W OBIEKTYWIE: Park Narodowy Teide, Teneryfa

14 maja 2017 22:12 3 6234
Park Narodowy Teide

Park Narodowy Teide to największy i najstarszy Park Narodowy Wysp Kanaryjskich. I bezapelacyjnie – ten najbardziej nieziemski! Jego krajobraz tworzą wulkany, kratery i skamieniała lawa. Tworzą one fikuśne formacje skalne w ciepłej palecie barw, które do złudzenia przypominają marsjański krajobraz i szczególnie zjawiskowo wyglądają w kolorach zachodzącego Słońca… Sam zobacz!

Park Narodowy Teide 2 Park Narodowy Teide 3 Park Narodowy Teide 4 Park Narodowy Teide 5 Park Narodowy Teide 6

Park Narodowy Teide

Kształty, faktury, kolory i względnie znikoma ilość życia cechują surowy krajobraz rozpadających się pod wpływem erozji skał. Są bazalty, są pumeksy, jakieś piaskowce. Jednak już kilkaset metrów niżej fascynuje bogactwem fauny i flory, kontrastuje bujnym lasem, na którym zatrzymują się niesione przez prądy morskie chmury. Z jednej strony stroma, zalesiona ściana wulkanu Teide, z drugiej zaś amfiteatr pejzażu marsjańskiego skryty pod ścianą Las Canadas. Tak wyjątkowy, że zagrał nawet w kilku filmach takich jak np. kultowe Gwiezde Wojny czy dostępny na Netflixie Jucatan.

Park Narodowy Teide to ponad 18 900ha terenu objętego ochroną od 1954r i wpisanego na listę dziedzictwa światowego UNESCO w 2007 roku.

Park Narodowy Teide 7 Park Narodowy Teide 8 Teide National Park 9 Teide National Park 10 Teide National Park 11

Wulkan Teide

Dominujący w wyglądzie parku jest oczywiście majestatyczny gmach unoszącego się ponad wszystkim wulkanu Teide. Przy dobrej pogodzie jest świetnie widziany już z okien samolotu! Również z innych wysp. To wznoszący się na 3718m n.p.m. najwyższy szczyt w całej Hiszpanii!! Jest również najwyższym szczytem spośród wszystkich atlantyckich wysp oraz trzecim, najwyższym wulkanem na świecie!

Jego nazwa – Teide – pochodzi z języka pierwszych osadników, Guanchanów. W dosłownym tłumaczeniu  oznacza„Piekielna Góra”. Wierzyli bowiem oni, że żył na niej demon i to za jego sprawką ziemia buchała ogniem!

I bucha po dziś dzień! Wulkan Teide jest wciąż czynny. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku, w miejscowości Chineyro i co roku lokalsi straszą nas, że wybuchnie. Minęło już bowiem ponad 100 lat od ostatniej erupcji, a więc tyle, co ile mniej więcej Teide sobie strzela. 😛 Ale bez obaw! Wyspa jest na to świetnie przygotowana, wciąż monitorowana i póki co nie przejawia powodów do obaw. Śmiało można go podbijać! Technicznie wejście na szczyt jest bardzo łatwe – wymaga jedynie trochę kondycji i samozaparcia. O tym, przeczytasz więcej z naszym poście: „Jak się wchodzi nocą na Wulkan? – El Teide 3718m”.

Teide National Park 12 Teide National Park 13 Teide National Park 14 Teide National Park 15 Teide National Park 16

Rocques de Garcia

Prócz wulkanu, Park Narodowy Teide ma jeszcze sporo do zaoferowania! Wśród atrakcji bez wątpienia trzeba zwrócić uwagę na Rocques de Garcia – kapryśne kształty skał na punkcie widokowym, znane w szczególności z pocztówek. Te skały przez stulecia uparcie sprzeciwiały się erozji tworząc fikuśne kształty. To również tam można podziwiać fenomenalne zachody słońca! W szczególności zimą, kiedy warstwa chmur potrafi sięgać wysoko ponad linię drzew – kolory przybierają tu niesamowite, ogniste wręcz barwy!

Teide National Park 17 Teide National Park 18 Teide National Park 19 Teide National Park 20 Teide National Park 21

Alto de Guajara

To ciekawa formacja skalna, a właściwie szczyt ściany Las Canadas, rozciągającej się na długości 25km. Alto de Guajara to jej najwyższe wzniesienie – ok. 600m wyższe niż ściana, o łącznej wysokości 2715m n.p.m. Widok z niego pada wprost na masyw wulkanu Teide!

Teide National Park 22 Teide National Park 23 Teide National Park 24 Teide National Park 25 Teide National Park 26

Informacje Praktyczne

Dojazd

Park Narodowy Teide przecina asfaltowa droga nr TF-21, która prowadzi bezpośrednio z okolic Puerto de la Cruz do Granadilla de Abona – miejscowości położonej na południu wyspy. Na drogę można się też dostać specjalnie przygotowaną trasą z Santa Cruz – TF-24 oraz trasą TF-38 z okolic Los Gigantes. Tak więc rząd zapewnił dojazd z każdej, z 4 stron wyspy 😉

Pod Teleferico Teide kursują też publiczne autobusy TITSA nr 348 z Puerto de la Cruz albo 342 z Playa de las Americas przez Los Christianos. Raz dziennie. Sprawdź aktualny rozkład jazdy na TITSA.

Noclegi

Jedyne dostępne noclegi na terenie Parku Narodowego Teide to pokoje hotelu Parador Nacional de Las Cañadas del Teide albo umieszczone na wysokości 3270m n.p.m. schronisko Altavista – jakieś 2-3h poniżej szczytu Pico del Teide.

Teleferico del Teide

Kolejka linowa Teleférico del Teide ma swój początek na wysokości 2356 m, a stacja końcowa znajduje się na wysokości 3555m. Wagoniki mogą przewozić jednorazowo do 35 osób. Kursują w godzinach 9:00-17:00. Ostatni wjazd o 16:00. Cena 13,5e w jedną stronę.

Pozwolenia

Jeśli zamierzacie atakować szczyt Pico del Teide za dnia – bez znaczenia czy kolejką czy też pieszo – musicie mieć pozwolenie na wejście. Uzyskacie je całkowicie za darmo na stronie internetowej www.reservasparquesnacionales.es

Teide National Park 27 Teide National Park 28 Teide National Park 29 Teide National Park 30

fot. The Nowakowscy

Kategorie
Tagi

Zobacz wpisy

Dodaj komentarz

3 comments on W OBIEKTYWIE: Park Narodowy Teide, Teneryfa

  1. Ewelina pisze:

    Magiczne zdjęcia…

  2. Kasia pisze:

    Te zdjęcia, na których idziecie przytuleni na środku drogi są MISTRZOWSKIE! 😀

  3. Asia pisze:

    Cudowne te zdjęcia. Ten park to chyba jedno z najładniejszych miejsc, które odwiedziłam na Teneryfie.

up