające nawet niewielkie, prywatne lotnisko obsługujące loty z Tbilisi dwa razy w tygodniu przez linię Service Air. Za stosunkowo niewielkie pieniądze można darować sobie długą i mozolną (acz pełną przepięknych widoków!) podróż samochodem i dolecieć w mniej niż 30 minut. Mestia to idealna baza wypadowa – centralna lokalizacja, widok na góry, a miasteczko pełne różnych hotelików i restauracji. To właśnie tu znajdziesz zaopatrzone sklepy, kantory, mechanika, szpital a nawet Muzeum lokalnej kultury! To również w Mestii rozpoczyna się najsławniejszy szlak trekkingowy Gruzji – 4-dniowy szlak do Ushguli!

Gdzie spać w Mestii? Polecamy Hotel Svaneti – widać po przejściach, ale jednak ciepło, smacznie i z genialnym widokiem!

Ushguli Gruzja Ushguli Ushguli Ushguli Ushgulidroga do Ushguli

3. Ushguli

To podobno najwyżej położona wieś w Europie i zapewne najbardziej znane miejsce w Swanetii – kierunek większości tutejszych turystów! I choć pięknie jest ulokowane te Ushguli (pod najwyższą górą Gruzji – Szcharą – 5068m), to jednak czuć, jak się komercjalizuje, jak wiele elementów niespecjalnie tu pasuje. Już nawet drogę budują, choć wciąż jeszcze macie szansę przejechać się oryginalną, swańską „trasą śmierci” jak ją pieszczotliwie nazwaliśmy po naszej wyprawie :O

Kiedy pytałam w hotelu o drogę, Pani wprawdzie ostrzegła mnie, że „half way is bumpy”, ale nawet bym się nie spodziewała, w jak niebezpieczną trasę się pchamy! Jednak jak już wjedziesz, to nie wyjedziesz, bo wykręcić tu nie ma gdzie, a na wstecznym ryzyko ogromne… Z góry lecą kamienie, a momentami niemal jedziesz po krawędzi stromego zbocza… Oczywiście marszrutek tu w bród, a jednak na nasze europejskie doświadczenia było to motoryzacyjne wyzwanie roku 😀 W każdym razie – choć powoli się to zmienia – Ushguli wciąż ma jeszcze ten swój dziki zew wolności! Śpieszcie się!

Mazeri Mazeri domy Mazeri ludzie Mazeri społeczność Mazeri świnie

4. Mazeri

Mazeri to wciąż mniej znana wieś niż Ushguli, a jednak zdecydowanie łatwiej tu dojechać, nie trzeba niczym za specjalnie ryzykować a i klimat jest zdecydowanie mniej turystyczny! Choć i tu jak na złość budują się już dwa spore hotele… No cóż, ostatecznie to poprawi im komfort życia. W każdym razie Mazeri to świetna baza wypadowa w góry, bo to właśnie stąd rozpoczyna się wiele tras trekkingowych jak i samo podejście na Ushbę – patrz punkt 7! Jak dla mnie sama esencja regionu Swanetia!

Gdzie spać w Mazeri? Całym sercem polecam gościnną rodzinę Jamdeliani i nocleg pod ich osobistym dachem, gdzie udostępniają oni swoje własne sypialnie!! Możesz zdecydowanie poczuć lokalny klimat, zjeść jedzenie zrobione włąsnoręcznie przez gospodynię a nawet wziąć udział w prawdziwej suprze z lokalsami! Jeśli jednak szukasz troszkę wyższego standardu, to od Maja do Października działa ich Hotel Daeli (z genialnym widokiem na góry!)

lodowiec Chaaladi lodowiec Chaaladi trekking

5. Lodowiec Chaaladi

Trekking pod Lodowiec Chaaladi zaczyna się jakieś 10km za Mestią, a do pokonania pieszo jest ok. 4km w jedną stronę, co w zimowych warunkach zajęło nam ok. 1,5h. Jęzor lodowca jak się można domyślać był kompletnie przysypany śniegiem, ale widok z góry był wart tej wędrówki! UWAGA na spadające kamienie i lawiny śnieżne!!

6. Jeziora Koruldi

Kolejny piękny szlak trekkingowy zaczynający się kilka kilometrów za Mestią, niestety – zamknięty zimą.

Ushba

7. Mt. Ushba – 4710m n.p.m.

To nie jest najwyższy szczyt Gruzji, ale na pewno jest bardziej znany. Licząca 4710m Ushba jest oszałamiająca, a wspinaczy przyciąga trudną, pionową, niemal 2km ścianą. No i ten specyficzny, podwójny wierzchołek…

Rajd konny Gruzja konie SwanetiaRajd konny Swanetia

8. Rajd konny

Trzeba przyznać, że Swanowie mają rękę do koni. Znają się na nich, bo są podstawą ich życia – jeszcze 100 lat temu nie było tu utwardzonej drogi, a konie były naturalnym środkiem transportu. Dzisiaj wciąż wykorzystywane są do pracy na stromych zboczach górskiego terenu. Są silne, wytrzymałe i niezwykle opanowane. Mają świetną orientację w terenie a ich spokój i wydajność sprzyjają górskim rajdom, na które porwać się mogą nawet nowicjusze!

Gdzie można załatwić taki rajd? De facto wszędzie, w każdej miejscowości. Nie ma chyba gospodarza w Swanetii, który nie miałby konia i z którym to nie dałoby się dogadać 😀 Ceny? Od 50gel / osobę.

Ale co ja Ci tu mogę opowiadać… Tego nie opiszą słowa, uroku nie odda żadne zdjęcie!
Swanetia bowiem to coś więcej niż tylko piękno. To kultura. To wolność. To całość!

.

Miałeś okazję już tu być? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami, opiniami i radami w komentarzu!

.

ZOBACZ TEŻ: 10 powodów dla których musisz odwiedzić Kazbegi! [Gruzja] 

Kazbegi Gruzja

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

up