TOP 7 najpiękniejszych wodospadów na Islandii

3 lipca 2018 21:32 2 3803
Najpiększe wodospady na Islandii

Wodospadów na Islandii jest podobno ok. 10 tysięcy… Wielkich, pięknych, majestatycznych… Oraz tych mniejszych, lecących jak po sznurku, drążących w miękkim mchu.

Gdyby chcieć zobaczyć je wszystkie trzeba by było kilku lat, dlatego ja Wam dzisiaj polecę tylko 7, ale za to absolutnie SPEKTAKURALNYCH wodospadów na Islandii! Których zdecydowanie nie powienieneś omijać będąc na Islandii 😛 

Najpiękniejsze wodospady na Islandii

7. Oxararfoss

Najpiękniejsze wodospady na Islandii

Znajduje się w Parku Narodowym Þingvellir, w towarzystwie spektakularnych pęknieć tektonicznych. Poszperaj w szczelinach, a znajdziesz wodospad Oxararfoss.

6. Kirkjufellfoss

Kirkjufellfoss wodospad Islandia

Znany z widokówek i “zaledwie” 170km od Reykjaviku, niestety bardzo turystyczny 🙁 Sam wodospad Kirkjufellfoss nie robi jakiegoś porażającego wrażenia, ale w połączeniu ze znajdującym się tuż za widokiem na górę Kirkjufell już tak! W szczególności o zachodzie Słońca.

5. Goðafoss

Godafoss wodospad Islandia

To podobno właśnie tutaj Islandczycy przyjęli chrzest w 1000 rku 😉 Na północy kraju, tuż przy krajowej 1 (oczywiście jej wtedy nie było :P). Ciężko go przeoczyć – wodospad Godafoss – zwany innaczej Wodospadem Bogów. Prawdziwy gigant, choć niewysoki (12m) to całkiem szeroki (30m). W sieci znajdziecie nawet zdjęcie szaleńca, który spłyną z niego kajakiem!!

4. Svartifoss

Svartifoss wodospad Islandia

Piękny, choć przy pozostałych jakby niewielki wodospad Svartifoss, opadający znienacka z zielonej równiny, tworząc piękne, bazaltowe, wyżłobienia. Te bazaltowe kolumny sprawiają, że wodospad Svartifoss uchodzi za bardzo fotogeniczny. Znajduje się przed Hofn, na południu kraju. Wymaga ok 3km łatwego trekkingu.

3. Gullfoss

Gullfoss wodospad Islandia

Mówiłam coś o gigantach? Zapomnijcie! Wodospad Gullfoss to jeden z największych, islandzkich wodospadów. Może tego na zdjęciu nie widać, bo było robione z baaaardzo daleka (i mimo wszystko było czuć jego wilgotny podmuch 😛 ), ale wodospad Gullfoss składa się z dwóch kaskad – 11 i 21 metrowej. Jak podaje Wikipedia – w każdej sekundzie przepływa przez niego 4000l wody!! Kiedyś chciano nawet wybudować tu elektrownię wodną, ale pomysłu zaniechano. Dziś wodospad Gullfoss został obięty protektoratem państwa i cieszy oczy turystów z całego świata. Znajduje się w tzw. Golden Circle. zaledwie 110km od Reykjaviku.

2. Skógafoss

Skogafoss wodospad Islandia

Ten sam, co na zdjęciu głównym. Wielki, piękny i niestety bardzo… zatłoczony 🙁 Najsłynniejszy wodospad Skógafoss w Islandii, położony na klifach dawnego wybrzeża, wysoki na 60m, szeroki na 25, w słoneczne dni tworzy spektakularną tęczę. Położony 150km od Reykjaviku, na południu, przy krajowej 1, w okolicach miejscowośc Skógar.

1. Aldeyjarfoss

Aldeyarfoss wodospad Islandia

Może to przez tę klimatyczną kałużę, a może przez fakt, że  trzeba do niego kołować sporo w głąb lądu po żwirowej, niespecjalnie “wygodnej” drodze… A może po prostu dlatego, że nie jest jeszcze zjedzony turystycznie i naprawdę garstka najbardziej wytrwałych dociera do tego miejsca… Wodospad Aldeyarfoss zrobił na mnie największe wrażenie, mimo iż jego wysokość nie przekracza 20m. Zlokalizowany na północy Islandii, nieopodal wsponianego wcześniej wodospadu Godafoss. Mój ulubuiony spośród wodospadów na Islandii!

 I jeszcze jedno… Niestety, u nas go zabrakło, ale nie zapomnijcie dodać do listy Dettifoss! Podobno NAJGŁOŚNIEJSZY wodospad w Europie!

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

2 comments on TOP 7 najpiękniejszych wodospadów na Islandii

  1. Gosia pisze:

    Wow, super lista! Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się wybrać do Islandii – kusi mnie ten czysty, nie zepsuty przez człowieka krajobraz!

  2. Dettifoss to jak dla nas jeden z najpiękniejszych wodospadów na Islandii 🙂 Kilku opisanych tutaj nie udało nam się zobaczyć ale być może w październiku wrócimy nadrobić zaległości 🙂

up