TANIE ZWIEDZANIE – Jak oszczędzać na wejściówkach i przejazdach?

21 marca 2019 19:34 9 2395
Tanie zwiedzanie

Tanie zwiedzanie – dzisiaj nauczę Cię, jak tanio podróżować, jak tanio przemierzać kilometry, oszczędzać na komunikacji miejskiej i wejściówkach do głównych atrakcji!

7 sposobów na TANIE ZWIEDZANIE:

Podróżuj w grupie!

Najprostsze rozwiązanie to oczywiście rozbijanie kosztów na większą grupę. W szczególności jeśli chodzi o wszelkie wycieczki samochodowe i roadtripy. Sami wiemy o tym doskonale, bo pierwszego naszego Eurotripa – przeszło 8000km – zrobiliśmy tylko i wyłącznie własnym nakładem sił i środków i ten model okazał się nie do powielenia! Koszta samochodu i benzyny są zbyt ogromne, by udźwignąć taki ciężar smamemu… Gdyby nie znajomi i Wy Kurczaczki, to nie odwiedzilibyśmy tylu państw! To dzięki podróżowaniu w grupie i rozbijaniu kosztów udało nam się zjechać całe Bałkany, Skandynawię, Włochy czy Maroko! No i grupowo, to zawsze się wynegocjuje większe zniżki 😉 Na wszystko!

tanie zwiedzanie w grupie

Wybierz autostop! (jachtostop?)

Banały? Są najlepsze! Autostopem możesz zjechać niemal cały świat za śmieszne, wręcz symboliczne bym powiedziała pieniądze! Autostop to odpowiedź dla każdego, kto twierdzi, że do podróżowania trzeba mieć pieniądze! To również fantastyczna okazja do poznawania ludzi, kultury, tradycji i obyczajów. Autostop jest świetny, choć oczywiście dla tych, którzy mają czas. Bo jak to zwykle bywa albo się miewa czas, albo pieniądze… My raczej celujemy w tę drugą grupę, a na stopa jechaliśmy tylko raz – z Ciocią Kamką do Katowic 😛 więc jeśli ktoś już ma Cię uczyć jak jeździć na stopa – to raczej nie my 😛 Z tematem odsyłam do mistrza autostopowych wojaży – Dawida Fazowskiego 😀

autostop

Doceń Bla Bla Car!

Coś pomiędzy podróżowaniem w grupie a autostopem. Z jednej strony wciąż rozbijasz koszta, jesteś szybki i mobilny, z drugiej – w pełni niezależny od innych. Jeśli jesteś sam lub jest Was maksymalnie dwoje to może być świetne rozwiązanie i tanie zwiedzanie! Tym bardziej, że Bla Bla Car funkcjonuje na terenie aż 22 państw na świecie!

Bla Bla Car mapa państw

Pokochaj rowery miejskie!

Trochę niepokoją Cię horrendalnie wysokie ceny komunikacji miejskiej w stolicach zachodnioeuropejskich? W takim razie wybierz rower! To nie tylko tanie, ale i zdrowe zwiedzanie! W większości miast pierwsze 30-60 minut jest darmowe, a to przecież wystarczająco długi czas, by przemieścić się od jednej atrakcji do drugiej, pozwiedzać, podjechać na obiad itd. itd. Do najbardziej zroweryzowanych miast w Europie należy Paryż, Londyn i Barcelona! Ale rowery znajdziecie też w ponad 160 innych, wielkich metropoliach. Nawet w Chinach!! Oto kilka spośród najpopularniejszych miast i obsługujących je systemów rowerowych:

Rozwiązanie to ma natomiast jeden istotny minus – przeważnie wymaga sporej kaucji do zastawienia…

Wykorzystaj zniżki studenckie!

Klasyka gatunku. Student nie ma pieniędzy, ale ma czas, zniżki i wiele młodzieńczej siły, by tanio zwiedzać 😀 Przeważnie zniżki obejmują przejazdy, a atrakcje często bywają darmowe! Plus zniżki na posiłki w restauracjach 😉

Zapytaj o karty zniżkowe City Pass!

