Top 25 baseny naturalne na Teneryfie

29 listopada 2019 19:22 2 9191
Baseny naturalne na Teneryfie

Baseny naturalne są jednym z symboli Teneryfy, choć nie tak popularnym jak Padre Teide. Szczególnie upodobane przez lokalną ludność, naturalne formacje skalne, powstałe z ostygniętej lawy i tworzące coś na kształt dość płytkiej niecki, wypełnionej oceaniczną wodą, która sączy się bez żadnej ingerencji człowieka. To miejsce dla ludzi z pasją do oceanu i miłością do życia, dla ludzi o gorącej krwi i smakowitej jak czekolada opaleniźnie. Lokalsi tak bardzo je sobie upodobali, że zaadaptowali już co najmniej 25 takich formacji skalnych na mniejsze i większe oczka wodne. Na samej tylko Teneryfie!

Tak naprawdę, baseny naturalne na Teneryfie są faworytem przede wszystkim mieszkańców, przychodzących co dzień zaznać szybkiej kąpieli w oceanie lub schłodzić się w upalny dzień. Są alternatywą dla plaż wypełnionych po brzegi najróżniejszymi narodowościami turystów i zapewniają względnie bezpieczny dostęp do oceanu, wszędzie tam, gdzie otwarte wody pożarłyby człowieka w mgnieniu oka. W takich miejscach spotyka się ludzi kochających wodę i adrenalinę, choć nie ma w nich nic straszniejszego niż to, co zwykle zwiastuje niespokojny ocean. Po prostu kładziesz ręcznik na wolnym skrawku jakiejś czarnej, wulkanicznej skały i skaczesz przed siebie! Ot tak! A kiedy skakanie, pływanie i nurkowanie już Cię znudzi, wychodzisz i wracasz, nie bacząc na kolor swojej opalenizny i całą listę zbędnych plażowych gadżetów.

Więc jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwy Canario, powinieneś odwiedzić podczas swojej wizyty przynajmniej jeden taki basen naturalny! Który? Sam wybierz!

Charco del Viento

Piscina Natural czy Charco?

Nim jednak to zrobisz powinieneś poznać różnicę pomiędzy nimi. Niektóre zwą się Piscinas Naturales, co znaczy ni mniej ni więcej, dokładnie: Baseny Naturalne. Nazwa ta świadczy o tym, że niecek z wodą jest kilka, lub może być jedna Piscina, ale duża, zaadaptowana na basen. Nie mniej jednak ponad połowa miejsc z listy zaczyna się nazwą Charco, co oznacza po polsku: Kałuża. Możecie się wówczas spodziewać jednej, niewielkiej niecki wypełnionej oceaniczną wodą. Mniej zurbanizowaną, bardziej dziką i naturalną wersję tej atrakcji.

TOP 25 basenów naturalnych na Teneryfie:

Baseny naturalne na północnej części wyspy:

 1. Piscinas Naturales El Caletón (Garachico)

  Po wybuchu wulkanu w 1706 i zetknięciu się lawy z oceaniczną wodą powstały fantazyjne „kałuże”. Zaadaptowane następnie przez miasto na naturalne baseny oceaniczne. Te w Garachico są najliczniejsze, najpiękniejsze i najciekawsze. Jest tu jeden nieduży basen, w którym można skryć się, kiedy fale są zbyt wielkie, ale kiedy pogoda pozwala, człowiek może przebierać wśród licznych niecek. Dwie są tak płytkie, że na spokojnie można w nich posadzić małe dzieci i jakby tego było mało, to nawet prowizoryczną zjeżdżalnię im wyżłobiono! Niestety, od czasu nawałnicy w 2018, ich otwarcie uzależnione jest od pogody, chociaż jeśli mam być szczera, to te zakazy to robią wrażenie jedynie na turystach… 😛

  Piscinas Naturales Garachico

 2. Charco del Viento (La Guancha)

  Całkowicie naturalne i nie licząc parkingu – kompletnie niezurbanizowane baseny naturalne. Właściwie zatoczka, utworzona przez dwa ramiona zastygłej lawy, które chronią te wody przed silnymi falami. Rozległe, niezwykle urokliwe i bardzo fotogeniczne miejsce, w którym możesz snurkować, wędkować lub po prostu pływać.

  Charco del Viento Tenerife

 3. Charco la Laja (San Juan de la Rambla)

  Pojedynczy, niewielki i niezbyt głęboki basen naturalny.

  Charco La Laja Tenerife

 4. Piscina natural de Jover (Tejina)

  Duży naturalny basen z ułatwionym dostępem i bajecznym widokiem na góry Anaga. Miejsce sielankowe…

 5. Piscina Natural de Punta del Hidalgo (Punta del Hidalgo)

  To bez wątpienia największe baseny naturalne na Teneryfie, dodatkowo odznaczony Błękitną Flagą, która gwarantuje doskonały stan wody i jakość usług. Mają monitoring, prysznice i łatwy dostęp dla każdego, nawet ograniczonego sprawnie turysty. Widoki też pierwsza klasa!

 6. Piscinas Naturales de Bajamar (Bajamar)

  Dwa spore baseny i jeden mniejszy, dostosowane pod ograniczenia ruchowe osób starszych i dzieci. Również wyróżnione Błękitną Flagą, posiadają szatnie i ratowników.

 7. Piscinas naturales de Mesa del Mar (Tacoronte)

  Kompleks dwóch basenów naturalnych, z których jeden jest czynny cały rok, a drugi jedynie w miesiącach letnich. Widok jest spektakularny, zwłaszcza o zachodzie Słońca.

  Baseny naturalne na północnej części wyspy II:

 8. Piscina Natural El Pris (Tacoronte)

  Ten naturalny basen o wymiarach 60 x 20m jest idealny dla rodzin i seniorów, ponieważ ma rampy oraz schody ułatwiające zejście. Widok na Teide i zachód słońca.

 9. Charco de la Arana (Los Silos)

  Ta naturalna kałuża pojawia się w czasie odpływu i znika w czasie przypływu. Okolica jest przyjemna, ze wspaniałym krajobrazem klifów La Culata. W pobliżu, na promenadzie, znajdziesz również naturalny, kilkunastometrowy szkielet wieloryba Sejwala. Rzeźba ta stanowi hołd dla waleni i refleksję nad relacją szacunku między człowiekiem a morzem.

 10. Charco don Gabino (Los Silos)

  Niewielka kałuża, o średnicy ok. 10m i głębkości maksymalnie 2m, której nazwa wzięła się od Gabino Dorta – znanego właściciela plantacji bananowych.

 11. Charco Los Chochos (Los Silos)

  Kolejna niewielka kałuża słonej wody, z widokiem na klify La Culata i Teide. Jej nazwa wzięła się od rośliny Chocho (Łubin jadalny), którą chłopi moczyli by usunąć z niej charakterystyczną gorycz w tym właśnie miejscu.

 12. Charco el Ingles (La Caleta de Interian)

  I kolejna w tym regionie, niewielka kałuża. Sporo ich tu, co? Ta wzięła nazwę od angielskiej rodziny, która prowadziła w tym regionie cukiernię w XIX wieku.

 13. Charco Juaniquin (La Caleta de Interian)

  Powstaje jedynie podczas przypływu, płytka, maleńka kałuża.

 14. Charco del Cumplido, Las Damas i El Romantico (La Caleta de Interian)

  3 maleńskie kałuże, dostępne głównie podczas przypływu.

 15. Charco Las Mujeres (Buenavista del Norte)

  Kałuża znajduje się między plażami Las Arenas i El Fraile. Jeśli szukasz spokojnego zakątka, w którym można oderwać się od zgiełku codziennego życia, jest to bardzo dobry wybór.