Tanie zwiedzanie każdej metropolii zaczyna się od sprawdzenia oferty City Pass. Karty turystyczne City Pass to karty zniżkowe na wejściówki do atrakcji, często jeszcze zawierające nielimitowany dostęp do komunikacji miejskiej, dzięki której możemy znacznie oszczędzić niż jak by się miało zakupić każdą wejściówkę z osobna! Bardzo dobra opcja dla tych, którzy lubią dużo zwiedzać. Najpopularniejsze City Pass na świecie:

 • Roma Pass – na 48h lub 72h, zawiera dostęp do komunikacji miejskiej, zniżki na bilety wstępów oraz darmowe wejście do jednego lub dwóch muzeów.
 • Paris Pass – na okres od 2 do 6 dni, uprawniająca do darmowego wstępu do ponad 60 atrakcji miasta, bez kolejek! Do tego darmowa komunikacja miejska i rejs po Sekwanie…
 • Lisboa Card – w opcji na 24 / 48 / 72h. Zawiera nieograniczone przejazdy komunikacją miejską, windami miejskimi oraz kolejkami linowymi. Również bezpłatny wstęp do 26 muzeów i zabytków państwowych, darmowe przejazdy koleją do Sintra i Cascais
 • Athen City Pass w wersji Mini, Classic i Complete, uprawniające do darmowego “szybkiego wejścia” do wskazanych zabyków, przejażkę turystycznym autobusem oraz zniżki.
 • New York Pass – w wersji na 1-10 dni. W odróżnieniu od europy liczy dniami, nie godzinami! Natomiast uprawnia do ponad 100 atrakcji NYC! W tym wszystkie te najbardziej pożądane ;D

Karta zniżkowa Istanbulkard

Wygoogluj happy hours i dni wolne od opłat!

Happy hours to nic innego jak godziny, w których można cieszyć się zniżkami albo specjalnymi ofertami przygotowanymi zarówno przez muzea jak i restauracje. Często ofertę rozciągają do całych dni… Wolne od opłat są np.:

 • wstęp do Muzeum Prado w Madrycie (jedno z największych na świecie!) po godzinie 18:00 (17:00 w Soboty i Niedziele)
 • wejście do ponad 20 muzeów i zabytków paryskich w pierwszą Niedzielę miesiąca
 • wejście do ponad 30 muzeów, galerii i ogrodów w Nowym Jorku (podzielone na każdy dzień tygodnia 😉 )
 • prom z Dworca Centralnego do NDSM w Amsterdamie
 • wejście do muzeów i zabytków archeologicznych w Atenach w dniach 6 marca / 18 kwietnia / 18 maja / ostatni weekend września / 28 października oraz pierwsze Niedziele miesiąca w okresie od 1 listopada do 30 marca.

Lublin noc kultury

Znasz jeszcze jakieś przykłady? Masz inne pomysły? Sprawdzone sposoby na tanie zwiedzanie? Koniecznie podziel się z nami swoją wiedzą!!

 

Zobacz też:

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

9 comments on TANIE ZWIEDZANIE – Jak oszczędzać na wejściówkach i przejazdach?

 1. Olga pisze:

  City pass, stop i zniżki studenckie to także moje patenty 🙂

 2. Retromoderna pisze:

  Fajne porady dla studentów i singli, bo jednak rodzinom z dziećmi już nie jest tak łatwo tanio podróżować. 😉

 3. Natalia pisze:

  Bardzo ciekawe pomysły 🙂 Jak dla mnie w sam raz.

 4. Andżelika pisze:

  Nie wiedziałam, że sa takie passy na całe miasta! To ciekawe. Bla bla jechałam tylko raz i teraz poluję na kolejny przejazd, chociaż nie wiem, czy ktoś w noc Wielkanocną będzie się w ogóle z domu ruszał.
  .
  Ja uwielbiam osobiście korzystać z Uberopodobnych appek w Azji. Zawsze o wiele taniej niż taksówka i wygodniej, bo na telefonie, np. Grab w Malezji.

  Pozdrawiam!

  • Vicky pisze:

   Te taksówki właśnie to nigdy nie wiadomo, czy oni specjalnie nas gdzieś nie obwożą, byleby tylko więcej wyrwać, a tu można podejrzeć bez problemu na telefonie 😀 Świetne rozwiązanie!! Znasz jeszcze jakieś inne appki?

 5. Aleksandra pisze:

  Warto być studentem 😛 Wiele miejsc oferuje zniżki.
  Ciekawe rady.

 6. A Kind of Adventure pisze:

  Lubię tanie podróżowanie, dzięki za porady ?

 7. Kasia pisze:

  Nie ukrywam, że nam w zwiedzaniu i podróżowaniu najbardziej przeszkadza właśnie brak funduszy… No i to, że z dzieckiem podróżuje się zupełnie inaczej niż jako osobie bez zobowiązań, chociaż – dla chcącego nic trudnego! 😉

 8. Nie zgadzam się tylko ze blablacarowym. Gdyby zdarzył się wypadek, brak ubezpieczenia to koszmar. A ile kłopotów ma ta druga strona, to głowa mała

up