 16. Charco del Faro de Buenavista (Buenavista del Norte)

  Kolejna niewielka kałuża, położona 5 minut drogi na wschód, za Faro de Teno.

 17. Charco El Verdadero (Tabaiba)

  Śliczny, choć maleńki basenik o istnieniu którego nie wie prawie żaden turysta!

Baseny naturalne na południowej części wyspy:

 1. Charco de Isla Cangrejo (Puerto de Santiago)

  Jeden, większy basen. Oferuje widok na spektakularne klify Los Gigantes oraz magiczne zachody słońca!

  Charco de Isla Cangrejo Tenerife

 2. Cueva el Tancon (Puerto de Santiago)

  Dzika jaskinia, wyżłobiona w bazaltowej skale. Może i wygląda bajecznie, z tymi sześciokątnymi kolumnami i błękitną wodą, ale z bezpieczeństwem to nie ma nic wspólnego… Nie jest zurbanizowana, nie ma drabinek i schodków, a kiedy ocean jest niespokojny – z łatwością może Cię utopić. Zalecam najwyższy stopień bezpieczeństwa i broń Boże samemu!!

  Cueva El Tancon Teneryfa

 3. Piscinas Naturales de Alcala (Alcala)

  To właściwie 4 baseny naturalne, położone tuż obok siebie, nieopodal Plaży La Jaquita. Mniejsze i większe, ciekawie ukształtowane i z pięknym widokiem na zachód słońca i wyspę La Gomerę w tle.

 4. Charco de La Virgen (La Jaca)

  Zwana potocznie naturalnym jacuzzi, albowiem niewielka powierzchnia i bezpośrednia bliskość oceanu sprawiają, że potrafi mocno mocno strzelić wodą. Jak hydromasaż 😛

 5. Piscinas Naturales de Los Abrigos (Los Abrigos)

  Niewielki basen z poręczą.

 6. Charco de Montana Amarilla (Costa del Silencio)

  Sama kałuża jest mała i płytka, ale to widok na wijące się ściany Montana Amarilla robi największe wrażenie!

 7. Piscina Natural de Punta Prieta (Punta Prieta)

  Niewielki, lecz urokliwy basenik, dość mocno zurbanizowany dla wygody turystów, lecz wciąż nieskomercjalizowany i darmowy.

 8. Piscinas Naturales La Caleta (La Caleta)

  Kilka pięknych, błękitnych basenów z widokiem na ocean. Nieskomercjalizowane o dziwo i wciąż darmowe.

I jak? Który z nich najbardziej przypadł Ci do gustu? 😉

Baseny naturalne Teneryfa – mapa

A tu masz mapę z zaznaczonymi wszystkimi wcześniej wspomnianymi basenami. Przybliż i znajdź swój ulubiony 😉

Baw się dobrze, ale bądź ostrożny. Baseny naturalne na Teneryfie jak sama nazwa wskazuje są naturalne! Woda wymienia się i uzupełnia sama dzięki potężnym falom oceanicznym i bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Dlatego bardzo Cię proszę o baczną obserwację oceanu i nie podejmowania ryzyka, jeśli będzie wzburzony! Przeciętny turysta nie docenia bowiem siły, z jaką fala podtapia, a następnie wciąga w głąb oceanu. I te płytkie niecki – uwierzcie mi – nie stanowią żadnego sensownego zabezpieczenia. Baseny naturalne na Teneryfie najlepiej odwiedzać podczas umiarkowanej, niezbyt wietrznej pogody 😉

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

2 comments on Top 25 baseny naturalne na Teneryfie

 1. hollymoda pisze:

  Wyspy Kanaryjskie – fantastyczne miejsce na romantyczną podróż ze swoją bratnią duszą. Jeśli nie ma zaufania do siły roboczej – polecam tabletki 5mg Cialis. Kupiłem bez recepty

 2. Te baseny wygląda bardzo fajnie. Części z nich udało nam się odwiedzić na Teneryfie 😉

up